Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ve birçoğunun başarısızlık sebepleri

Kişisel gözlerimden yola çıkarak Viyana’da okuyan Türk öğrenciler in birçoğunun hedefe ulaşamamalarının arkasında yatan farklı nedenlere kendimce bir yorumda bulunmak istiyorum.

Viyana'da okuyan Türk öğrenciler

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler. Fotoğraf: Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası. © Muratcan Gümüş.

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ve başarısızlık sebepleri

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler üzerine bir analiz

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler in birçoğu ya çok erken, ya da boşa geçen uzun yılların ardından yaşanmış hayal kırıklıklarıyla geri dönmek zorunda kalabiliyorlar. Kendi bakış açımdan bunun sebeplerini kısaca saymaya çalışacak olursam:

Viyana Teknik Üniversitesi hakkında bildiklerimi anlattığım ve A’dan Z’ye bir rehber olma özelliğini taşıyan yazımda da bahsettiğim üzere, okulun eğitim dili olan Almanca’yı öğrenmek, daha doğrusu dersleri anlayacak kıvama gelmek, zaman isteyen bir olaydır. Çevremdeki arkadaşlarımdan gözlemlediğim, bu sürecin kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, 1-2 sene gibi bir zaman dilimine ihtiyaç duyulduğudur.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okuyan Türk öğrenciler

Viyana Üniversitesi bölümleri, Viyana Üniversitesi fiyatları ve Viyana Teknik Üniversitesi başvuru şartları üzerine Oğuz Ege Saraoğlu ile söyleşi: 

Avusturya’da üniversite okumak


Viyana’da okuyan Türk öğrenciler in bir taraftan sadece bu nedenden zaman kaybetmelerinin yanı sıra, diğer yandan Almanca’yı öğrendim dedikleri andan itibaren bile dersleri çok verimli takip edemediklerini gözlemleyebilirsiniz. Aynı sorunu Türkiye’de İngilizce eğitim veren okulların öğrencileri için de geçerli olabilmekte.

Dil konusunda değinmemiz gereken ikinci önemli bir madde daha var: Türkiye’den buraya beraber geldiği arkadaş(lar)ının dışında başka hiçbir kimseyle bağlantı kurmayı tercih etmeyen ve haliyle Avusturyalılara da yaklaşmayan bir kişinin Almanca öğrenmesi zorlaşır.

Gerçi Avusturyalıların da Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ile arkadaş olsak gibi bir beklenti içinde olmadıkları ve bazılarının millet olarak bize ön yargıyla yaklaştıkları da bir diğer gerçek. Yine de iyi adam her yerde var. Size düşen doğru insanları arayıp bulmak, yararını göreceksiniz.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okuyan Türk öğrenciler

ODTÜ mezunu Emre Maden ile söyleşi: 

Avusturya yüksek lisans


Viyana Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi başlıklı yazımda bu konuyu detaylarıyla anlatmaya çalışmış olsam da kısa bir tekrarda fayda görüyorum. Viyana Teknik Üniversitesi‘nin kendine has, özgürlükçü ama bir o kadar da tutucu bir eğitim sistemi vardırBu sistemde öğrenciye bazı özgürlükler tanır. Bu rahatlık ilk zamanlar birçok kişinin aklını başından alır. Örneğin, birçok derse istediğiniz zaman girip çıkarsınız, hocalar genelde yoklama yapmaz. İsterseniz bir lisans öğrencisi olarak yüksek lisans derslerine girersiniz, kimse ne arıyorsun burada diye sormaz.

Sınavlar da aynı şekildedir, bir dersin seneye yayılmış farklı sınav tarihleri olur, hangisi işinize gelirse sınavı o tarihte yaparsınız. Sonuç olarak, sınavı ya bir dahaki, ya bir dahaki ya da bir dahaki sınav tarihinde yaparım dersiniz ve mezuniyet başka bahara kalır. Kısacası Viyana Teknik Üniversitesi eğitim sistemi; öğrenciye kendi kendini organize etmeyi ve araştırarak sonuca gitmeyi öğreten bir düzen üzerine kuruludur.

Her ne kadar tüm bunlar kulağa hoş gelse de, her bünyenin kaldıracağı cinsten işler değildir ve alışması zaman alabilir. Şunu göz ardı etmeyin; bu okulun vereceği ilk mezun siz değilsiniz, diğerleri yaptıysa siz de yapabilirsiniz. İnanmak başarmanın yarısıymış. Ayaklarınız yerden kesilmesin yeter.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okuyan Türk öğrenciler

A’dan Z’ye Rehber: 

Viyana Üniversitesi


Viyana’da okuyan Türk öğrenciler için okulu en çekilmez yapan genelde hocalar olabiliyor. Bir zamanlar mühendislikte ve diğer dallarda çok daha ileri seviyelerde olan Avusturya‘nın eski kafa hocalarının kendilerini hâlâ dünyanın en iyileri arasında görmeleri ve burunlarından kıl aldırmamaları sonucu öğrencilere hayatı gereksiz yere zorlaştırabilmekteler.

Bazen sadece bir dersi geçmek için bir elin parmaklarının sayısından çok sınav yapmanız gerekebilir. Bu hem okulunuz uzamasına hem de zaman zaman motivenizi kaybetmenize neden olabilir. Hocalar canınızı sıkacaktır ama sabırlı olun, hiç durmadığınız sürece hedefe bir gün mutlak ulaşacaksınız.

Avantaj ve dezavantajlarıyla bir bütün olarak konuyu ele almaya çalıştığım Viyana’da okumak başlıklı yazım da tüm bunlardan bahsetmiştim, ilginizi çekecektir.

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ve sosyallik anlayışları

Viyana’nın 2017 senesinde de (sekizinci kez arka arkaya) “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” seçilmesinde sosyal bir şehir olmasının payı küçümsenemez. Öyle ki, bir servet harcamadan her zevke uygun sosyal aktivite bulabilirsiniz. Opera, tiyatro, spor faaliyetleri, gece gezme olayları vs. He bir de Avrupa’nın ortasında olduğunuzdan, bir iki saat içerisinde komşu ülkelere gezmeye gitme şansına da sahipsiniz. Kısacası bu şehir ve etrafında vakit öldürecek çok şey vardır.

Bu olayın tek dez avantajı okulda istediği başarayı yakalayamayan öğrencinin zamanla kendini bu tarz uğraşlardan birine vermesi sonucu okulun yollarıyla arasındaki mesafenin her geçen gün geçtikçe daha fazla açılmasıyla son bulabilir. Öğrenci, okula sadece vizeyi uzatabilmek için gerekli birkaç saati doldurabilme ümidiyle arada sırada uğrama gereksinimi hisseder. Ta ki bir gün gerçeklerle yüzleşene kadar.

Aşırı sosyallikten 8 sene içerisinde daha lisansın 1/4’ünü bitiremediği halde yüksek lisans yapıyorum diye ailesini avutan öğrenciler mi görmedi bu gözler, yoksa karizmayı çizdirmemek için beş sene boyunca “son sınavım, son sınavım” diye ortalıklarda dolananları mı…

Şahsen üniversite dönemimde 40 farklı ülke gezmiş ama seyahat tutkumun derslerime olumsuz bir etken olmasına asla müsaade etmemiştim. Siz istedikten sonra her şey mümkün, sosyal olun ama abartmayın. 

Viyana Teknik Üniversitesi‘nde Türkiye üniversitelerinde olduğu gibi kampüs hayatı yoktur. Burada üniversite günleri Türkiye’ye oranla daha “antisosyal” geçer. Kısacası sosyallik anlayışı beraber zaman geçirdiğiniz arkadaşlarınızla yaptıklarınızdan ibarettir.

Bizim arkadaşlar bu konuya meydan okumaya kararlıdır. Grup olarak ders çalışabileceğiniz kütüphanenin beşinci katı vardır ki, orası bizimkiler tarafından geyik merkezi olarak kullanılır. 10-15 kişi bir masanın etrafına toplanıp, ders ayağına gırgır şamatayla vakit öldürürler. Sonuç? Boşa geçen aylar ve yıllar. Kısaca; yine hüsran, yine hüsran. Siz farklı milletlerden çalışkan arkadaşlardan oluşan bir küçük grupta yer almaya özen gösterin, yararını fazlasıyla göreceksiniz.

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak Viyana’da okuyan Türk öğrenciler için ya da Viyana’da üniversite okumak isteyen arkadaşlarımız için kaleme aldığım başarılı olabilmek için nasıl bir strateji izlenebilir? başlıklı yazımda birçok faydalı tüyolar bulabilirsiniz.

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ve çalışma şartları

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler in birçoğu ailelerinden maddi yardım göremediklerinden okulun yanı sıra çalışmak zorunda kalırlar. Öğrenci işleri genelde az getirili işlerdir. Siz de takdir edersiniz ki, dil bilmeyen bir kişinin iş bulması daha da zorlaşır ve daha düşük ücretlere çalışmak zorunda kalır. Örneğin bir nargile kafede garsonluk, bir Türk lokantasında komilik, bir markette getir götürcülük vs. 

Sonuç olarak öğrencinin kazandığı parayla geçimini sağlayabilmek için çok çalışması gerekir ve ipin ucunun kaçması durumunda bu olay okul hayatına olumsuz etki edebilir. Bir de bu ve benzeri işler genelde Türk ortamında olduğundan dil öğrenmek zorlaşır. Öğrenci kendini içinden çıkması kolay olmayan bir kısır döngünün içinde bulur; dil bilmediği için Türk çevresinden çıkamaz, bu çevreden çıkamadıkça da Almanca öğrenmesi daha da zorlaşır.

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ile bu konu hakkında konuştuğunuzda neredeyse hepsinden aynı şeyi duyabilirsiniz; en azından okulun ilk zamanları mütevazi bir hayat sürebilmek için gerekli bir maddi altyapıya sahip olarak gelmeniz yararınıza olacaktır.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okuyan Türk öğrenciler

Türk öğrenciler için; 

Avusturya öğrenci çalışma izni


Okulun ilk gününden mezuniyet töreninize kadar çok başarılı olacaksınız diye bir kavram yok. Düşeceğiniz anlar da olacaktır ve kararlılıkla tekrar ayağa kalkma isteğiniz ve göstereceğiniz devamlılık kilit noktayı oluşturacaktır.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okuyan Türk öğrenciler

Karar aşamasından mezuniyet konuşmama (video) Viyana Teknik Üniversitesi’nde yaşadıklarım, pişmanlıklarım: 

Yurtdışında üniversite okumak


Son olarak bir önemli konuyu daha eklemek istiyorum. Lütfen internette tanıştığınız ve Viyana’da okumak isteyen arkadaşlara yardımcı olunur diyen herkese itibar etmeyiniz.

Şayet Viyana’da okuyan Türk öğrenciler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bu yazdıklarıma eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz diğer maddeler ya da şu kısmı düzeltmekte yarar görüyorum dediğiniz yerler var ise, lütfen yazının altına yorum olarak yazınız. Teşekkürler.


Bu da ilginizi çekebilir

blank

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine;

Sıkça Sorulan SorularViyana’da üniversite


 

Viyana Teknik Üniversitesi, Viyana Üniversitesi, Viyana Ekonomi Üniversitesi, Viyana Tıp Üniversitesi


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

12 Yorum

  1. blank İlknur Doğuer
  2. blank Hasan
  3. blank Osman
  4. blank Ezgi
  5. blank Erdem

Yorum Yap