Viyana’nın Noel Pazarları

Viyana Noel pazarları, şüphesiz ki Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında bulunmakta ve ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktalar.

Henüz hiç Viyana‘da bulunmamış bir tanıdığım sohbetimiz esnasında “Viyana’yı gezmek için en iyi zaman hangisi?” diye sorunca, fazla düşünmeden “yaz ayları ya da Noel pazarları nedeniyle Noel öncesi son birkaç hafta” demiştim.
 
İsterseniz her biri farklı bir tarihi mekânın gölgesine kurulan Viyana’nın Noel pazarlarını bir de beraber gezelim.
 

 Viyana Noel pazarları 

Sekizinci kez arka arkaya “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” seçilen Avusturya‘nın başkenti Viyana, bağrında barındırdığı  -örn. Schönbrunn Sarayı gibi- güzel bahçelere sahip sarayları ve gerçekleşen festivalleri nedeniyle yaz aylarında sosyal faaliyetlerin merkezi bir şehir kıvamına bürünse de, Noel zamanı ışıklandırılan caddeleri ve özellikle de meşhur Noel pazarları (Almanca: Weihnachtsmärkte) nedeniyle rengarenk ve ayrı bir güzel olmakta.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Viyana Belediye Binası (Rathaus) önünde bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Şehrin farklı bölgelerine kurulan pazarlar Noel’in ticarete dökülmüş halidir. Bu pazarlar Hristiyanların Kutsal Gece’de (Almanca: Weihnachten) birbirlerine vermek üzere hediyelik eşyalar satın aldıkları, iş çıkış saatlerinde ya da hafta sonları arkadaşlarıyla bir araya gelerek sıcak şarap (Glühwein) eşliğinde muhabbet ettikleri ve aperatif yiyecekler atıştırdıkları -bir anlamda- sosyalleşme merkezleridir.

Yapılan araştırmalara göre 2015 senesinde her bir Avusturyalı ortalama 390 € Noel harcamasında bulundu. Bu nedenle de Noel, özellikle de Noel pazarları nedeniyle ekonominin canlandığı bir dönem olmakta.

Viyana’da Noel pazarları ne zaman kurulur?

Peki, Noel pazarları ne zaman kurulur diye hiç merak ettiniz mi?
 
Noel pazarları yaklaşık olarak kasım ayının ortalarından Noel’e kadar uzanan zaman diliminde ziyaretçilerine hizmet vermekteler. Hangi Viyana Noel pazarı hangi gün kurulur buradan öğrenebilirsiniz. 
 
Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Bir Noel pazarında alışveriş yapan insanlar. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2016.

Söz Noel’den açılmışken: Christmas nedir? Christmas’ın Türkçesi nedir? Christmas tatili ne zaman? Yılbaşı nedir? Christmas ve yılbaşı aynı şeyler midir? Noel nedir ve bu günde ne kutlanır? Noel Baba kimdir ve Antalya ile bağlantısı nedir? Noel Baba sembolü Hristiyanlar için nasıl bir önem arz eder? vb. soruların cevaplarını “Noel Nedir, Noel Baba Kimdir?” başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Viyana Noel pazarları

Viyana’da birçok Noel pazarı bulunmakla beraber, şimdi dilerseniz Viyana’nın en tanıdık bilindik pazarlarına sanal bir gezintiye çıkalım.

Wiener Weihnachtstraum auf dem Rathausplatz

Viyana’nın en büyük, en tanınmış ve de en cıvıl cıvıl Noel pazarı Viyana Belediye Binası (Rathaus) Meydanı’nda kurulan “Viyanalı Noel Rüyası (Wiener Weihnachtstraum)” isimli pazardır. Muhtemelen ziyaretçilerinin büyük çoğunluğun turistler olması ve özellikle de yüksek stand kiraları nedeniyle bu pazarda fiyatların diğer pazarlara oranla biraz daha yüksek olduğunu gözlemlemek mümkün.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Viyana Belediye Binası önüne kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Pazarın hemen yanı başında, Viyana Belediye Binası bahçesinde ışıklarla donatılmış 3.000 m² pist üzerinde buz pateni yapma imkânına da sahipsiniz.

Açılış tarihleri: 17.11.-26.12.17

Açılış saatleri: Pazar-Perşembe: 10:00-21:30, Cuma-Cumartesi: 10:00-22:00.

Weihnachtsdorf Maria-Theresien-Platz

Ünlü Ring Caddesi üzerinde, biraz evvel bahsettiğimiz Viyana Belediye Binası’nın az ilerisinde ve Hofburg Sarayı ve Kahramanlar Meydanı’nın (Heldenplatz) karşısında, Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Viyana Doğa Tarihi Müzesi arasında bulunan ve ismini Habsburg Hanedanı’ndan İmparatoriçe Maria Theresia’dan almış olan Maria-Theresien-Meydanı’na (Platz) kurulan bu ‘Noel köyü‘ ise, tarihin gölgesinde keyifle gezebileceğiniz bir diğer güzel Viyana Noel pazarı.

Viyana Noel pazarları

Maria-Theresien-Platz’da bulunan Noel pazarı, Viyana. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

“Noel Köyü (Weihnachtsdorf)” 22.11.-26.12.17, “Yılbaşı Köyü” (Silvesterdorf) ise 27.12.-31.12.2017 tarihleri arasında ziyaretçilere hizmet vermekteler.

Açılış saatleri: Pazar-Perşembe: 11:00-21:00, Cuma-Cumartesi: 11:00-22:00.

Kultur- und Weihnachtsmarkt & Neujahrsmarkt Schloss Schönbrunn

Viyana’yı ziyaret eden turistlerin gözdesi Schönbrunn Sarayı (Güzelçeşme Sarayı) bahçesine kurulan bu pazar ise Viyana’nın en geniş alana kurulu pazarlarından bir tanesi olma özelliğine sahip. 

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Schönbrunn Sarayı bahçesine kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Bu pazarda en çok hoşunuza gidecek şeylerden biri ise küçük sahnelerde çocuk koroları tarafından hep bir ağızdan söylenen Noel şarkılarını dinlemek olabilir.

Weihnachtsdorf Schloss Belvedere

II. Viyana Kuşatması’nda Türkleri yenilgiye uğratan Prens Eugen’in yaptırdığı Belvedere Sarayı‘nın bahçesinde bulunan Belvedere Sarayı Noel Köyü ise bir diğer taraftan tarih, diğer taraftandan da tatlı ve tuzlu aperatif yiyeceklerin kokusunu almak için bire bir.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Belvedere Sarayı bahçesine kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Bu pazardaki uyumu başka bir pazarda daha bulamayacağınıza şüpheniz olmasın. Bunun sebebi ise tüm standların hepsinin estetik olarak bir diğerinin aynısı olması.

Açılış tarihleri: 24.11.-26.12.17

Açılış saatleri: Pazartesi-Cuma: 10:00-21:30, Cumartesi-Pazar: 10:00-21:00.

Art Advent – Kunst & Handwerk am Karlsplatz

Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası ve Viyana Şehir Müzesi Karlsplatz binası arasında bulunan Karl Kilisesi (Karlskirche) önüne kurulan pazar, özellikle de çocuklu aileler için en güzel olanı. Burada hem siz hem de çocuklarınız güzel zaman geçirebilirsiniz.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Karl Kilisesi (Karlskirche) önünde bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Pazarın bir diğer özelliği de birçok farklı sanatkârın el emeği göz nuru ürünlerini satın alabilme imkânına sahip olmanız.

Açılış tarihleri: 17.11.-23.12.17

Açılış saatleri: Her gün: 12:00-21:00.

Weihnachtsmarkt am Stephansplatz

Şehir merkezinde bulunan dünyanın dört bir tarafından ziyaretçilerin akın ettikleri Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom) önüne de bir Noel pazarı kurulmakta.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom) önünde bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

 

Altwiener Christkindlmarkt

Viyana Noel pazarları

Schottenkirche önüne kurulan Noel pazarı. Viyana, Aralık 2016. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Birinci bölgede (1. Bezirk) bulunan Schottenkirche önündeki alanda bulunan ve 1772 senesinden bu yana ayakta olan Viyana’nın en eski Noel pazarı olma özelliğine sahip.

 

Weihnachtsdorf Altes AKH

Hemen yanı başında bulunan Unicampus nedeniyle Noel Köyü Altes AKH‘nın daimi müdavimleri ise üniversite öğrencileridir.

Wintermarkt am Riesenradplatz

Viyana’nın sembollerinden biri olan Devasa Dönme Dolabı (Riesenrad) önüne “Kış Pazarı” kurulmakta.

K.u.K Weihnachtsmarkt

Viyana’nın 1. bölgesinde bulunan Michaelaplatz’daki K.u.K Noel pazarında ise hem tarihe yolculuk hem de Noel pazarı ziyareti 

Advent und Genussmarkt bei der Oper

Viyana Devlet Opera Binası’nı ziyaret etmişken çıkışta hemen karşı tarafında bulunan bu küçük Lezzet pazarını da gezebilirsiniz. 

Avrupa’nın en iyi Noel pazarları

Eğer vaktiniz var ise, Viyana’ya birkaç saat uzaklıkta bulunan Budapeşte Noel pazarlarını da ziyaret etmeniz gereken yerler listesinin en başına yazmayı ihmal etmeyin, pişman olmayacaksınız!

Şayet yolunuz Almanya’ya da düşecek olursa burada mutlak ziyaret etmeniz gereken yerler ise Almanya Noel pazarları olacaktır. Köln, Münih ve Berlin’de bulunanların isimleri Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında geçmekte. 

Peki sizce Viyana’da ya da Avrupa’nın herhangi bir şehrinde bulunan en güzel Noel pazarı hangisi?

 

Fotoğraflar: Muratcan Gümüş

Yorum Yap