Avusturya hakkında bunları da biliyor muydunuz?

Avusturya her ne kadar harita üzerinde pek göze batmasa da, özellikle bilim ve sanat alanlarında dünya genelinde adını duyurmayı başarmış bir ülke. Bu güzel ülkede yaşayan bir şahıs olarak -çok fazla detaya girmeden- sizler için bir “Avusturya hakkında bilmeniz gerekenler” listesi hazırladım.

 

 Avusturya hakkında bilgi – İlginç bilgiler 

 

Avusturya hakkında bilgi

Avusturya‘nın Almanca karşılığı; Ost (Doğu) ve Reich (İmparatorluk, krallık) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve kökü Ostarrichi‘ye dayanan Österreich‘tır. Sözlük anlamı itibarıyla “doğuda bulunan hükümdarlık bölgesi” ya da kısaca “Doğu Hükümdarlığı”na tekabül etmektedir [4].

Avusturya tarihi

Ostarrichi kelimesinin ilk defa kullanıldığı 1 Kasım 996 tarihli belge (2. satırda kırmızıyla işaretli sağdan 3. kelime). (Kaynak)

Avusturya için Ostarrichi ismi ilk defa 1 Kasım 996 tarihli yukarıda fotoğrafını gördüğünüz belgede kullanılmıştır.


Bu da ilginizi çekebilir

İlber Ortaylı’dan Avusturya’nın kısa tarihi;

Avusturya tarihi.


avusturya eyaletler haritası

Avusturya hakkında bilgi: Ülkenin eyaletleri ve komşuları. Kaynak: [8].

Avusturya nüfusu 2017 senesinin ilk gününde Yaklaşık 8,773 milyon olarak kayıtlara geçmiştir. Parlamenter-demokratik federal bir cumhuriyet olan Avusturya, 9 eyaletten oluşmaktadır [2].


Bu da ilginizi çekebilir

Başkent Viyana’dan ülkenin bir diğer ucu olan Vorarlberg eyaletine yapmış olduğum turun rotası; 

Avustrya bisiklet turu rotası.


Avusturya

Avusturya Parlamento Binası Tarihi Genel Kurul Salonu. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ekim 2014.

Avusturya’nın resmi dili Almanca‘dır. Etnik grupların yoğun yaşadığı bazı eyaletlerde Hırvatça, Slovence ve Macarca da resmi dil olarak kabul edilmiştir [7].

Önemli not: Bu yazıyı okuyarak kişisel blogumun kullanım şartlarını kabul etmiş bulunmaktasınız.

Kırmızı-Beyaz-Kırmızı renklerden oluşan Avusturya bayrağı nın mazisi 13. yüzyıla dayanmaktadır ve dünyanın hâlâ kullanılmakta olan en eski bayraklarından biridir [9].

avusturya parlamento binası

Parlamento Binası çatısında dalgalanan hizmet bayrağı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ekim 2015.

Sadece federal otoritelere (Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, hükümet üyeleri, federal konsey başkanı, resmi daireler vs.) mahsus olan hizmet bayrağı (Dienstflagge) ise Kırmızı-Beyaz-Kırmızı renklerden oluşan bayrağın üzerine eklenen bir armadan oluşur [20].

Avusturya hakkında bilmeniz gerekenler

Parlamento Binası’nda asılı olan ve Avusturya hizmet bayrağında da (Dienstflagge) bulunan arma.  Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ekim 2014.

Armadaki; göğsünde Avusturya Bayrağı bulunan kartal egemenliği, kartalın başındaki altın taç orta sınıfı, her bir yarısı bir ayağında bulunan koparılmış demir zincir nasyonal sosyalist diktatörlüğünden kurtuluşu, altın orak çiftçileri ve altın çekiç ise sanatkârları temsil etmektedir [20].

avusturya avrupa birliği ab

Avusturya’nın AB’ye girmesi için yapılan referandumun 20. yılı anısına piyasaya sunulan posta pulu görseli. Kaynak: [13].

12.06.1994 tarihinde ülke halkının Avrupa Birliği (AB)’ye girip girmemesi üzerine karar verdiği halk oylamasından % 66,6 evet, % 33,4 hayır sonucu çıkmıştır. 01.01.1995 tarihinden bu yana AB üyesidir [2].

1955’den bu yana Birleşmiş Milletler (BM) üyesi olan Avusturya, NATO üyesi olmayan tek AB ülkesidir.

Avusturya hakkında bilgi: Dünyanın en güçlü pasaportlarından bir tanesi, Avusturya pasaportu. Görsel: © Avusturya Dışişleri Bakanlığı.

Avusturya vatandaşları dünyanın 169 ülkesine vizesiz seyahat imkanına sahiptirler [10]. 10 yıllık pasaport ücreti € 75,90’dır (Kaynak).

avusturya

Avusturya hakkında bilgi: Dünyanın en yaşanabilir şehri Viyana. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Karl Kilisesi, Viyana.

Başkent Viyana topraklarının ilk sakinleri MÖ 500 civarlarında Keltler olmuş, yaklaşık 500 yıl sonra (MS 50) aynı bölgede Romalılar tarafından Vindobona askeri kampı kurulmuştur. Şehrin tarihine dair detaylı bilgileri kronolojik olarak hazırlanan Viyana tarihi başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Avusturya

Viyana şehir merkezi maketi (1852/1854), Viyana Şehir Müzesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Kasım 2017.

Bir uluslararası danışmanlık şirketi olan Merker’in yaptığı araştırmalar sonucu Avusturya’nın başkenti Viyana sekiz defa arka arkaya Dünyanın En Yaşanabilir Şehri seçilmiştir [1]. Bu nedenle de Viyana’da yaşamak farklıdır.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’dan insan fotoğrafları;

İnsan resimleri Viyana


2016 senesinin başında sayılan 1,27 milyon göçmen, toplam nüfusun %14,6’lık kısmını oluşturmuştur [2].

570.298 diğer AB ülkeleri vatandaşları söz konusu yabancı nüfusun %49.3’ünü oluşturmakla beraber, 176.000 kişi ile (2009 senesinin başından bu yana) Almanlar Avusturya‘nın en büyük azınlık grubunu oluşturmaktadır. 116.000 Türk vatandaşı ise Avrupa dışından gelen en büyük göçmen gruptur [2].


Bu da ilginizi çekebilir

Türkiye-Avusturya-Almanya üçgeninde

Bir doktorun anatomisi


2016 senesinde ülkedeki 4.22 milyon iş gücünün %21’lik kısmını yabancı kökenliler oluşturmuş olmakla beraber, Türk kökenlilerin geneldeki oranı ise % 2,7’dir [6].


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Özgür Güler’in Avusturya Alplerinin eteklerinden Washington, D.C.’ye uzanan 

Başarı hikayesi


Avrupa’yı hedef alan mülteci akımının yoğun olduğu 2015 ve 2016 senelerinde toplamda 130.625 kişi Avusturya‘ya iltica başvurusunda bulunulmuş, 36.720 kişi ise mülteci statüsüne sahip olmuştur. En çok başvuru sırasıyla; Afganistan, Suriye ve Irak vatandaşları tarafından yapılmıştır. [6].

avusturya

Avusturya’nın hızla yaşlan nüfusu. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Schönbrunn Sarayı Bahçesi.

100 kadın başına düşen doğum sayısı 144’dür [2].

2015 senesinde Avusturya‘da 84.400 doğuma karşılık 83.100 ölüm vakası kayıtlara geçmiştir [3].

avusturya asker ve polisi

Solda Avusturya askeri, sağda Avusturya polisi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ekim 2014.

18 yaşına basan her Avusturya vatandaşı erkek için 6 ay süren askerlik mecburiyeti bulunmaktadır. 35 yaşına kadar bu zorunluluk geçerlidir. Ordu hizmetine alternatif olarak isteyenler örn. sıhhiye olarak sivil hizmet (Zivildienst) hakkından da faydalanabilirler. Bu durumda görev süresi 9 aydır [22].

avusturya

Avusturya milli kıyafetlerinde bir bayan ve bir beyefendi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Wiener Wiesn-Fest, Eylül 2015.

Geleneksel Avusturya milli kıyafetinin genel adı Tracht‘tır; bayanların giydikleri derin dekolteli elbiseye Dirndl, erkeklerin giydikleri deri pantolona ise Lederhose denir.

avusturya para birimi euro

Avusturya hakkında bilgi: Eski para birimi olan Avusturya Şilingi ve 2002’den bu yana kullanılan Euro. Kaynak: [15].

Ülkenin para birimi 1 Ocak 2002’den bu yana geçerliliği olan -ve aynı zamanda Avrupa Birliği ortak para birimi- Euro’dur (€). Daha öncesinde ise eski para birimi Avusturya Şilingi (Schilling) geçerli idi. 1 Euro = 13,7603 Schilling [21].

Avusturya İstatistik Kurumu Statistik Austria‘nın Mayıs 2017 verilerine göre 2016 yılında Avusturya‘da kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 39.970 € olmuştur (Kaynak).

Avusturya İş ve İşçi Bulma Kurumu -kısaca AMS (Arbeitsmarktservice)- verilerine göre 2017 itibarıyla ülkedeki işsizlik -daha doğrusu işsizlik parası alanların- oranı % 8,6 olmakla beraber, 2018 için tahmin edilen rakam ise 8,4 %’dür [27].

Avusturya’da okula gitme zorunluluğu (Schulpflicht) yoktur sadece ders zorunluluğu (Unterrichtspflicht) vardır. İlgili makamlardan gerekli izinlerin alınması durumunda okul dışında eğitime müsaade edilmektedir.

Kraliçe Maria Theresia tarafından 6 Aralık 1774 tarihinde hayata geçirilen 6 senelik ders zorunluluğu (Theresianische Schulordnung), 1869 senesinde çıkarılan bir kanunla (Reichsvolksschulgesetz) 8 yıla çıkarılmıştır [28]. Günümüz itibarıyla Avusturya Eğitim Sistemi 9 sene ders zorunluluğu içerir.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşen ve Eğitim Bakanı’nın da katıldığı panelin özeti:

Eğitim Bir Fırsattır


2013 senesinde yapılan araştırmalara göre 20-24 yaş aralığındaki gençlerin % 87,7’si zorunlu eğitimden yüksek bir eğitime sahiptir [2].

Avusturya meslek eğitimi konusunda dünyanın en iyileri arasında bulunmaktadır ve bunda lise dengi meslek yüksekokullarının payı büyüktür. 3.400 öğrencisiyle bir lise dengi meslek yüksekokulu olan HTL Mödling ülkenin en büyük okuludur.


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Psikolog Zehra Gümüş ile Avusturyalı Türk gençlerin eğitimde dünü, bugünü ve yarını üzerine söyleşi;

Türk Psikolog Viyana


AB vatandaşı öğrenciler için Avusturya devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir.

viyana üniversitesi

Almanca konuşulan coğrafyanın en köklü ve büyük üniversitesi: Viyana Üniversitesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Mayıs 2017.

650. kuruluş yıl dönümünü kutladığı 2015 senesinde, 1.482 kişiyle, kayıtlı 91.898 öğrencilerinin 1,6 %’sını Viyana’da okuyan Türk öğrencilerin oluşturdukları Viyana Üniversitesi, Almanca konuşulan coğrafyanın en köklü ve de en büyük üniversitesidir [12].

Türk öğrencilerin en çok rağbet gösterdikleri Viyana üniversitelerinden biri de Viyana Teknik Üniversitesi‘dir.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine Sıkça Sorulan Sorular:

Viyana’da üniversite


Avusturya, Nobel Ödülü sahibi birçok değerli bilim insanı yetiştirmiş bir ülkedir. Bunlardan 16’sı bugünkü ülke sınırları içerisinde, 29’u ise bir zamanlar Avusturya‘ya ait topraklarda dünyaya gelmiş ve diğer altısı da Avusturya üniversiteleri ya da araştırma kurumlarında görev yaptıkları sırada bu ödüle sahip olmuş yabancı kökenli bilim insanlarıdır [25].

Birçok Yahudi bilim insanı bir zamanlar yaşanan malum olaylar sonucu ülkeyi terk etmek zorunda kalmış ya da bırakılmışlar ve bu nedenle Avusturya bilim konusunda tarihinin en büyük darbesini almıştır.

Avusturya hakkında bilmeniz gerekenler

Viyana Üniversitesi Merkez Binası’nda bulunan, katledilen ve sürülen bilim insanlarının anısına tarihe düşülen not. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Haziran 2017.

Viyana Üniversitesi ana giriş kapısından içeri girdiğinizde danışmanın hemen birkaç adım ilerisinde sağ tarafta bulunan ve geçmişte yaşanan bu olaylara atıfta bulunularak yazılmış, yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz satırlar gözünüze çarpacaktır:

Bilimin özgürlüğü ve insan haklarının dikkate alınması için.

Irkçı motifler nedeniyle dünya görüşleri ve bir dini ya da sosyal gruba ait olmaları ya da demokrasi ve bağımsız Avusturya için verdikleri mücadeleleri nedeniyle fişlenen ya da sürülen Viyana Üniversitesi üyelerine ithafen.

Derin bir üzüntüyle

Viyana Üniversitesi.

Ticaret ve diplomasi alanındaki ihtiyaca karşılık vermek üzere şark dillerinin öğretildiği Şark Dilleri Akademisi (Orientalische Akademie) 1754 yılında İmparatoriçe Maria Theresia tarafından kuruldu. Bu kuruluş ile beraber ilerleyen dönemlerde Viyana Diplomasi Akademisi‘ne (Diplomatische Akademie Wien) dönüşecek dünyanın diplomat yetiştiren ilk okulunun temeli atılmış oldu. Türkçe, burada eğitim gören geleceğin diplomatları için zorunlu dersti. [31][37]

Avusturya, Alman iktisatçı Johann Graf Lambsdorff tarafından 1995 senesinde hayata geçirilen ve rüşvetçi politikacı ve devlet memurları baz alınarak dünya genelinde ülkelerin karşılaştırıldığı listede (bkz. İngilizce: Corruption Perceptions Index [26]), artan rüşvet olayları nedeniyle bir dönem gerileme yaşasa da, son yıllarda tekrar yükselişe geçmiş bulunmaktadır. Dürüstlük konusunda listenin zirvesinin demirbaşları olan İskandinav ülkeleri ve Yeni Zelanda’nın ise eline su dökemeyecek durumdadır.

Avusturya Cumhuriyeti, başkent Viyana’nın 22. bölgesinde 17 hektarlık bir alan üzerine kurulan ve 23 Ağustos 1979 senesinde faaliyete geçen Vienna International Centre‘ı (VIC) merkezi New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler’e seneliği € 0,07 (eski parayla 1 Schilling) gibi sembolik bir fiyata 99 seneliğine kiraya vermesi sonucu kurulan BM Viyana Bürosu sayesinde şu anda dünya üzerinde bulunan 4 Birleşmiş Milletler (BM) merkezinden birisine ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Diğer BM büroları ise Kenya’nın başkenti Nairobi, New York ve Cenevre’de bulunmaktadır [30].

Vienna International Centre’da aynı zamanda Ağustos 1979’dan bu yana Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, kısaca IAEO (İngilizce: International Atomic Energy Agency) idare merkezi de bulunmaktadır. IAEO’nun araştırma laboratuvarı ise Viyana’ya 30 km mesafede bulunan “Avusturya Teknoloji Enstitüsü” (Austrian Institute of Technology) bünyesinde hizmet vermektedir.

Avusturya hakkında bilgi: Avusturya’nın kurduğu fakat faaliyete geçirmediği Zwentendorf Atom Santrali. Görsel: [14].

Bir nükleer santral kurmasına rağmen faaliyete geçirmemiş tek ülke Avusturya‘dır. Tuna Nehri üzerinde bulunan Zwentendorf kasabasında inşa edilen santral, 5 Kasım 1978’de yapılan halk oylamasında 1.576.839 evet oyuna karşılık 1.606.308 hayır oyuyla gelen yaklaşık 30.000 oyluk kıl payı bir fark nedeniyle faaliyete geçirilmemiştir [16].

Avusturya’nın başkenti Viyana birçok uluslarası konferansa ev sahipliği yapmakta ve bu konuda çok iyi bir altyapıya sahip bir şehirdir. 2016 senesinde 186 konferansla Paris’ten sonra dünyada en çok uluslarası konferans Viyana’da gerçekleştirilmiştir [32].

Dünya genelinde 190 üye devlete sahip “Uluslararası Polis Teşkilatı” (İngilizce: International Criminal Police Organisation ya da kısaca ‚Interpol’ün temelleri 1923 senesinde başkent Viyana’da atılmıştır. Interpol’ün merkez bürosu ise şu an itibarıyla Fransa’nın Lyon şehrinde bulunmaktadır [33].

1960 senesinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta kurulan ‘Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ (İngilizce: Organisation of Petroleum Exporting Countries, kısaca OPEC’in ) merkezi de 1965 senesinden bu yana Viyana’da bulunmaktadır [34].

Ekonomik Kalkınma İşbirliği Örgütü (OECD) kurucu üyelerinden birisidir.

avusturya viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana manzarası.  Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Haziran 2013.

Avusturya yüz ölçümü 83.879 km² olmakla beraber, 415 km² alan ile aynı zamanda da ülkenin başkenti olan Viyana, en küçük eyaletidir. Viyana nüfusu 2017 itibarıyla 1.840.226’ya tekabül etmiş olmakla beraber Viyana, Avusturya şehirleri arasında en kalabalık nüfusa sahip olanıdır [2].

Deniz seviyesinden 3798 metre yüksekliğiyle Großglockner Dağı ülkenin en yüksek, 115 m yüksekliğiyle Burgenland eyaletindeki Neusiedler Gölü’nün doğusunda bulunan Apetlon beldesi ise en derin noktasıdır [17].

240 km² yüz ölçümü ile Neusiedl Gölü (Neusiedler See) ülkenin en büyük gölüdür [29].

avusturya alpleri

Avusturya hakkında bilgi: Avusturya Alpleri, Innsbruck. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Alpler Cumhuriyeti olarak da tabir edilen Avusturya‘da toplamda 950’den fazla 3000 metre ve üzeri zirve bulunmasına rağmen tek bir tane dahi 4000 metrelik dağ yoktur [21]

Tirol Alpleri’ne yapmış olduğum bir gezide çektiğim görüntülere bu videodan göz atabilirsiniz:

Norveç ve Liechtenstein’ın yanı sıra yaz olimpiyatlarına oranla kış olimpiyatlarında çok daha başarılı olan üç ülkeden bir olmakla beraber, kış sporları dallarında uluslararası başarılara imza atmış birçok profesyonel sporcu yetiştirmiştir.

avusturya innsbruck kış olimpiyatları

Avusturya hakkında bilgi: 1964 ve 1976 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Innsbruck’ta olimpiyat meşaleleri.

1964 ve 1976 Kış Olimpiyatları Avusturya‘nın Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Dünyanın en güzel 10 kayak merkezlerinin çoğunluğu Avusturya‘da bulunmaktadır [17].

Turizm ülkenin önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir. Avusturya Ticaret Odası’nın (WKO) verilerine göre 2016 senesinde 140,9 milyon gecelik konaklama ve misafirlerden sağlanan 40,0 milyar € gelir kayıtlara geçmiştir. Dolaylı yollardan değer kazandırma da göz önünde bulundurulduğunda turizmden sağlanan gelirler 56,5 milyar Euro’yu bulmakta ve bu GSMH’nin % 16,1’ini oluşturmaktadır [35].

Doğası, konser salonları, opera binaları, müzeleri, festivalleri, Noel pazarları, kayak merkezleri, başkent Viyana’da yılbaşı kutlamaları vs. nedeniyle ülke dört mevsim boyunca turistlerin ilgisini çekecek faaliyetlere ev sahipliği yapmakta ve bu nedenle de turizm sadece belirli bir mevsime bağlı kalmamaktadır.

avusturya

Meşhur Viyana Kahvesi Wiener Melange. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Cafe Hawelka, Ağustos 2017.

Meşhur Viyana Kahvesinin orjinal adı Wiener Melange‘dır. Melange, Fransızcada “karışım” anlamına gelir; yarı kahve yarı sütten oluşur ve üzerinde süt köpüğünden bir tabakaya sahiptir.

Avusturya

Viyana’nın tarihi kafelerinden en ünlü olanlarından biri: Cafe Hawelka. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Viyana Kahvesi Wiener Melange‘ı içmek için tarihi Viyana kafelerinden herhangi birisi âdeta bu iş için biçilmiş bir kaftandır. Avusturya UNESCO Komisyonu tarafından 2011 senesinde Avusturya’nın Manevi Kültür Mirası Listesi’ne eklenen Viyana’nın kafe kültürü, bu kültürün Viyana’ya gelişinin II. Viyana Kuşatması ile bağları, Viyana’nın ilk kafesi, bazı tarihi Viyana kafeleri ve buralarda bulabileceğiniz kahve çeşitleri hakkındaki bilgilere Viyana kafeleri başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kahvenin yanında gazete okumanın tadı başka olur derseniz, ilk defa 8 Ağustos 1703 tarihinde okuyucusuyla buluşan ve dünyanın hâlâ basılmakta olan en eski günlük gazetesi olan ve 100 % devlet sermayesinde bulunan Wiener Zeitung‘u da (Viyanalı Gazete) tercih edebilirsiniz [18].

Avusturya

Saray Bahçesi’nde (Burggarten) bulunan Mozart Anıtı, Viyana. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Şüphesiz dünyada klasik müzik denilince birçok kişinin aklına ilk olarak Viyana gelir. Mozart, Schubert, Joseph Haydn vs. gibi daha birçok ünlü ismi bağrında barındırmıştır. 

Kimilerine göre ülkenin milli marşını Wolfgang Amadeus Mozart kimilerine göre de Johann Baptist Holzer bestelemiştir [23]Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in yemin töreninde ülkenin marşı söylenirken: 

Dünyanın en ünlü senfonik müzik topluluğu Viyana Filarmoni Orkestrası’dır.

500 yıldan uzun tarihiyle “Wiener Sängerknaben” dünyanın en ünlü ve en köklü çocuk korosudur [24].

Avusturya

Viyana Devlet Opera Binası. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Mayıs 2017.

Dünyanın en meşhur operalarından birisi Viyana Devlet Operası’dır.

bregenz seebühne festival

Seebühne, Bregenz. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Temmuz 2013.

Ülkenin birçok farklı bölgesinde “Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Schönbrunn Sarayı Yaz Gecesi Konseri ve Bregenzer Festspiele” gibi dünyanın sanat çevrelerinde tanınmış geleneksel etkinlikler düzenlenmektedir.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyananın en güzel saraylarından bir tanesi:

Schönbrunn Sarayı


Biranın su gibi aktığı Almanların ünlü Oktoberfest‘inin Viyanalı rakibi Wiener Wiesn-Fest‘tir ve her sene Wiener Prater‘de gerçekleştirilir.

avusturya viyana kuşatması

II. Viyana Kuşatması’ndan kalma Osmanlı savaş malzemeleri, Viyana Askeri Tarih Müzesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Osmanlı; birincisi 1529 senesinde, ikincisi ise 1683 senesinde olmak üzere iki Viyana Kuşatması düzenlemiştir.

Avustrya Bilimler Akademisi’nin Türk Hafızası (Türkengedächtnis) isimli bir projesi bilimsel çerçevede Viyana Kuşatmalarını konu almaktadır. Buna göre Viyana’da 200’den fazla Osmanlı’yı hatırlatan anıtlar bulunmaktadır [19]. Viyana Şehir Müzesi II. Viyana Kuşatması’nı konu alan ayrı bir bölüme sahiptir. Viyana Askeri Tarih Müzesi‘nde bulunan Türk Savaşları (Türkenkriege) ismindeki sergide birçok değerli parça bulunmakta ve müze müdürünün verdiği bilgilere göre Türkiye dışındaki müzeler içerisinde Türk tarihine ışık tutan en büyük koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

 


Bu da ilginizi çekebilir

Küçük boyut sanatta büyük politika:

Viyana Sanat Tarihi MüzesiBu da ilginizi çekebilir

Avusturya ve Türk kültürlerinin kesiştiği nokta:

MOTİF Tiyatro Derneği Bregenz


Şayet yukarıda okuduklarınıza sizin de eklemek istedikleriniz var ise yazının altına yorum olarak yazmanızı rica ediyorum. Teşekkürler!

 

Kaynakça

[1] Dünyanın en yaşanabilir şehri. Erişim tarihi: 16.09.17. URL: https://www.muratcangumus.com/dunyanin-en-yasanabilir-sehri

[2] Österreich. Zahlen. Daten. Fakten, Şubat 2017. Erişim tarihi: 16.09.17

[3] Migration & Integration. Erişim tarihi: 16.09.17. URL: http://www.integrationsfonds.at/fileadmin/content/migrationintegration-2016.pdf

[4] Ostarrichi. Erişim tarihi: 16.09.17. URL: 

[5] The World Factbook – Central Intelligence Agency. Erişim tarihi: 16.09.17. URL: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/au.html

[6] Bevölkerung Österreichs mit Migrationshintergrund wuchs 2016 um 85.000 Personen – Statistik Austria. 17.09.17. URL: http://www.statistik.at/web_de/presse/113946.html

[7] Sprachen, Kultur und Religion. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.migration.gv.at/de/leben-und-arbeiten-in-oesterreich/oesterreich-stellt-sich-vor/sprachen-kultur-und-religion/

[8] Eyaletler haritası. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://austria.pthomet.ch/austria.html

[9] Die Österreichische Nationalflagge. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.mein-oesterreich.info/wissenswertes/nationalflagge.htm

[10] Österreichischer Pass ein mächtiges Dokument. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://salzburg.orf.at/news/stories/2739889/

[11] Schulpflicht. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: https://www.wien.gv.at/wiki/index.php?title=Schulpflicht

[12] Viyana’da okuyan Türk öğrenciler. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: https://www.muratcangumus.com/viyanada-okuyan-turk-ogrenciler

[13] 20. Jahrestag Volksabstimmung über den EU-Betritt. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: https://austria-forum.org/af/Wissenssammlungen/Briefmarken/2014/EU-Beitritt

[14] The Nuclear Power Plant – Zwentendorf. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.nuclear-power-plant.net/index.php?lang=de&item=photos

[15] Wie haben Sie die Euro-Umstellung erlebt? Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://derstandard.at/2000049993789/Wie-haben-Sie-die-Euro-Umstellung-erlebt

[16] 30 Jahre Volksabstimmung Zwentendorf. Erişim tarihi: 16.09.17. URL: http://oe1.orf.at/artikel/213810

[16] Tiefst gemessener Punkt Österreichs. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.apetlon.info/Tiefster-Punkt-114m.101.0.html

[17] Top 10 – Die weltbesten Skigebiete. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: https://www.skigebiete-test.de/skimagazin/top-10-die-weltbesten-skigebiete.htm

[18] Die älteste Tageszeitung der Welt. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://derstandard.at/1258068/Die-aelteste-Tageszeitung-der-Welt

[19] Türkengedächtnis. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.tuerkengedaechtnis.oeaw.ac.at/

[20] Die Symbole der Republik. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.bmi.gv.at/cms/BMI_OeffentlicheSicherheit/2006/11_12/files/Wappen_und_Flaggen.pdf

[21] Dreitausender. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.dreitausender.at/

[21] Vom Schilling zum Euro – Euro Einführung in Österreich. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.geldschein.at/euro-banknoten/euro_in_oesterreich.html

[22] Die Stellung. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://stellung.bundesheer.at/Die-Stellung-115

[23] Österreichische Bundeshymne: Text und Noten 1947-2011. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.wien-konkret.at/kultur/musik/hymne/oesterreichische-bundeshymne/

[24] Die Wiener Sängerknaben. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.wienersaengerknaben.at/jart/prj3/wsk/main.jart?rel=de&content-id=1450654394085

[25] Wie viele Nobelpreisträger hat Österreich? Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.wienerzeitung.at/dossiers/nobelpreis/hintergrund/578652_Wie-viele-Nobelpreistraeger-hat-Oesterreich.html

[26] Corruption Perception Index. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: https://www.transparency.org/

[27] AMS. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: http://www.ams.at/_docs/001_uebersicht_aktuell.pdf

[28] Schulpflicht. Erişim tarihi: 17.09.17. URL: https://www.wien.gv.at/wiki/index.php?title=Schulpflicht

[29] Größte Seen Österreichs. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: https://www.redbull.com/at-de/groesste-seen-oesterreichs

[30] Vienna International Center. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: https://de.wikipedia.org/wiki/Vienna_International_Centre

[31] Geschichte der Diplomatischen Akademie Wien. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: https://www.da-vienna.ac.at/de/Die-Akademie/Diplomatische-Akademie-Wien/Geschichte

[32] Wien in Zahlen. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: 

[33] Interpol – History. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: http://www.opec.org/opec_web/en/about_us/24.htm

[34] OPEC, Brief History. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: http://www.opec.org/opec_web/en/about_us/24.htm

[35] Tourismus und Freizeitwirtschaft in Zahlen 2017. Erişim tarihi: 27.12.2017. URL: https://www.wko.at/branchen/tourismus-freizeitwirtschaft/tourismus-freizeitwirtschaft-in-zahlen-2017.pdf

[36] Viyana Askeri Tarih Müzesi’nde Türk Savaşları ganimetleri. Erişim tarihi: 18.01.2018. URL: https://www.muratcangumus.com/viyana-askeri-tarih-muzesi

[37] Viyana tarihi. Erişim tarihi: 05.01.2019. URL: 

 

Austria-Forum

4 Yorum

  1. Hakan
  2. Yunus

Yorum Yap