Blog hakkında

Bir kişisel blog olan muratcangumus.coma hoş geldiniz!

İlk yazımda size kısaca kendim ve kişisel blogum hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kısaca hakkımda

İstanbulda doğdum. Bir devlet parasız yatılı öğrencisi olarak ortaokul son sınıfta fen lisesi sınavlarına hazırlandığım dönemde ailevi nedenlerden dolayı Avusturya‘ya annemin yanına göç ettim.

Kısa bir süre içerisinde Almanca öğrendim ve okulda başarılı bir grafik çizerek Altyapı Mühendisliği üzerine eğitim veren ve beş sene süren teknik liseye (bkz. HTL Tiefbau) kabul edildim (Konu hakkında daha detaylı bilgi için bkz. Avusturya Eğitim Sistemi). Liseden sonra Viyana Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne kayıt yaptırdım ve buradan yüksek mühendis olarak mezun oldum.

Viyana Teknik Üniversitesi lisans ve yüksek lisans dönemimde kazandığım tecrübelerimi Yurtdışında Üniversite Okumak başlıklı yazımda bulabilirsiniz. 

Üniversitenin yanı sıra yarı zamanlı işlerde çalışarak eğitimimi finanse ettim. Bu süre zarfında farklı ülkelerin farklı şehirlerine seyahat etme imkanına sahip oldum. Nerelere gittiğimi merak edecek olursanız Sırtçantalı Gezgin başlıklı yazımda fotoğraflar eşliğinde bazı anılarımı sizlerle de paylaştım.

Renkli ve bir o kadar da aktif geçen üniversite yıllarından sonra Avusturya’nın başkenti Viyana‘da mesleğim üzerine çalışmaya başladım.

Bir blog ne işe yarar? Neden bir kişisel blog?

“İşinde gücünde bir insan neden boş zamanının büyük bir kısmını böyle bir işe harcar ki?” ya da “Sosyal medya varken bir blog ne işe yarar?” diye düşünebilir insan.

Sosyal medyayı nehirlere benzetiyorum; bıraktığınız şeyleri anında alıp götüren azgın nehirlere. Blog ise sizin sanal alemdeki kendi eviniz âdeta.

Kişisel tecrübelerin bunlara ihtiyaç duyabilecek diğer insanlarla paylaşıldıkça daha da değerlendiklerini düşündüğümden, bunları bir kişisel blog çatısı altında toplayarak insanların hizmetine sunmak fikri beni hep ikna etmişti.

Kısaca; tecrübelerimi sosyal medyada bilmem kaç karaktere sığdırmaktansa, tüm bunları blogun içeriğini daha çok insana ulaştırmak için sadece bir araç olarak kullanmayı tercih ediyorum. Bu nedenle de paylaşımlarımı sosyal medya vasıtasıyla değil de, bir kişisel blog üzerinden yapmaya karar verdim.

İlk blog yazarlığı tecrübem

2012 senesinin ortalarında, henüz bir üniversite öğrencisiyken ilk blogum olan www.sirtcantaligezgin.com‘u yazmaya başlamış, 4 Ocak 2012 tarihinde Erasmus yolculuğumu anlattığım yazım vasıtasıyla blog yazarları arasına katılmıştım.

Sırtımda çantam çıktığım yollarda zamanla biriken hatıralarımı bir çatı altında toplamaya karar vermem sonucu ortaya çıkan bir gezi blogu olma özelliğine sahipti, sirtcantaligezgin.com. En çok okunan bloglar ya da kaba tabiriyle popüler bloglar arasına sokabilmeyi başaramamış olsam da, bir ilk olması nedeniyle şahsi bakış açımdan en güzel blog yazıları yine oradakiler olacaklar.

Bir üniversite hatırası olarak gördüğüm bu seyahat blogunu, hayatımın en güzel dönemlerinden biri olarak nitelendirdiğimin öğrencilik yıllarımın son bulmasıyla da nihayete erdirmeye karar vermiştim.

Blog yazma isteğimdeki en büyük nedenlerden biri, sürekli Türkçe kitaplar okumama rağmen günlük hayatta aktif olarak Türkçe bir şeyler yazmadığımı fark etmem ve buna karşı koymak isteyişim olmuştu.

İyi ki de başlamışım, bu sayede yazmanın ve özellikle de Türkçe yazmanın ne kadar güzel olduğunu idrak etmiş oldum.

www.muratcangumus.com vasıtasıyla bu konuda yarım kalan bir güzel işi devam ettirme arzusundayım.

Blogun teknik altyapısı

Bir önceki blogumda içerik yönetim sistemi olarak Joomla tercih etmiş ve bir acemi blog yazarı olarak bazı sorunlar yaşamıştım. Şu an okumuş olduğunuz kişisel blog ise  WordPress sistemi üzerine kurulu. Özetle; bir blog daha açacak olsam kesinlikle Wordpres tercih ederdim.

WordPress blog açma konusunda en beğendiğim Türkçe bloglardan biri olan wpmavi.com‘un yazarı Burak Oran’dan almış olduğum teknik destek sayesinde tek başıma başaramayacağım muazzam ilerlemeler kaydettim. Bu nedenle de kendisine buradan bir kez daha teşekkür ederim.

Şayet bir blog nasıl oluşturulur diye merak ediyorsanız, kendisinin hazırlamış olduğu ve her şeyi adım adım anlattığı rehberi sizlere de tavsiye ederim.

Bir kişisel blog olan muratcangumus.com’un içeriği üzerine

Daha önceleri başka bir şahsa ait olan bu alan adını Nisan 2015’de üzerime aldım. Bugün, 04.09.2016 itibarıyla ve bu satırlar vasıtasıyla gerekli o “bir küçük adımı” atarak kişisel blog yazarları arasına katılmış oldum.

Kişisel blog umda, 2017 senesinde sekizinci kez “dünyanın en yaşanabilir şehri” seçilen Viyana‘yı sizlere en iyi şekilde anlatabilmek için çabalayacağım.

Ağırlıklı olarak yazacağım konular ise şunlar olacak:

  • Avusturya’nın başkenti Viyana
  • Seyahat bursu (2017 senesinden itibaren geleneksel olarak her sene seyahat bursu vereceğiz)
  • İş hayatımda kazandığım tecrübeler.

Tüm bunların yanı sıra Avusturya ile bir bağlantısı olan değerli insanlarla söyleşiler yaparak sizlerle paylaşacağım. Bu sayede rol modellerin hayat hikayelerini daha çok genç arkadaşımıza ulaştırarak vizyonlarını geniş tutmaları için mücadele vereceğim.

Bir kişisel blog olan muratcangumus.com’un geleceği üzerine

Hedefim uzun soluklu bir blog yazarak hayatımın bundan sonraki bölümünde daha çok araştırmak ve öğrendiklerimi okurlarımla paylaşmak olacak. Uzun vadede bir diğer hedefim de blogumun en iyi kişisel bloglar arasında yerini alabilmesi.

Blogun kullanım şartları

Blogun içeriğini başka platformlarda kullanım şartlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gelecek Vadeden Blog – www.muratcangumus.com

Evrengunlugu.net‘in yazarı Evren Soyuçok’un başını çektiği tecrübeli blog yazarları tarafından oluşturulan Gelecek Vadeden Bloglar listesine blogumu da layık gördükleri için kendilerine teşekkür ederim. Daha fazla yazmak adına artık bir güzel motivasyon kaynağım daha var.

kişisel blog

Gelecek vadeden blog – www.muratcangumus.com

Aynı zamanda bu listede diğer bazı kişisel blog örnekleri de bulacaksınız.

Evren Soyuçok’un blog yazarları ile YouTube’da canlı yayında gerçekleştirdiği blog sohbetlerine konuk oldum ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İlginizi çekecek olursa buyrunuz:

Beraber nice yıllara diyerekten, gelecek yazılarda tekrar görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

kişisel blog

Viyana, Eylül 2016

Muratcan Gümüş

Kişisel Blog Yazarı

10 Yorum

  1. Volkan Atabey
  2. Ekrem Altıngeyik
  3. Ödüllü Web Etkinliği Yarışmasına Siz de Katılabilirsiniz
  4. Skrotpræmie
  5. Datça Kiralık Ev
  6. Gökhan

Yorum Yap