Viyana’nın Noel Pazarları

Viyana Noel pazarları, şüphesiz ki Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında bulunmakta ve her yıl binlerce turisti Viyana’ya çekmekte.

Henüz hiç Viyana‘da bulunmamış bir tanıdığım sohbetimiz esnasında “Viyana’yı gezmek için yılın en uygun dönemi hangisi?” diye sorunca, fazla düşünmeden “yaz ayları ya da Noel pazarları nedeniyle Noel öncesi son birkaç hafta” demiştim.
Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları nda satılan Noel hediyeleri. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Dokuz kez arka arkaya “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” seçilen Avusturya‘nın başkenti Viyana, bağrında barındırdığı -örn. Schönbrunn Sarayı gibi- güzel bahçelere sahip sarayları ve gerçekleşen festivalleri nedeniyle yaz aylarında sosyal faaliyetlerin merkezi bir şehir olsa da, Noel zamanı ışıklandırılan caddeleri ve özellikle de Noel pazarları nedeniyle Noel’de Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi olmakta.

Bu da ilginizi çekebilir

Kronolojik olarak;

Viyana tarihi.


 

 Viyana Noel pazarları 

 
Viyana’nın farklı bölgelerinde bulunan tarihi mekânların gölgesine kurulan Noel pazarları, insanların Noel’de (Almanca: Weihnachten) birbirlerine vermek üzere hediyelik eşyalar satın aldıkları, iş çıkış saatlerinde ya da hafta sonları arkadaşlarıyla bir araya gelerek sıcak şarap (Glühwein) eşliğinde muhabbet ettikleri ve aperatif yiyecekler atıştırdıkları -bir anlamda- sosyalleşme merkezleridir.
 
Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Hediyelik eşyalar satılan bir stand. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Yapılan araştırmalara göre 2016 senesinde her bir Avusturyalı ortalama 395 € Noel harcamasında bulundu [1]. Bu nedenle de Noel, bu dönemde yapılan harcalamalar nedeniyle özellikle de perakende satışların canlandığı ve ülke ekonomisine katkı sağlayan bir dönem olmakta.

Viyana’da Noel pazarları ne zaman kurulur?

Peki, Noel pazarları ne zaman kurulur diye hiç merak ettiniz mi?
 
Viyana Noel pazarları, Almanca’da “Advent olarak tabir edilen 30 Kasım’a en yakın pazar gününden başlamak üzere Noel öncesi son dört pazar gününü kapsayan Noel’e hazırlık döneminde ziyaretçilerine hizmet vermekteler. Hatta genelde kasım ayının ortalarında açılmaktalar.
 

Not: Almancada Noel pazarları için Weihnachtsmarkt, Christkindlmarkt, Adventmarkt gibi farklı tabirler kullanılmakta. Bu saydıklarımızın dışında bir de Wintermarkt tabiri var. Bu sonuncusunu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise -yukarıda belirttiğimizin aksine- faaliyet dönemlerinin Noel sonrası döneme sarkması ve yeni yılın ikinci haftasına kadar açık olmalarıdır.

Söz Noel’den açılmışken: Christmas nedir? Christmas’ın Türkçesi nedir? Christmas tatili ne zaman? Yılbaşı nedir? Christmas ve yılbaşı aynı şeyler midir? Noel nedir ve bu günde ne kutlanır? Noel Baba kimdir ve Antalya ile bağlantısı nedir? Noel Baba sembolü Hristiyanlar için nasıl bir önem arz eder? vb. soruların cevaplarını “Noel Nedir, Noel Baba Kimdir?” başlıklı yazıda bulabilirsiniz.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da yılbaşı

Avusturya’nın başkenti 

Viyana’da yılbaşı kutlamaları.


 

Viyana Noel pazarları

Viyana’nın Noel pazarlarını Avrupa’nın diğer bölgelerinde bulunan diğer birçok Noel pazarı ayıran en büyük özelliği, her birinin tarihi bir mekânın eteklerine kuruluyor olmasıdır. Şimdi dilerseniz Viyana‘nın en tanıdık bilindik Noel pazarlarına ve bu özel mekânlara beraber sanal bir gezintiye çıkalım.

Viyana Belediye Binası [4]

Viyana’nın hatta Avusturya‘nın en büyük ve de en meşhur Noel pazarı Viyana Belediye Binası Meydanı’nda (Wiener Rathausplatz) kurulan “Viyanalı Noel Rüyası (Wiener Weihnachtstraum)” isimli pazardır. Muhtemelen ziyaretçilerinin büyük çoğunluğun turistler olması ve özellikle de yüksek stand kiraları nedeniyle bu pazarda fiyatların diğer pazarlara oranla biraz daha yüksek olduğunu gözlemlemek mümkün.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Viyana Belediye Binası önüne kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Pazarın hemen yanı başında, Viyana Belediye Binası bahçesinde ışıklarla donatılmış 3.000 m² pist üzerinde buz pateni yapma imkânına da sahipsiniz.

Açılış tarihleri: 17.11.-26.12.17

Maria-Theresien-Meydanı [5]

Ünlü Ring Bulvarı üzerinde, biraz evvel bahsettiğimiz Viyana Belediye Binası’ndan Viyana Devlet Opera Binası istikametine giderken yol üzerinde, Hofburg Sarayı ve Kahramanlar Meydanı’nın (Heldenplatz) karşısında, Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Viyana Doğa Tarihi Müzesi arasında bulunan ve ismini Habsburg Hanedanı’ndan İmparatoriçe Maria Theresia’dan almış olan Maria-Theresien-Meydanı’na (Platz) kurulan bu “Noel köyü” ise, tarihin gölgesinde keyifle gezebileceğiniz bir diğer güzel Viyana Noel pazarı.


Bu da ilginizi çekebilir
blankTürkiye dışındaki müzeler içerisinde en fazla Türk eseri burada:

Viyana Askeri Tarih Müzesi


Viyana Noel pazarları

Maria-Theresien-Platz’da bulunan Noel Köyü (Weihnachtsdorf Maria-Theresien-Platz), Viyana. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Açılış tarihleri:

  • “Noel Köyü” (Weihnachtsdorf): 22.11.-26.12.17 
  • “Yılbaşı Köyü” (Silvesterdorf): 27.12.-31.12.2017.

Belvedere Sarayı [6]

Avusturya-Osmanlı savaşlarında Türkleri yenilgiye uğratan Prens Eugen’in yaptırdığı Belvedere Sarayı‘nın bahçesinde bulunan “Belvedere Sarayı Noel Köyü (Weihnachtsdorf Schloss Belvedere)” ise bir diğer taraftan tarih, diğer taraftandan da tatlı ve tuzlu aperatif yiyeceklerin kokusunu almak için bire bir.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Belvedere Sarayı bahçesine kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Bu pazardaki uyumu başka bir pazarda daha bulamayacağınıza şüpheniz olmasın. Bunun sebebi ise tüm standların hepsinin estetik olarak bir diğerinin aynısı olması.

Açılış tarihleri: 24.11.-26.12.17.


Bu da ilginizi çekebilir

blank

Kahvenin Viyana’ya geliş hikayesi ve II. Viyana Kuşatması ile bağları:

Viyana kafeleri


 

Schönbrunn Sarayı [7]

Viyana’yı ziyaret eden turistlerin gözdesi Schönbrunn Sarayı (Güzelçeşme Sarayı) bahçesine kurulan “Kültür ve Noel Pazarı & Yeni Yıl Pazarı (Kultur- und Weihnachtsmarkt & Neujahrsmarkt Schloss Schönbrunn)” ise Viyana’nın en geniş alana kurulu pazarlarından bir tanesi olma özelliğine sahip.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Schönbrunn Sarayı bahçesine kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Bu pazarda en çok hoşunuza gidecek şeylerden biri ise küçük sahnelerde çocuk koroları tarafından hep bir ağızdan söylenen Noel şarkılarını dinlemek olabilir.

Açılış tarihleri:

  • Kültür ve Noel Pazarı: 18.11. – 26.12.2017
  • Yeni Yıl Pazarı: 27.12.2017 – 01.01.2018.

Karl Meydanı, Karl Kilisesi [8]

Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası ve Viyana Şehir Müzesi Karlsplatz binası arasında bulunan Karl Kilisesi (Karlskirche) önündeki Karl Meydanı’na kurulan pazar, özellikle de çocuklu aileler için en güzel olanlarından bir tanesi. Burada hem siz hem de çocuklarınız güzel zaman geçirebilirsiniz.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Karl Kilisesi (Karlskirche) önünde bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Pazarın bir diğer özelliği de birçok farklı sanatkârın el emeği göz nuru ürünlerini satın alabilme imkânına sahip olmanız.

Açılış tarihleri: 17.11.-23.12.17.

Stefan Meydanı, Aziz Stefan Kilisesi [9]

Şehir merkezinde bulunan dünyanın dört bir tarafından ziyaretçilerin akın ettikleri Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom) önüne de bir Noel pazarı (Weihnachtsmarkt am Stephansplatz) kurulmakta.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom) önünde bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Şayet Stefan Katedrali hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Viyana Şehir Müzesi‘ne de uğrayarak burada katedrale ait heykelleri görebilirsiniz.

Açılış tarihleri: 17.11. – 26.12.2017. 

Hofburg Sarayı, Michaeler Meydanı [10]

Viyana’nın 1. bölgesinde bulunan Hofburg Sarayı’nda Habsburg Hanedanı’nın tarihine bir yolculuğa çıktıktan sonra hemen ön tarafında bulunan Noel pazarına da (K.u.K Weihnachtsmarkt) uğrayabilirsiniz.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Michaeler Meydanı’nda bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Açılış tarihleri: 11.11. – 26.12.2017.

Viyana Devlet Opera Binası [11]

Şayet yolunuz Viyana Devlet Opera Binası‘na düşecek olursa, çıkışta hemen karşı tarafında bulunan bu küçük pazarda (Advent und Genussmarkt bei der OperAvusturya‘nın farklı bölgelerinden farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Viyana Devlet Opera Binası karşısında bulunan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Açılış tarihleri: 17.11. – 31.12.2017.

Devasa Dönme Dolabı (Riesenrad[12]

Viyana’nın sembollerinden biri olan Devasa Dönme Dolabı (Riesenrad) önüne de bir “Kış Pazarı (Wintermarkt am Riesenradplatz)” kurulmakta.

Viyana Noel pazarları

Viyana Noel pazarları: Devasa Dönme Dolabı (Riesenrad) önüne kurulan Noel pazarı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2016.

Açılış tarihleri: 18.11.2017 – 07.01.2018.

Freyung [13]

Viyana Noel pazarları

Schottenkirche önüne kurulan Noel pazarı. Viyana, Aralık 2016. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Birinci bölgede (1. Bezirk) bulunan Schottenkirche önündeki alanda bulunan bu Noel pazarı, 1772 senesinden bu yana ayakta ve Viyana’nın en eski Noel pazarı (Altwiener Christkindlmarkt) olma özelliğine sahip.

Açılış tarihleri: 18.11.2017 – 23.01.2017.

Weihnachtsdorf Altes AKH [14]

Hemen yanı başında bulunan Unicampus nedeniyle Noel Köyü Altes AKH‘nın daimi müdavimleri ise üniversite öğrencileridir.

Açılış tarihleri: 18.11. – 23.12.2017.

Weihnachtsmarkt am HOF [15]

Açılış tarihleri: 17.11.-23.12.2017.


Bu da ilginizi çekebilir

blank

İlber Ortaylı’dan Avusturya’nın kısa tarihi;

Avusturya tarihi.


Kaynakça

[1] Noel nedir, Noel Baba kimdir? Erişim tarihi: 23.12.17.

[2] Durchschnittliche Ausgaben für Weihnachtsgeschenke Österreich. Erişim tarihi: 23.12.17.

[3] Weihnachtsmärkte – Erişim tarihi: 23.12.17.

[4] Wiener Weihnachtstraum auf dem Rathausplatz. Erişim tarihi: 23.12.17.

[5] Weihnachtsdorf Maria-Theresien-Platz. Erişim tarihi: 23.12.17.

[6] Weihnachtsdorf Schloss Belvedere. Erişim tarihi: 23.12.17.

[7] Kultur- und Weihnachtsmarkt & Neujahrsmarkt Schloss Schönbrunn. Erişim tarihi: 23.12.17.

[8] Art Advent – Kunst & Handwerk am Karlsplatz. Erişim tarihi: 23.12.17.

[9] Weihnachtsmarkt am Stephansplatz. Erişim tarihi: 23.12.17.

[10] K.u.K Weihnachtsmarkt. Erişim tarihi: 23.12.17.

[11] Advent und Genussmarkt bei der Oper. Erişim tarihi: 23.12.17.

[12] Wintermarkt am Riesenradplatz. Erişim tarihi: 23.12.17.

[13] Altwiener Christkindlmarkt. Erişim tarihi: 23.12.17.

[13] Weihnachtsdorf Altes AKH. Erişim tarihi: 23.12.17.

[15] Weihnachtsmarkt am Hof. Erişim tarihi: 23.12.17.


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

2 Yorum

  1. blank Rita

Yorum Yap