A’dan Z’ye Viyana Teknik Üniversitesi Rehberi

Viyana Teknik Üniversitesi, Almanca adıyla Technische Universität Wien -kısaca TU Wien de denir- Avusturya‘nın en büyük teknik üniversitesidir. Üniversitenin İngilizce adı bazı Türkçe kaynaklarda Vienna Technical University olarak belirtilse de, doğrusu Vienna University of Technology‘dir.

viyana teknik üniversitesi - avusturyada üniversite okumak

Viyana Teknik Üniversitesi – 1 numaralı amfi (Hörsaal 1). Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Avusturya’da üniversite okumak istiyorsunuz ya da Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans eğitimi hayallerinizi süslüyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Ya da danışmanlık şirketlerine para vermek istemiyor musunuz?

O halde doğru yerdesiniz! Bu yazı tam bir “A’dan Z’ye Viyana Teknik Üniversitesi Rehberi“!

Not: Bu yazı Viyana Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu Muratcan Gümüş‘ün tecrübelerinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Yazıyı son güncelleme tarihi: 02.04.18.

 

 Viyana Teknik Üniversitesi – Technische Universität Wien 

 

Giriş

Neden böyle bir rehber hazırlamak istedim?

Forumlarda dolanırken Viyana Teknik Üniversitesi hakkında aynı sorulara çok farklı ve maalesef faydasız cevaplar verildiğini ve böylece Viyana Teknik Üniversitesi öğrenci adaylarının kafalarının karıştırıldığını tecrübe etmek zorunda kaldım.

Bilgi paylaştıkça güzel sözünden yola çıkarak ve bir Viyana Teknik Üniversitesi mezunu olarak ŞAHSİ TECRÜBELERİM eşliğinde bir A’dan Z’ye Viyana Teknik Üniversitesi Rehberi hazırlamaya karar verdim.

Umarım Viyana Teknik Üniversitesi‘nden mezun olacak diğer arkadaşlar da bildiklerini arkadan gelen nesillere aktararak bu sosyal çarkın dönmesini sağlarlar. Birbirimize destek oldukça daha güçlü ve daha başarılı olacağız!


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine;

Sıkça Sorulan SorularViyana’da üniversite


 

Avusturya’da üniversite okumak

Avusturya’da üniversite okumak ya da Avusturya yüksek lisans tercihinde bulunmak isteyen bir şahsın öncelikle ülkedeki genel eğitim sistemi hakkında ön bilgi sahibi olması gerektiğini düşünerekten sizler için Avusturya Eğitim Sistemi başlıklı yazıyı hazırladım. Bundan sonra okuyacaklarınızı daha iyi anlayabilmek adına lütfen bu yazıyı okumayı ihmal etmeyin!

Tavsiye makale: 20.12.16 tarihinde Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşen ve Avusturya Eğitim Bakanı’nın da katıldığı Avusturya’nın Geleceğe Dönüşü – Bir Fırsat Olarak Eğitim konulu panelde konuşulanları sizler için özetlediğim yazıyı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yurtdışında üniversite okumak isteyen genç arkadaşların Viyana’yı tercih etmek için birçok nedenleri olabilir. Bunların içinde öyle bir tanesi var ki, söylemeden geçmek olmaz. Öyle ki Viyana, 2009 senesinden bu yana arka arkaya sekizinci defa “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” unvanına layık görüldü. Kim yaşam standartları böylesine yüksek bir şehirde üniversite okumak istemez ki?

Avusturya’da üniversite okumak istiyorsanız, Avusturya devlet üniversitelerinin kapılarının ağzına kadar herkese açık olduğunu unutmayın. Girişlerde güvenlik görevlileri size öğrenci kimlik kartınızı sormazlar. Bu olaydan faydalanarak önceden turist olarak buraya gelmeniz ve hayatınızın önemli bir kısmını geçireceğiniz memleket hakkında bizzat olayın kaynağında kafanızdaki soru işaretlerini gidermenizde yarar var.

Kendi gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’den Viyana Teknik Üniversitesi‘nde Erasmus yapmaya ya da Avusturya yüksek lisans tercihinde bulunmuş bir öğrenci statüsüyle öğrenim görmeye gelenlerin haricindeki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Türkiye devlet üniversitelerine yerleşememiş bir kitleyi temsil eder.

Türkiye’de iyi sayılacak cinsten bir özel okulda tonla para verip okumaktansa, düşük harç ücretleri nedeniyle Viyanada üniversite okumak daha mantıklı düşüncesiyle Viyana’nın yolunu tutar birçok genç arkadaşımız. Halbuki harç konusu buz dağının sadece görünen kısmıdır. Bu yazı dizisinde olayı tüm boyutlarıyla ele almaya çalışacağım.


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya vizesi için gerekli evraklar , Viyana Üniversitesi bölümleri, Viyana kalacak yer ve daha fazlası bu yazıda:

Viyana Üniversitesi


Avusturya’da üniversite okumak zor mu?

Bu güne kadar bu konu hakkında bana en çok yöneltilen soru bu oldu. Kısaca cevabım: Evet, uğraştırabilir, özellikle de Teknik Üniversite! Peki nedir bu kadar uğraştıran? Bu sorunun cevabını Viyana Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi başlıklı yazımda detaylarıyla bulacaksınız.

Avusturya’da üniversite okumak: Avantajlar ve dezavantajlar

Avusturyada üniversite okumak, daha doğrusu Viyana Teknik Üniversitesi‘nde okumanın size birçok getirisi kadar aynı zamanda götürüsü de olabilir. Bu konuda aklınıza takılabilmesi muhtemel sorulara elimden geldiğince cevaplar bulmaya çalıştığım Viyana’da okumak başlıklı yazıyı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 

Avusturya’da eğitim hakkında bilmeniz gereken diğer noktalar

Almanca vs. İngilizce üniversite eğitimi

viyana teknik üniversitesi - Viyana University of Technology - Vienna Technical University

Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası merdivenleri. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Avusturya eğitim dili olan Almanca’yı öğrenmesi ve pratiğe dökmesi uğraştıran bir iş midir?

KESİNLİKLE!

Peki İngilizce kadar kolay bir dil midir?

ASLA!

Viyana Teknik Üniversitesi

Glasgow Üniversitesi’nde Erasmus, Haziran 2011. Muratcan Gümüş

Bir dönem Erasmus programıyla İskoçya’da, Glasgow Üniversitesi‘nde misafir öğrenci olarak bulundum. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, Avusturya’da üniversite okumak daha zahmetli ve dolayısıyla da daha uzun zaman gerektiren bir iş.

Bu, Glasgow Üniversitesi’nin kötü bir üniversite ya da Viyana Teknik Üniversitesi‘nin ondan çok daha iyi bir üniversite olduğu anlamına gelmiyor. Bu iki üniversiteyi kıyaslamak, elmayla armutu kıyaslamak gibi bir şey olurdu. Sebebi ise her iki üniversitenin birbirinden çok farklı eğitim sistemleri.

Viyana Teknik Üniversitesi

Viyana Teknik Üniversitesi Kütüphane Binası’nın yapımının 30. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen ışık gösterisi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Aralık 2017.

Maddi açıdan bir güvenceniz var ve hedefe daha çabuk ulaşmak istiyorsanız, İngiliz ve Amerikan üniversitelerinin yolunu tutmanızda yarar var!

Zoru seviyorum mu dediniz?

O halde Avusturya’da üniversite okumak sizin için biçilmiş kaftan!

“Viyana’ya hoş geldiniz!” demeden önce beraber konuyu farklı boyutlarıyla ele almaya ne dersiniz?

Cevabınız evet ise, buyrun devam edelim:

Avusturya üniversite çeşitleri

Avusturya‘da iki farklı çeşit üniversite sistemi vardır. Bunlardan birincisi teorik eğitim veren klasik anlamda üniversite, ikincisi ise uygulamalı bilimler öğreten Fachhochschule. Her iki üniversite sistemini de detaylarıyla ele aldığım Fachhochschule nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Viyana’da üniversite okumak pahalı mı?

Bu olay kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi, ayda 600 € ve üzeri bir miktara ihtiyacınız olacağından yola çıkabilirsiniz. Bu konular hakkında en güncel bilgileri (Ocak 2017) Viyana Teknik Üniversitesi lisans öğrencisi Oğuz Ege Saraoğlu ile yaptığım Avusturya’da üniversite okumak başlıklı söyleşide bulabilirsiniz.

Okula ne zaman başlamalı?

Avusturya üniversitelerine tercihe göre yaz ya da kış döneminde kayıt yaptırmanız mümkün. Şahsen ben de askerlik nedeniyle yaz dönemi okula başlayanlardanım. Bir taraftan zaman kaybetmeden yaz dönemi okula başlayabilmek kulağa hoş gelse de, bunun öğrenciler için götürüsü de var elbet.

Örneğin kış dönemi görülen Matematik I gibi bir temel dersi kaçırmış bir öğrenci olarak yaz dönemi Matematik II’den ümit beklemek sizin de tahmin edeceğiniz üzere pek mantıklı olmayabilir. Dolayısıyla bu dönem bir iki kolay dersle ya da biraz da okulun eğitim sistemini tanıyarak boşa geçebilir. Kış dönemi başlamanız yararınıza olacaktır.

 

Viyana Teknik Üniversitesi fiyatları (Üniversite harç ücretleri)

Üniversite harç ücretleri, AB ülkesi vatandaşları ve üçüncü dünya devletleri vatandaşları için iki farklı kategoriye ayrılmakta.

2017/18 üniversite yılında geçerli olan dönem başı harç ücretleri şu şekildedir (Kaynak):

 • AB ülkeleri vatandaşları bölümlerinin öğrenim süresi + 2 ek dönem süreyi aşmadıkları takdirde Avusturya Yüksek Okul Birliği (ÖH) katkı payı dışında herhangi bir ücret ödememekteler. Şayet içerisinde bulunduğumuz dönem itibarıyla bu süreyi aşmış iseler dönem başı €363,36 + Avusturya Yüksek Okul Birliği (ÖH) için €19,20 = €382,56
 • Üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ise (Türk vatandaşı öğrenciler de bu kategoriye dahil) her bir dönem için olmak üzere €726,72 + Avusturya Yüksek Okul Birliği (ÖH) katkı payı €19,20 = €745,92.

Not: Avusturya üniversitelerinde bir öğretim yılı iki dönemden oluştuğundan, bir sene için ödemeniz gereken meblağ 2 x €745,92 = €1.491,84 tekabül etmekte.

 

Viyana Teknik Üniversitesi eğitim dili

Viyana Teknik Üniversitesi eğitim dili lisans eğitiminde 100% Almanca’dır. Bu nedenle de önce dil kursuna gitmeniz gerekecektir. Almanca sınavını geçtim derste her şeyi anlayacağım diyorsanız, gerçeklerle yüzleşmeniz pek zaman almayacaktır. 

viyana teknik üniversitesi - avusturyada üniversite okumak

Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Peki, altı ayda harika Almanca öğrendim diye anlatılanlar ne kadar doğrudur?

0 % !

Peki Almanca’ya hakim olana kadar ne kadar bir zamana ihtiyacınız mı olacak?

1,5 – 2 sene.

30.03.2018: 2018/19 kış döneminden itibaren Viyana Teknik Üniversitesi‘nde eğitime başlayabilmek için C1 seviyesinde Almanca bilme şartı getirilmiştir. Bu kural Viyana Üniversitesi, Viyana Ekonomi Üniversitesi vs. gibi diğer Viyana üniversiteleri için de geçerlidir (Kaynak).

Yüksek lisans derslerinin bazıları İngilizce olmakla beraber ağırlık yine Almanca’dır. Viyana’da okuyan Türk öğrenciler için üniversite eğitimini bazen içinden çıkılmaz bir hale getiren konuların başında Almanca gelir. Avusturya‘da üniversite okumanın avantaj ve dezavantajlarını anlattığım Viyana’da okumak başlıklı yazımda bu konu hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Viyana Teknik Üniversitesi bölümleri

viyana teknik üniversitesi - Viyana University of Technology - Vienna Technical University

Avusturya yüksek lisans – Avusturyada üniversite okumak. Fotoğraf: Viyana Teknik Üniversitesi, © Muratcan Gümüş.

Viyana Teknik Üniversitesi bölümleri aldığınız eğitime göre -lisans ya da yüksek lisans- iki farklı kategoriye ayrılmakta:

Viyana Teknik Üniversitesi lisans bölümleri

Viyana Teknik Üniversitesi lisans bölümleri üniversitenin web sitesinde aşağıda gördüğünüz şekilde belirtilmektedir (sizler için Türkçe’ye tercüme etmeye çalıştım):

 • Mimarlık
  • Mimarlık (Architektur, E 033 243)
 • İnşaat Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği ve Altyapı Yönetimi (Bauingenieurwesen und Infrastrukturmanagement, E 033 265)
 • Elektroteknik
  • Elektroteknik ve Bilgi Teknolojisi (Elekrotechnik, E 033 235)
 • Bilgisayar Mühendisliği (Informatik)
  • Medya Enformatiği (Medieninformatik, E 033 532)
  • Tıp Enformatiği (Medizinische Informatik, E 033 533)
  • Yazılım Mühendisliği (Software & Information Engineering, E 033 534)
  • Donanım Mühendisliği (Technische Informatik, E 033 535)
 • Makine Mühendisliği (Maschinenbau)
  • Makine Mühendisliği (Maschinenbau, E 033 245)
 • Şehir Planlama ve Düzenleme (Raumplanung und Raumordnung)
  • Şehir Planlama ve Düzenleme (Raumplanung und Raumordnung, E 033 240)
 • Kimya Mühendisliği (Technische Chemie)
  • Kimya Mühendisliği (Technische Chemie, E 033 290)
 • Teknik Matematik (Technische Mathematik)
  • Fen ve Teknoloji Matematiği (Technische Mathematik, E 033 201)
  • İstatistik ve İşletme Matematiği (Statistik und Wirtschaftsinformatik, E 033 203)
  • Finans ve Sigorta Matematiği (Finanz- und Versicherungsmathematik, E 033 205)
  • (UF Darstellende Geometrie, E 407)
 • Fizik Mühendisliği (Technische Physik)
  • Fizik Mühendisliği (Technische Physik, E 033 261)
 • Endüstri Mühendisliği (Verfahrenstechnik)
  • Endüstri Mühendisliği (Verfahrenstechnik, E 033 273)
 • Jeodezi ve Jeomatik Mühendisliği (Vermessung und Geoinformation)
  • Jeodezi ve Geomatik Mühendisliği (Vermessung und Geoinformation, E 033 221)
 • Ekonomi Enformatiği (Wirtschaftsinformatik)
  • Ekonomi Enformatiği (Wirtschaftsinformatik, E 033 526)
 • Endüstri ve Makine Mühendisliği (Wirtschaftsingenieurwesen-Maschinenbau)
  • Endüstri ve Makine Mühendisliği (Wirtschaftsingenieurwesen-Maschinenbau, E 033 282)

Yukarıda sayılı olan Viyana Teknik Üniversitesi lisans bölümleri orjinal listesine ve yine aynı şekilde her bir bölümün kendine ait ders programına üniversitenin genel ağ sayfasından  ulaşabilirsiniz.

Viyana Teknik Üniversitesi lisans öğrencisi Oğuz Ege Saraoğlu ile yaptığımız Avusturya’da üniversite okumak başlıklı söyleşide bu konu hakkında en güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans bölümleri

Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans bölümleri üniversitenin web sitesinde aşağıda gördüğünüz şekilde belirtilmektedir:

 • Mimarlık
  • Mimarlık (Architektur, E 066 443)
  • Yapı Bilimi ve Teknolojileri (Building Science and Technology, E 066 444)
 • İnşaat Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği (Bauingenieurwesen, E 066 505)
  • Altyapı Yönetimi (Infrastrukturmanagement, E 066 510)
 • Elektroteknik
  • (Embedded Systems, E 066 504)
  • (Energie- und Automatisierungstechnik, E 066 506)
  • (Telecommunications, E 066 507)
  • (Mikroelektroteknik und Photonik, E 066 508)
 • Bilgisayar Mühendisliği (Informatik)
  • (DDP Computional Logic (Erasmus-Mundus), E 066 11)
  • (Computional Intelligence, E 066 931)
  • (Visual Computing, E 066 932)
  • (Medieninformatik, E 066 935)
  • (Medizinische Informatik, E 066 936)
  • (Software Engineering & Internet Computing, E 066 937)
  • (Technische Informatik, E 066 938)
 • Makine Mühendisliği (Maschinenbau)
  • Makine Mühendisliği (Maschinenbau, E 066 445)
 • Malzeme Bilimleri (Materialwissenschaften, E066 434)
  • Malzeme Bilimleri (Materialwissenschaften, E066 434)
 • Şehir Planlama ve Düzenleme (Raumplanung und Raumordnung)
  • Şehir Planlama ve Düzenleme (Raumplanung und Raumordnung, E 066 440)
 • Kimya Mühendisliği (Technische Chemie)
  • Kimya Mühendisliği (Technische Chemie, E 066 490)
  • (Chemie und Technologie der Materialien, E 066 658)
 • Teknik Matematik (Technische Mathematik)
  • Fen ve Teknoloji Matematiği (Technische Mathematik, E 066 394)
  • İstatistik ve İşletme Matematiği (Statistik und Wirtschaftsinformatik, E 066 395)
  • Finans ve Sigorta Matematiği (Finanz- und Versicherungsmathematik, E 066 405)
 • Fizik Mühendisliği (Technische Physik)
  • (Physikalische Energie- und Messtechnik, E 066 460)
  • Fizik Mühendisliği (Technische Physik, E066 461)
 • Endüstri Mühendisliği (Verfahrenstechnik)
  • Endüstri Mühendisliği (Verfahrenstechnik, E 066 473)
 • Jeodezi ve Jeomatik Mühendisliği (Vermessung und Geoinformation)
  • Jeodezi ve Geomatik Mühendisliği (Vermessung und Geoinformation, E 066 421)
  • (Internationales Masterstudium Cartopraphy, E 066 200)
 • Ekonomi Enformatiği (Wirtschaftsinformatik)
  • Ekonomi Enformatiği (Wirtschaftsinformatik, E 066 926)
 • Endüstri ve Makine Mühendisliği (Wirtschaftsingenieurwesen-Maschinenbau)
  • Endüstri ve Makine Mühendisliği (Wirtschaftsingenieurwesen-Maschinenbau, E 066 482)

Yukarıda sayılı olan Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans bölümleri orjinallistesine ve yine aynı şekilde her bir bölümün kendine ait ders programına üniversitenin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Avusturya yüksek lisans öğrencileri için birçok konuda cazip bir ülke. Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans şartları ve daha fazlasını ODTÜ mezunu Emre Maden ile yaptığımız Avusturya yüksek lisans başlıklı söyleşide bulacaksınız.

 

Viyana Teknik Üniversitesi başvuru

 #  Viyana Teknik Üniversitesi kabul şartları nelerdir?

Viyana’da üniversite okumak istediğiniz -dört senelik- bölümü Türkiye’de kazanmış olmanız ve bir üniversiteden kabul olmış olmanız yeterli. Herhangi bir taban puan almış olmanız istenmiyor.

viyana teknik üniversitesi - Viyana University of Technology - Vienna Technical University

Viyana Teknik Üniversitesi Merkez Binası. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

 

 #  Viyana Teknik Üniversitesi başvuru

Viyana Teknik Üniversitesi başvuru öyle düşündüğünüz kadar, daha doğrusu danışmanlık şirketlerinin tonla para istedikleri kadar çok uğraştıran bir iş değil. Peki üniversiteye başvuru için neler yapmanız gerekmekte? Cevabı burada:

 +  Çevrimiçi ön kayıt (Online Erfassung): Bu bağlantıda bulunan ön kayıt başvuru formunu çevrimiçi (online) olarak doldurmanız gerekmekte. Çevrimiçi başvuru formunu; kış dönemi için temmuz ayının, yaz dönemi içinse ocak ayının başından itibaren doldurabilmek mümkün.

 +  Üniversiteye kabul başvurusu: Bu sayfanın en altında bulunan formu (lisans, yüksek lisans ve doktara için üç farklı dosya bulunmakta) çevrimiçi (online) doldurarak, çıktısını alıp imzalamanız ve adresini formun sağ en üst kısmında bulabileceğiniz Öğrenci İşleri’ne ulaştırmanız gerekmekte:

Studien- und Prüfungsabteilung

1040 Vienna, Karlsplatz 13

Austria

Bu başvuru formu ile bazı belgeleri üniversiteye posta yoluyla ya da vekaletinizi verdiğiniz bir şahıs aracılığıyla ulaştırmanız gerekmekte:

 #  Viyana Teknik Üniversitesi başvuru için gerekli belgeler

Mümkün olduğunca ihtiyacınız olan belgelerin orijinal haline İngilizce olarak da ulaşabiliyorsanız İngilizce almanya özen gösterin. Bu durumda yalnızca apostil işlemi yaptırmanız yetecektir. Ancak aslı İngilizce olmayan yalnızca Türkçe olan belgeler için sırasıyla; yeminli tercüman aracılığıyla Almanca’ya çeviri, noterde tasdik, kaymakamlıkta apostil işlemleri gereklidir.

Yukarı da bahsettiğimiz ve doldurup imzalamış olduğunuz üniversiteye başvuru belgesini Viyana Teknik Üniversitesi ‘ne ulaştırırken ekte göndermeniz gereken belgeler şu şekilde; orjinal ve fotokopi olmak üzere:

 • Lise not dökümü 
 • Lise diploması
 • ÖSYM sitesinden de temin edebileceğiniz ve (4 yıllık) üniversitede hangi bölümü kazandığınıza dair belgenin tercüme edilmiş ve apostillenmesiş hali.
 • Pasaportunuzun fotokopisi

Üniversiteye başvurunuzun değerlendirme işlemleri için 10-12 haftalık bir zaman dilimine ihtiyaç duyulabilmekte ve bu nedenle de üniversiteye son başvuru tarihlerine kadar bu işlemlerin halledilmiş olması gerekmekte:

 • Kış dönemi için 5 Eylül
 • Yaz dönemi için ise 5 Şubat.

Avusturya’da üniversite okuma şartlarıbaşvuru için gerekli evraklar, bunları nereden ve nasıl temin edebileceğiniz ve bunun yanı sıra üniversiteye online kayıt işlemininizi hangi sayfa üzerinden yapabileceğiniz gibi birçok sorunun en güncel cevabını Viyana Teknik Üniversitesi lisans öğrencisi Oğuz Ege Saraoğlu ile yaptığımız Avusturya’da üniversite okumak başlıklı söyleşide de bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Viyana Üniversitesi üzerine hazırladığımız rehberde de aynı soruların yanı sıra Avusturya Öğrenci Vizesi, Viyana kalacak yer gibi merak ettiğiniz konular hakkında da detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Viyana Teknik Üniversitesi lisans

Önceleri mühendislik eğitimi diploma programları çerçevesinde tek bir bütün halinde verilirdi ve dolayısıyla da bütün mezunlar üniversiteden yüksek mühendis (Diplom Ingenieur) olarak mezun olurlardı. Bologna uyum süreciyle beraber Avusturya üniversitelerinde diploma programlarının yerini – bizlere Amerikan sisteminden de tanıdık gelen – lisans ve yüksek lisans programları aldı.

viyana teknik üniversitesi - Viyana University of Technology - Vienna Technical University

Avusturya Üniversiteleri: Viyana Teknik Üniversitesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Özellikle de Türkiye’de devlet üniversitelerine yerleşemediğinden yurt dışında üniversite okumak gibi bir düşünceye sahip arkadaşlara tavsiyem, lisans eğitimlerini yurt içinde özel bir üniversitede tamamlayıp yüksek lisans için Viyana’ya gelmeyi düşünmeleri olacaktır. Bu onlara zaman kazandıracak ve meslek hayatına daha çabuk atılmalarının yolunu açacak ve de en önemlisi hayal kırıklığı yaşamalarına meydan vermeyecektir çünkü Avusturya‘da zor olan lisanstır, yüksek lisans değil!

Lisans eğitimi teorik olarak üç sene (altı dönem) sürer. Gerçekler farklıdır. Üniversitenin verilerine göre öğrenciler ortalama beş yıl (ve üzeri) bir zaman süresine ihtiyaç duyarlar. Lisans eğitimi öğrenciler için birçok konuda sabır isteyen zorlu bir süreçten ibaretttir. Henüz lisans bitmeden yüksek lisans derslerine katılıp sınavları yapmak her öğrenci için mümkündür. 

 

Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans

viyana teknik üniversitesi - vienna technical university - viyana university of technology

Avusturya Üniversiteleri: Viyana Teknik Üniversitesi Kütüphanesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Viyana Teknik Üniversitesi lisans eğitimi teorik olarak iki sene (dört dönem) sürer. Öğrencilerin çoğunluğu bu süre zarfında hatta daha kısa bir zamanda yüksek lisanslarını tamamlarlar. Lisans eğitimininde belirli bir alt yapıya kavuşmuş öğrenciler için yüksek lisans çok daha rahat ve göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçen bir dönemdir. 


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans başvuru şartları üzerine ODTÜ mezunu Emre Maden ile söyleşi: 

Avusturya yüksek lisans


Not: Almanya’da yüksek lisans hakkında merak ettiklerinizi Serhat Adilak ile Münih Teknik Üniversitesi üzerine yapmış olduğumuz söyleşide bulacaksınız.

 

Viyana Teknik Üniversitesi’nde başarılı olmak için neler yapılabilir?

Viyana Teknik Üniversitesi‘nde hedefe ulaşabilmeniz kesinlikle ve kesinlikle birçok farklı faktörlere bağlı. Bu konuda nasıl bir strateji izlenebileceği üzerine şahsi tecrübelerimden yola çıkarak sizler için yazdığım Başarılı Olmak başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Psikolog Zehra Gümüş ile Avusturyalı Türk gençlerin eğitimde dünü, bugünü ve yarını üzerine söyleşi:

Türk Psikolog Viyana


 

Avusturya’da öğrencilerin çalışma hakları

Türk öğrencilerin Avusturya‘da kısıtlı çalışma hakları bulunmakta. Bu konu hakkında hazırlamış olduğum Avusturya Öğrenci Çalışma İzni başlıklı yazıda bu konu hakkında bilmek istediklerinizi bulacaksınız.

 

Üniversite sonrası Avusturya’da kalmak ve çalışmak

Avusturya’da üniversite okumak Türkiye’ye kıyasla daha uzun sürmekte. Üniversite sonrası Türkiye’ye dönmek gibi bir planınız varsa gelip buralarda vakit öldürmemeniz yararınıza olabilir. Bunun sebebi ise Türkiye’ye döndüğünüz takdirde yaşıtlarınızdan çok daha az iş tecrübesine sahip olacağınız ve işveren gözünde bir tercih sebebi olamayabileceğinizdir. 

Bir zamanlar Viyana’da okuyan Türk öğrenciler Türkiye’de değer görüyordu ve döndüklerinde genelde buralı şirketlerden biri üzerinden Türkiye’de iş bulabiliyorlardı. Kısaca olayın bir artısı vardı. Zaman değişti ve birçok şey değişti. Avrupalı birçok şirket Türkiye pazarından çekildi ya da çekilmek üzereler.

Kendi çabanızla bir iş bulduğunuz takdirde Avusturya üniversiteleri mezunları için ülkede kalmak ve çalışmak ile mümkün. 

Avusturya, ihtiyaç duyulan alanlarda kalifiye göçmenleri üniversite sonrası ülkede tutmak ve de ülkeye çekebilmek için Amerika’nın Green Card’ından esinlenerek Kırmızı-Beyaz-Kırmızı-Kart (Rot-Weiss-Rot-Karte) isminde bir proje hayata geçirdi. Bu konu hakkında yeni bir yazıyı yakında buradan sizlerle paylaşacağım.

 

Viyana Teknik Üniversitesi Erasmus

Şayet siz de Erasmus tercihinizi Viyana Teknik Üniversitesi‘nden yana kullanmak istiyor ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen sorularınızı yazının altına yorum olarak yazınız. Elimden geldiğince bildiklerimi sizlerle paylaşmaya hazırım.

Fakültelerin bölümlerine ve ders planlarına bu yazının 5. maddesinde beliritilen Viyana Teknik Üniversitesi Bölümleri‘nden ulaşabilirsiniz.

Viyana Teknik Üniversitesi Erasmus öğrencileriyle International Office ilgilenmekte. Bir misafir öğrenci olarak Viyana’ya gelmeden gerek şehir gerekse de üniversite hakkında merak etttiklerinizi öğrenebileceğiniz faydalı bir “Welcome Guide” hazırlamışlar.

 

Viyana Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

Viyana Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okumak istiyorsunuz ve en güvenilir kaynaktan bilgi almak mı istiyorsunuz?

Bu blogun yazarı olan bendeniz, Viyana Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sormak istediklerinizi lütfen bu yazının altına yorum olarak yazınız, özel mesajları cevaplamadığımın altını çizmek isterim. Böylece bunları belirli bir zaman sonra okuyanlar da alacağınız cevaplardan faydalanabilirler.

 

Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık

Viyanada üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği bölüm açık ara Viyana Teknik Üniveritesi Mimarlık Bölümü’dür.

 

Viyana Teknik Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler

Vikipedi İngilizce sayfasında Viyana Teknik Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler tam listesine ulaşabilirsiniz.


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Karar aşamasından mezuniyet konuşmama (video) Viyana Teknik Üniversitesi ‘nde tecrübelerim: 

Yurtdışında üniversite okumak


 

Başarı hikayeleri

Avusturya’da üniversite okumak isteyen ya da halihâzırda okuyan arkadaşları motive etme adına, farklı alanlarda başarıya ulaşmış şahsiyetlerle yapmış olduğumuz söyleşileri de mutlaka okumanızı tavsiye ederim.


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Özgür Güler’in Avusturya Alplerinin eteklerinden Washington, D.C.’ye uzanan: 

Başarı hikayesi


Böylece çıktığınız bu güzel yolda yaşayacağınız tüm başarısızlıkların aslında başarıya ulaşacağınız yolun olmazsa olmazlarından olduğunu ve asla pes etmemeniz gerektiğini daha iyi kavrayacaksınız.

Unutma; diğerleri yaptıysa, SEN DE YAPABİLİRSİN!

Yolun açık olsun!


Sorularınızı yazının altına yorum olarak yazmanız durumunda bildiklerimi sizlerle paylaşmaya hazırım. İletişim formu üzerinden gelen soruları -genelde birçok farklı kişiye aynı şeyleri yazmak zorunda kaldığımdan dolayı- yanıtlamadığımı tekrar hatırlatmak isterim.

Viyana Teknik Üniversitesi Resmi Web Sitesi.

83 Yorum

 1. Bilge
 2. Ayşe
 3. dilay sena
 4. Ali mehmet
 5. betül
 6. Ahmet
 7. Engin Der
 8. Ataberk Uygar Kaçan
 9. mehmetcan
 10. Osman
 11. Enes
 12. Şeyda
 13. Musa Özden
 14. Hamza
 15. ERDOĞAN
 16. Hamza
 17. Hamza
 18. Semen
 19. erdoğan
 20. erdoğan bingöl
 21. Volkan
 22. Muray Doğan
 23. Erdoğan ahmet
 24. Erdoğan ahmet
 25. Ezgi
 26. Doğan
 27. ayşe
 28. Sinan
  • Sinan
    • Sinan
     • Sinan
    • Sinan
 29. Kadir ırmak
 30. Emre
 31. Emre
 32. Kayhan Vardareri
 33. Ilayda
 34. celal
 35. Yunus
 36. Yunus
 37. Serdar Bulut
 38. Pınar A.
 39. Enes Güneş
 40. Ercan Kurtoğlu

Yorum Yap