Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya‘nın başkenti Viyana‘dan başlayarak ülkenin en batısında bulunan Vorarlberg eyaletine yapmış olduğum Avusturya bisiklet turu bünyesinde kullandığım bisiklet ve bisiklet ekipmanlarından bir önceki yazımda detaylıca bahsetmiştim. Bu yazımda ise bazı görseller eşliğinde bu yolculukta takip ettiğim Avusturya bisiklet turu rotası üzerine ufak bir analizde bulunmaya çalışacağım.

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu rotası. Muratcan Gümüş, Temmuz 2018.

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu. Muratcan Gümüş, Temmuz 2018.

Avusturya bisiklet turu, 06.07.18 tarihinde saat 11:45’de Viyana’dan başlayarak, 13.07.18 tarihinde saat 20:45’de Götzis’de (Vorarlberg) son buldu.

Aşağıdaki haritada bu süre zarfında takip ettiğim, farklı renklerle belirtilen ve her biri ayrı bir güne ait olan sekiz etaptan oluşan rotanın tamamını görebilirsiniz.

Aşağıda bulunan daire şeklindeki görsel, 8 gün süren Avusturya bisiklet turunda kayıt altına alınan GPS verilerinin bir özetini teşkil etmekte.

Avusturya bisiklet turu rotası

Günbegün Avusturya bisiklet turu analizi. Görsel: veloviewer.com

Yukarıdaki grafikte dairenin ortasında bulunan haritada bu yolculukta takip ettiğim ve Viyana’dan başlayıp Vorarlberg eyaleti sınırları içerisinde yer alan Götzis’te son bulan rotayı kırmızı renk ile işaretlenmiş olarak görmektesiniz.

Görseli bir saat gibi düşündüğünüzde en yukarıda, 12 rakamının bulunduğu yerde toplam değerleri ile sırasıyla; aktif pedal çevirme süresi (46:35:47), toplam tırmanma (9167 m) ve katedilen yol (758 km) göze çarpmakta.

Dairenin her bir parçası saat yönününde sırasıyla bir günü temsil etmekte. Dairenin tüm parçalarında bulabileceğiniz söz konusu güne ait bilgiler ise sırasıyla; Gün n/8 (n=1,2,3,….8), hemen yanında başlangıç ve bitiş noktası, altında sırasıyla o gün katedilen yol ve tarihten oluşmakta. Ortada bulunan haritayı çevreleyen pembe renkli kısımda ise yükseklik profili göze çarpmakta. Buna göre ilk iki günü bir hayli sabit seyreden rota, üçüncü günden itibaren değişkenlik göstermeye başlamakta ve en yüksek noktaya ise sekizinci gün (Arlberg Geçidi’nde) ulaşmış olduğumu görmektesiniz.

Not: Rotayı kayıt altına aldığım cep telefonu uygulaması altıncı (6.) günde sebebini hala anlamadığım bir nedenden dolayı bir süreliğine kayıt yapmayı durdurunca, Thurn Geçidi’nde zirveden başlayıp aşağıda vadide, Kitzbühel’de bulunan Schwarzsee Gölü’ne kadar uzanan yaklaşık 20 km’lik bölümün o gün katedilen yola hesap edilmediğini tecrübe etmek zorunda kaldım. Buna göre toplam mesafe gerçekte 778 (=758+20) km civarı olması gerekirdi.

Aşağıda ise sırasıyla her bir güne ait biraz daha detaylı bilgiler bulacaksınız.

Not: Birazdan okuyacaklarınız sadece rota hakkında bilgiler içermektedir. Seyahatname tarzından günlüğümü bir dahaki yazımda paylaşacağım.

Gün 1/8: Viyana – Krems an der Donau

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu Tuna Kanalı Bisiklet Yolu’nda başladı. Wien, 6. Temmuz 2018. Muratcan Gümüş.

İlk günüm Viyana’da, Schwedensplatz’da Tuna Kanalı (=Donaukanal) bisiklet yolundan başladı.

Avusturya bisiklet turu rotası

1. gün: Viyana sınırlarını çıkar çıkmaz Tuna Bisiklet Yolu’nda yağmura yakalandım. 6. Temmuz 2018, Muratcan Gümüş.

Tuna Nehri boyunca uzanan Tuna Bisiklet Yolu’nu (=Donauradweg) takip ederek Aşağı Avusturya eyaleti’ne (=Niederösterreich) giriş yaptım. Burada sırasıyla:

Klosterneuburg – Kritzendorf – Höflein an der Donau – Stromsiedlung – Tulln – Zwentendorf (Atom santrali)

güzergâhından geçerek geceyi geçirdiğim Krems an der Donau’ya vardım.

Tuna Bisiklet Yolu bu parkurda bir hayli düz ve çok bakımlı. Tek sorun tüm gün boyunca karşı yönden esen sert rüzgarla mücadele etmeniz gerektiği.

Aşağıdaki görsellerde birinci güne ait rota üzerine farklı bilgiler bulacaksınız. Üç ayrı görselde (sırasıyla soldan sağa) aktarılan bilgiler ise şu şekilde:

  1. Geçilen kasaba ve köyler
  2. Başlangıç noktasından bitiş noktasına mesafe
  3. Rotanın gösterdiği değişkenlik (yükseklik).

Aşağıdaki videoda ise bu günde geçtiğim rotayı üç boyutlu bir haritada görebilirsiniz. 

Yukarıda bulunan görseller hakkında okuduklarınız diğer günler için de geçerlidir. Tekrardan kaçınma adına aşağıda aynı şeyleri yazmadım.

 

Gün 2/8: Krems an der Donau – Neuhofen an der Ybbs

Avusturya bisiklet turu rotası

2. gün Krems an der Donau’da başlıyor.

Krems an der Donau’da başlayan turun ikinci gününde Wachau Vadisi’nden Ybbs an der Donau hizasına kadar Tuna Bisiklet Yolu’nu takip ettim.

2. gün: Wachau Vadisi’nde eşsiz manzaralar.

Daha sonra Tuna Bisiklet Yolu’ndan ayrılarak Tuna Nehri’nin karşı tarafına geçtim.

Avusturya bisiklet turu rotası - 2. gün, Kraftwerk Ybbs-Persenbeug

Tuna Nehri’nin karşı kıyısına geçerken – Kraftwerk Ybbs-Persenbeug

Burada Ybbstal Bisiklet Yolu (=Ybbstalradweg) boyunca:

Ybbs an der Donau – Göttsbach – Karlsbach – Ennsbach – Hubertendorf – Kottingburgstall – Blindenmarkt – Matzendorf – (Ybbs Nehri’nin karşısına geçerek) – Pisching – Schindau – Unter-Hömbach

güzargâhından geçerek geceyi geçirdiğim Neuhofen an der Ybbs’e vardım.

Birinci güne kıyasla ikinci gün yol -özellikle de Tuna Nehri’nin diğer tarafına geçtikten sonra- değişkenlik göstermeye başladı. Öyle ki, toplamda 671 m ile birinci günün yaklaşık olarak iki katı tırmanmam gerekti.

İlk gün olduğu üzere ikinci günde de tek sorun karşı yönden esen sert rüzgar oldu. Zaman zaman tüm gücümle pedallara yüklenmeme rağmen yerimde sayıyormuşum hissine kapıldığım anlar olmadı değil.

 

Gün 3/8: Neuhofen an der Ybbs – Admont

Neuhofen an der Ybbs’de başlayan üçüncü gün, önce Ybbstal Bisiklet Yolu (=Ybbstalradweg) üzerinden Waidhofen an der Ybbs’e, oradan da kara yolundan Weyer’e ulaştım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 3. gün, Nationalpark Kalkalpen Region

Nationalpark Kalkalpen Region

Akabinde Enns Vadisi Bisiklet Yolu’nu (=Ennstalradweg) takip ederek günü Admont’ta sonlandırdım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 3. gün, Admont Manastırı misafirhanesi

3. günün gecesini Admont Manastırı misafirhanesinde

Burada yolda tanıştığım rahiplerin daveti üzerine geceyi kendileriyle beraber gittiğim Admont Manastırı’nda geçirdim.

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu 4. gün: Admont Manastırı Kütüphanesi’nde bana özel düzenlenen tur.

Ertesi günün sabahında, dünyanın en güzel 10 kütüphanesi arasında gösterilen Admont Manastırı Kütüphanesi’nde daha henüz kapılar misafirlere açılmadan sadece bana özel gerçekleştirilen bir tur yaptım.

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu 4. gün: Admont Manastırı Kütüphanesi’nde hatıra fotoğrafı.

 

 

Gün 4/8: Admont – St. Johann im Pongau

Admont Manastırı’nın hemen önünden başlayan dördüncü gün de aynen bir önceki gün olduğu üzere zaman zaman bir hayli yorucu olabilen Enns Vadisi Bisiklet Yolu (=Ennsthalradweg) boyunca uzanan eşsiz manzaraları seyrederek St. Johann im Pongau’ya vardım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 4. gün, Ennstalradweg

Ennstalradweg’te St. Johann im Pongau istikametinde ilerlerken

Burada evinin bazı odalarını turistlere gecelik kiralayan yaşlı bir bayanın evinde kaldım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 5. gün, St. Johann im Pongau

5. günün sabahında St. Johann im Pongau’dan ayrılırken çekildiğim hatıra fotoğrafı

 

Gün 5/8: St. Johann im Pongau – Uttendorf (Salzburg)

St. Johann im Pongau’da başlayarak Tauern Bisiklet Yolu (=Tauernradweg) üzerinde devam ettiğim beşinci günün neredeyse tamamı aşırı yağışlı geçti.

Avusturya bisiklet turu rotası - 5. gün, bir köprü altında yağmurdan korunurken

Bir köprü altında yağmurun geçmesini beklerken

Uzun süre ıslak ayaklarla bisiklet sürmenin tat vermemeye başlaması nedeniyle o günkü hedefime varamadan günü Uttendorf’ta bitirdim.

Avusturya bisiklet turu rotası - 5. gün, Uttendorf'ta kaldığım pansiyonun sahipleriyle

Geceyi geçirdiğim pansiyonun sahibi Hollandalı çiftle hatıra fotoğrafı

Geceyi kısa bir zaman önce her şeylerini satarak buraya yerleşen ve bir pansiyon işletmeye başlayan genç ve sempatik Hollandalı bir çiftin pansiyonlarında geçirdim.

 

Gün 6/8: Uttendorf – Innsbruck

Uttendorf’tan yola çıkmamın ardından Eski Geçit Yolu’nu (=Alte Passstrasse) takip ederek Weissenstein ve Mayrhofen’dan geçerek tüm yolculuğum boyunca ulaştığım en yüksek ikinci nokta olan Thurn Geçidi’ni (=Pass Thurn) aşarak Tirol eyaletine giriş yaptım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 6. gün, Thurn Geçidi

Thurn Geçidi’nde zirvede

Thurn Geçidi’nde zirvede biraz mola verdikten sonra Kitzbühel istikametinde vadiye indikten sonra, yukarıda da belirttiğim üzere, kullandığım cep telefonu uygulamasının Thurn Geçidi’nde zirveden başlayıp aşağıda vadide, Kitzbühel’de bulunan Schwarzsee Gölü’ne kadar uzanan yaklaşık 20 km’lik bölümü kayıt etmediğini ve o gün katedilen yola hesap edilmediğini tecrübe etmek zorunda kaldım (Bkz. aşağıdaki haritadaki düz çizgi). Buna göre altıncı gün aldığım yolun toplamda 131,5 (=111,5+20) km civarı olması gerekirdi.

Avusturya bisiklet turu rotası - 6. gün, Schwarzsee, Kitzbühel, Tirol

Schwarzsee, Kitzbühel, Tirol

Kitzbühel’de kısa bir aranın ardından Wörgl istikametine ve akabinde mümkün mertebe Inn Nehri boyunca uzanan bisiklet yolunu (=Inntalradweg) takip ederek geceyi geçirdiğim Innsbruck’a ulaştım. 

 

 

Gün 7/8: Innsbruck – Landeck (Tirol)

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu 7. gün: Innsbruck şehrinin sembolü Altın Çatıcığın önünde hatıra fotoğrafı. Temmuz 2018.

Yedinci gün, 574 m rakımlı Innsbruck şehrinin sembolü olan Altın Çatıcığın (=Goldenes Dachl) önünden başladı.

Avusturya bisiklet turu rotası - 7. gün, Goldenes Dachl, Innsbruck

Innsbruck Eski Şehri (Innsbruck Altstadt)

Inn Nehri Bisiklet Yolu ya da bu yola paralel uzanan sokak ve caddelerden ilerleyerek, yükseklik bakımından rotanın gittikçe zorlaşması üzerine turun en zor etabı olan Arlberg Dağı’nı aşmak için gerekli olacak enerjiden tasarruf adına günü 816 m rakımlı Landeck’te sonlandırdım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 7. gün, Innradweg

Inn Vadisi Bisiklet Yolu (Innradweg)

 

 

Gün 8/8: Landeck – Götzis (Vorarlberg)

Sekizinci ve son günkü rotanın ve aynı zamanda toplam turun en meşakkatli parkuru beklediğim üzere Arlberg Dağı oldu.

Avusturya bisiklet turu rotası - 8. gün, Landeck in Tirol'den Arlberg Geçidi'ne doğru yola çıkarken

Landeck in Tirol’den Arlberg Geçidi’ne doğru yola çıkarken

Bunun sebebi ise deniz seviyesinden 1800 m yüksekte bulunan Arlberg Geçidi’ne tırmanmak gerektiğiydi.

Avusturya bisiklet turu rotası - 8. gün, Arlberg Geçidi'ne tırmanan yolda bir galeriden geçerken

Arlberg Geçidi’ne tırmanan yolda bir galeriden geçerken

a

Avusturya bisiklet turu rotası - 8. gün, beslenme

Beslenme

Giderek artan sıcağın da etkisiyle, sadece meyve ve suyla beslendim. Arada protein bar yemeyi de ihmal etmedim.

Avusturya bisiklet turu rotası

Avusturya bisiklet turu 8. gün: Arlberg Geçidi’nde zirvede. Muratcan Gümüş, Temmuz 2018.

Sabah 09:49’a yola çıkmamın ardından St. Anton am Arlberg‘i geçtikten sonra saat 16:15 civarlarında zirveye vardım.

Avusturya bisiklet turu rotası - 8. gün, Vorarlberg'te Oldtimer buluşması

Arlberg Geçidi’nden aşağı inince denk geldiğim oldtimer buluşması. Muratcan Gümüş, Temmuz 2018.

Daha sonra St. Christoph’u geçerek Vorarlberg eyaletine giriş yaptım ve geçitten vadiye inerek Bregenz istikametine doğru yol alarak, saat 20:45’de Bodensee’ye yaklaşık 20-25 km mesafede bulunan ve ailemin beni beklediği yer olan Götzis’de turu sonlandırdım.

 

Değerlendirme

Avusturya bisiklet turu, başkent Viyana‘dan başlayarak ülkenin bir diğer ucu olan Vorarlberg eyaletinde, Bodensee Gölü yakınlarında bulunan Götzis’de sona erdi.

Tek başıma yaptığım ve toplamda yaklaşık 47 saat pedal çevirdiğim bu bisiklet yolculuğunda 800 km’ye yakın yol katederek, 9.200 m tırmandım. İddia üzerine Viyana’dan başlayarak 10 gün içerisinde Vorarlberg’e varmam gerekliydi ama daha kısa zamanda, 7 gün 9 saat sonra hedefe ulaştım.

Takip ettiğim rota nedeniyle Viyana’dan başladığım yolculuğumu sırasıyla; Aşağı Avusturya (Niederösterreich), Yukarı Avusturya (Oberösterreich), Styria (Steiermark), Salzburg ve Tirol’den geçerek Vorarlberg eyaletinde sonlandırdım.

İlk iki gün boyunca seyrettiğim Tuna Nehri Bisiklet Yolu’ndan (=Donauradweg) karşı esen sert rüzgar nedeniyle ayrılmaya karar verdim. Her ne kadar bundan sonraki yol bir hayli değişkenlik göstermiş olsa da, eşsiz doğa manzaraları sunması nedeniyle verdiğim bu kararın ne kadar doğru olduğunu sonradan bir kez daha anlamış oldum.

Ülkenin doğusunda bulunan başkentten yola çıktığımda yol bir hayli düz iken, batıya doğru çevirdiğim her bir pedal ile, özellikle de Steiermark eyaletine giriş yaptıktan sonra aşırı değişkenlik göstermeye başladı ve bu, turun geri kalan kısmında da artarak devam etti.

Rotanın en zorlu etabı, özellikle de başladığım güne nazaran azaldığını hissettiğim gücümün de etkisiyle, Tirol eyaletinden başlayarak Vorarlberg eyaletine geçtiğim son gün oldu. Bu gün içerisinde vardığım 1.800 m rakıma sahip Arlberg Geçidi ile bütün tur boyunca en yüksek noktaya ulaşmış oldum.

Tüm bunların yanı sıra bu turda idrak ettiğim en önemli noktalardan biri de, Avusturya‘nın bakımlı ve iyi altyapıya sahip bisiklet yollarıyla donatılmış bir ülke olduğuydu. Dikkatimi çeken bir diğer önemli nokta ise motorlu araç sürücülerinin bisikletlilere karşı tavır ve davranışları oldu. Birçok defa farklı sürücülerin bir bisikletliyi zor duruma sokmama adına, bir dahaki sollama imkânı buldukları yere kadar bazen yüzlerce metre yavaşça ve sabırlıca arkadan geldiklerini gözlemledim.

 

Fernradwege in Österreich.

Fernradtouren in Österreich

Österreich Rundfahrt

2 Yorum

  1. Ozgur Guler

Yorum Yap