Viyana’nın Noel Pazarları

Viyana Noel pazarları, şüphesiz ki Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında bulunmakta ve ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmakta.

Henüz hiç Viyana’da bulunmamış bir tanıdığım sohbetimiz esnasında “Viyana’yı gezmek için en iyi zaman hangisi?” diye sorunca, fazla düşünmeden “yaz ayları ya da Noel pazarları nedeniyle Noel öncesi son birkaç hafta” demiştim.
 
Sekizinci kez arka arkaya “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” seçilen bu güzel metropol, bağrında barındırdığı güzel bahçelere sahip sarayları ve gerçekleşen festivalleri nedeniyle yaz aylarında sosyal faaliyetlerin merkezi bir şehir kıvamına bürünse de, Noel zamanı ışıklandırılan caddeleri ve özellikle de meşhur Noel pazarları nedeniyle rengarenk ve ayrı bir güzel olmakta.
 

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Viyana Belediye Binası (Rathaus) önünde bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

 

Noel Pazarları

Peki, Noel pazarları ne zaman kurulur diye hiç merak ettiniz mi?
 
Pazarların kesin bir kuruluş tarihi olmamakla beraber, yaklaşık olarak kasım ayının ortalarından Noel’e ya da birkaç gün sonrasına uzanan zaman diliminde ziyaretçilerine hizmet vermekteler. Hangi pazar hangi gün kuruluyor buradan öğrenebilirsiniz. 
 
Ufak bir hatırlatma: Noel öncesi gelmeyi düşünüyorsanız sıkı giyinmenizde fayda var, biraz soğuk olabilir.
 
Viyana Noel pazarları

Noel pazarında bir tezgahtan alışveriş yapan insanlar. Viyana, Aralık 2016. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Yapılan araştırmalara göre 2015 senesinde her bir Avusturyalı ortalama 390€ Noel harcamasında bulundu. Bu nedenle de Noel, özellikle de Noel pazarları nedeniyle ekonominin canlandığı bir dönem olmakta.

Söz Noel’den açılmışken: Christmas nedir? Christmas’ın Türkçesi nedir? Christmas tatili ne zaman? Yılbaşı nedir? Christmas ve yılbaşı aynı şeyler midir? Noel nedir ve bu günde ne kutlanır? Noel Baba kimdir ve Antalya ile bağlantısı nedir? Noel Baba sembolü Hristiyanlar için nasıl bir önem arz eder? vb. soruların cevaplarını “Noel Nedir, Noel Baba Kimdir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Viyana Noel pazarları

Şehrin farklı bölgelerine kurulan pazarlar Noel’in ticarete dökülmüş halidir. Bu pazarlar Hristiyanların Kutsal Gece’de (Almanca: Weihnachten) birbirlerine vermek üzere hediyelik eşyalar satın aldıkları, iş çıkış saatlerinde ya da hafta sonları arkadaşlarıyla bir araya gelerek sıcak şarap (Glühwein) eşliğinde muhabbet ettikleri ve aperatif yiyecekler atıştırdıkları yerlerdir.

Viyana’da birçok Noel pazarı bulunmakla beraber, dilerseniz sizi Viyana’nın en tanıdık bilindik pazarlarına ufak bir gezintiye çıkarmak istiyorum:

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Viyana Belediye Binası – Noel Pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Viyana’nın en büyük, en tanınmış ve de en cıvıl cıvıl olanı Viyana Belediye Binası (Rathaus)’nın önüne kurulan pazardır (Wiener Christkindlmarkt). Her gün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet verir. Muhtemelen büyük çoğunluğun turistler olması nedeniyle bu pazarda fiyatların diğer pazarlara oranla biraz daha yüksek olduğunu gözlemlemek mümkün. 

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Schönbrunn Sarayı – Noel pazarı. © Muratcan Gümüş

Turistlerin gözdesi Schönbrunn Sarayı ya da Güzelçeşme Sarayı’nın bahçesine kurulan bu pazar Viyana’nın en geniş alana kurulu pazarlarından bir tanesi olma özelliğine sahip. Bu pazarda en çok hoşunuza gidecek şeylerden biri de, kurulan ufak sahnelerde çocuk koroları tarafından hep bir ağızdan söylenen Noel şarkılarını canlı dinlemek olacaktır. 

Viyana'da Gezilecek Yerler Resimli Karl Kilisesi

Viyana Noel pazarları: Karl Kilisesi (Karlskirche) – Noel pazarı, Aralık 2016. Cep telefonu çekimi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası’nın hemen yanında bulunan Karl Kilisesi (Karlskirche) önüne kurulan pazar özellikle de çocuklu aileler için en güzel olanı. Burada çocuklarınızla güzel zaman geçireceğinize hiç şüpheniz olmasın.

Viyana Noel pazarları

Schottenkirche önüne kurulan Noel pazarı. Viyana, Aralık 2016. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Viyana’dan son Noel pazarı fotoğrafımız ise birinci bölgede (1. Bezirk) bulunan Schottenkirche önüne kurulan pazar.

Eğer vaktiniz var ise, Viyana’ya birkaç saat uzaklıkta bulunan Budapeşte Noel pazarları nı da ziyaret etmeniz gereken yerler listesinin en başına yazmayı ihmal etmeyin, pişman olmayacaksınız!

Avrupa’nın en iyi Noel pazarları

Şayet yolunuz Almanya’ya da düşecek olursa burada mutlak ziyaret etmeniz gereken yerler ise Almanya Noel pazarları olacaktır.

Köln, Münih ve Berlin pazarlarının isimleri Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında geçmekte. 

Peki sizce Viyana’da ya da Avrupa’nın herhangi bir şehrinde bulunan en güzel Noel pazarı hangisidir?

 

19.12.2016, 21:45: Bu yazı yayımlandıktan birkaç saat sonra Berlin’de Noel pazarına TIR’lı bir saldırı düzenlendiğini öğrendik basından. 9 ölü ve onlarca yaralıdan bahsediliyor. Yine bugün Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ise bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. İsviçre’nin Zürih kentinde ise bir camiye düzenlenen silahlı saldırı sonucu yaralananlar olduğu söyleniyor.