Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı -Almanca adıyla Schloß Schönbrunndünyanın en yaşanabilir şehri seçilen Viyana’nın UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmış ve Viyana Gezilecek Yerler Listesi’nin en başında gelen tarihi mekânlardan bir tanesidir.

Schönbrunn Sarayı bilet

Zafer Takı’ndan (Gloriette) Schönbrunn Sarayı’na bir bakış. Haziran 2012. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Schönbrunn -ya da Türkçe adıyla Güzelçeşme- Sarayı’nı en özel kılan gecelerden birine sayılı haftalar kaldı.

Önemli not: Bu yazıyı okuyarak kişisel blogumun kullanım şartlarını kabul etmiş bulunmaktasınız.

20.06.19 tarihinde Viyana Flarmoni Orkestrası tarafından sarayın bahçesinde gerçekleştirilecek olan Yaz Gecesi Konseri öncesi bu güzel tarihi mekân hakkında bildiklerimizi gözden geçirmeye ve önceki senelerde arşivimize eklenen fotoğraflar eşliğinde konser alanında beraber ufak bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

 

 Schönbrunn Sarayı  (Güzelçeşme Sarayı) – Schloss Schönbrunn 

 

Schönbrunn Sarayı tarihi [1],[5]

Schönbrunn’un ve önceki yapılarının tarihi Orta Çağa kadar dayanmaktadır. 14. Yüzyılın başından itibaren bu alana Katterburg (=yer adı) denmeye başlanır. 

1569 senesinde İmparator II. Maximilian tarafından Habsburg Hanedanı’nın mülkiyetine eklenir ve avcılık faaliyetleri için kullanılır.

1612 senesinde, II. Maximilian’ın oğlu İmparator Matthias bir av gezisi esnasında daha sonraları bu alana ismini verecek olan bir su kaynağı keşfeder; Güzel Çeşme (Schönbrunn).

1637 senesinde vefat eden İmparator II. Ferdinand’ın dul eşi tarafından 1642 senesinde görkemli bir saray inşaa edilir ve ismi belgelere Güzelçeşme Sarayı olarak geçer. II. Viyana Kuşatması esnasında zarar görür.


Bu da ilginizi çekebilir
Türkiye dışındaki müzeler içerisinde en fazla Türk eseri burada:

Viyana Askeri Tarih Müzesi“.


1687 senesine gelindiğinde Mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach, İmparator I. Leopod tarafından yeni bir yapının planlarını çizmekle görevlendirilir. Bu yapı aynı zamanda tahtı devralacak I. Joseph için düşünülmüştür.

1688 senesinde Fischer von Erlach çalışmalarını tamamlar ve ortaya Versailles Sarayı’nın gölgede bırakacak büyüklükte bir eser çıkar. Yüksek maliyeti nedeniyle Erlach daha küçük bir yapı üzerinde çalışması için tekrar görevlendirilir.

1700 senesine gelindiğinde orta kısmı tamamlanmış olan saray, hanedanlığa ev sahipliği yapacak hale gelmiştir. I. Leopold’ün ölümünden sonra I. Joseph döneminde çalışmalara devam edilse de planlanan şekilde nihayete erdirilemez. I. Leopold’ün ölümünden sonra eşine kalan saray, kendisi tarafından 1728 senesinde İmparatorluk Sarayı’na satılır.

Schönbrunn Sarayı

Viyana Sanat Tarihi Müzesi‘nde bulunan Schönbrunn Sarayı tablosu. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Şubat 2018.

Karl VI. 1740 senesinde sarayı kızı İmparatoriçe Maria Theresia’ya hediye eder. İmparatoriçe tarafından görevlendirilen Nikolaus Pacassi 1743-1749 senelerinde sarayı genişletme çalışmalarına imza atar ve Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olur.

Peyzaj çalışmaları için ise 1772 senesinde imparatoriçe tarafından Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg görevlendirilir. Kendisinin en ünlü eseri Zafer Takı ya da Almanca adıyla Gloriette‘dir (1775-1780).  

İmparatoriçe Maria Theresia döneminde Schönbrunn Sarayı, politik hayatın döndüğü bir merkez rolüne bürünür.

1805 ve 1809 senelerinde, Fransızların Viyana’yı işgali sırasında Napoleon Schönbrunn Sarayı’nda kalır. 14. Ekim 1809 senesinde Fransa ve Avusturya arasında barış antlaşması yine bu sarayda imzalanır.


Bu da ilginizi çekebilir

Daha önceden hiç duymadığınız yönleriyle

Avusturya“.


18 yaşında İmparator olan I. Franz Joseph, 1830 yılında Schönbrunn Sarayı‘nda doğmuş, 1916 yılında yine burada vefat etmiştir.

I. Karl, tahtı bıraktığına ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son verdiğine dair antlaşmayı 11 Ekim 1918 tarihinde Schönbrunn Sarayı‘nda imzalamıştır.


Bu da ilginizi çekebilir

Kronolojik olarak;

Viyana tarihi.


Bu da ilginizi çekebilir

İlber Ortaylı’dan Avusturya’nın kısa tarihi;

Avusturya tarihi.


Schönbrunn Sarayı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi

Schöbrunn Sarayı ve 160 hektar büyüklüğündeki bahçesi, 1972 senesinde hayata geçirilmiş olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1996 senesinde isimlerini yazdırdılar.

Schönbrunn Sarayı bahçesi ve gezilecek yerler

Schönbrunn Sarayı Bahçesi

Schönbrunn Sarayı’nı ayrı bir güzelliğe bürüyen ise etrafını saran devasa büyüklükteki bahçesi.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı – Palmiye Evi. Mayıs 2017. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Dilerseniz sarayın hemen önüne sıra sıra dizilmiş faytonlardan birine atlayarak sarayın güzel bahçesinde kuş sesleri arasında huzur dolu bir de tur atabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı bahçesinde fayton turu. Haziran 2014. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Peki gerek saray bahçesinde gerekse Viyana’nın diğer bölgelerinde fayton fiyatları ne kadar merak ediyor musunuz?

O halde bir fayton şirketinin web sitesinde vermiş olduğu fiyatlara göz atın.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana rehberi Ali Çiçek ile söyleşi;

Viyana’da yaşamak


Zafer Takı (Gloriette)

Sarayın kısa tarihçesinden bahsederken Mimar Fischer von Erlach ismini zikretmiştik. Kendisi her ne kadar saraya bakan tepeyi (bkz. Almanca Schönbrunnerberg) taçlandırmak istemiş olsa da, bu fikir Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg tarafından gerçekleştirilen peyzaj çalışmaları bünyesinde 1775 senesinde hayata geçirilebilmiştir. [4]

Schönbrunn Sarayı - Zafer Takı Gloriette

Schönbrunn Sarayı – Zafer Takı: Gloriette. Haziran 2012. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Zafer Takı’nın orta kısmının cephesi İmparatoriçe Maria Theresia’nın hayatının son yılında, 1780’de cam tabakayla şeffaf bir şekilde kaplanmıştır. 1926 senesinde camlar kaldırılmış ve 1994/95 senelerinde gerçekleştirilen restore çalışmaları bünyesinde orta kısmın cephesi tekrar camla kaplanmıştır. 1945 senesinde gerçekleşen bombardımanda Zafer Takı’nın doğu kanadı zarar görmüş ve restore edilerek tekrar eski haline dönüştürülmüştür. [4]

Zafer Takı’nın içerisinde günümüz itibarıyla bir kafe ziyaretçilerine hizmet vermektedir (Café Gloriette). Kahvehane kültürünün Viyana’ya geliş hikayesi ve II. Viyana Kuşatması ile bağları, Viyana Kahvesi Wiener Melange ve diğer kahve çeşitleri, Café Gloriette ve diğer meşhur tarihi Viyana kafeleri üzerine bilgilere Viyana kafeleri başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı – Zafer Takı (Gloriette). Mayıs 2014. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Zafer Takı’nın çatısına çıkarak burada bulunan platformdan sarayı seyretmeniz mümkün.

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Sarayın dikkat çeken önemli bir diğer köşesi ise bağrında barındırdığı hayvanat bahçesi.

Sebebi ise günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış dünyanın en eski hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip olması.

Schönbrunn Sarayı yaklaşan etkinlikler

Yaz Gecesi Konseri (Sommernachtskonzert)

Yaz Gecesi Konseri (Sommernachtskonzert) şüphesiz ki Schönbrunn Sarayı ve bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikler arasında en özel yere sahip olanı.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı – Yaz Gecesi Konseri (Sommernachtskonzert), Zafer Takı’ndan (Gloriette) saraya bakış. Mayıs 2015. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Viyana Filarmoni Orkestrası’nın, Viyana ahalisi ve şehrin ziyaretçilerine bir hediyesi olan ve geleneksel olarak her sene Viyana Festivali (Wiener Festwochen) bünyesinde gerçekleştirilen Yaz Gecesi Konseri (Almanca: Sommernachtskonzert), bu güzel şehirde kaçırmamanız gereken etkinlikler listesinin demirbaşlarından.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’dan insan fotoğrafları:

İnsan Resimleri Viyana


Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı – Yaz Gecesi Konseri (Sommernachtskonzert), Mayıs 2017. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Wien Tourismus‘un desteğiyle Yaz Gecesi Konseri Barselona, Varşova, Pekin ve Seoul şehirlerinde de dev ekranlardan gösterilecek. [6]

2017 senesi için belirtilen tarih ise 25 Mayıs. Her ne kadar konser saat 20:30’da başlayacak olsa da, önceki senelerde yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak erkenden burada olmanızda fayda olduğunu belirmekte yarar var. Bunun sebebi de sarayın tüm kapılarında bulunan görevlilerin giriş çıkışlarda sayım yapmaları ve belirli bir kontenjan dolduktan sonra içeri kimseyi almamaları.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı – Yaz Gecesi Konseri (Sommernachtskonzert), Zafer Takı’na (Gloriette) bakış. Mayıs 2015. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Sarayın önünde bulunan çiçeklendirilmiş alanının zarar görmemesi adına etrafı demir parmaklıklarla çevrilmekte.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı – Yaz Gecesi Konseri havai fişek gösterisi, Mayıs 2015. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Yaz Gecesi Konseri (Sommernachtskonzert) finalinde yapılan havai fişek gösterisi ile sona ermekte.

Viyana Flarmoni Orkestrası’ndan bir de Türk parçaları dinlemek isterseniz buyrun:

Schönbrunn Sarayı Noel Pazarı

Noel Pazarları başlıklı yazımda Viyana’nın en güzel Noel pazarlarından sizlere bahsetmiştim. İşte o Noel pazarlardan bir tanesi de Schönbrunn Sarayı önüne kurulanı. 

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı önüne kurulan Noel pazarı. Aralık 2013. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

Schönbrunn Sarayı hakkında pratik bilgiler

Schönbrunn Sarayı’na nasıl gidilir?

Schönbrunn Sarayı‘na ulaşmanın birçok farklı yolu bulunmakta:

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı önünde bir fayton. Haziran 2014. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş.

  • Bisiklet

Şayet kendinize ait bir bisikletiniz yok ise ücretsiz kullanabileceğiniz City Bike’a üye olmanızda fayda var. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey; Avusturya bankalarından birinden aldığınız bir bankamatik kartı ya da uluslararası bir kredi kartı.

  • Toplu taşıma

Saraya ulaşmanın en kolay yolu Viyana’nın muazzam toplu taşıma ağından geçmekte. Bunun için  U4  metrosu (yeşil renk) ile Schönbrunn durağında inmeniz gerekmekte. Metro istasyonunun her iki ucunda da birer çıkış kapısı bulunuyor. Şehir merkezinden saraya giderken trenin gittiği istikametteki taraftan yukarı çıkarak sol tarafa doğru yürüyün.

  • Özel araç

Bu konuda en son tavsiye edilebilecek şey özel aracınızla gelmeniz olacaktır. Sarayın yakınında park yeri bulmak biraz uğraştırabilir. Eğer uzun yoldan geliyorsanız ve sarayda uzun süre vakit geçirmeyi planlıyorsanız, yapabileceğiniz en mantıklı şey arabanızı  U4  metro hattının en son durağı olan Hütteldorf’ta bulunan Park&Ride Hütteldorf otoparkına bırakmanız olabilir. Buradan  U4  metrosunu kullanarak birkaç durak ileride bulunan saraya rahatça ulaşabilirsiniz. Kısa ziyaretler için U4 Schönbrunn metro durağının hemen üstünde bulunan ücretli park alanını da kullanabilirsiniz. 

  • Yürüyerek

Şehir merkezinden saraya yürümek biraz zamanınızı alabilir.

Schönbrunn Sarayı açılış saatleri

Schönbrunn Sarayı’nın kapıları yılın 365 günü ziyaretçilerine açık olmakla beraber aşağıda belirtilen kapanış saatlerinden 45 dakika öncesine kadar saraya girişlere müsaade edilmekte.

1 Nisan – 30 Haziran  

08:00 – 17:30                    

1 Temmuz – 31 Ağustos              

08:00 – 18:30

1 Eylül – 31 Ekim

08:00 – 17:30

1 Kasım – 31 Mart  

08:00 – 17:00 

Schönbrunn Sarayı giriş ücreti

Saraya giriş ücretleri ve tur fiyatları hakkında en güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Bu da ilginizi çekebilir
Türklerin Avusturya’ya göç tarihine ışık tutan müze:

Viyana Şehir Müzesi


Kaynakça

[1]  Schloss Schönbrunn Geschichte. Erişim tarihi: 23.05.17.

[2] Schönbrunn Sarayı Resmi Web Sitesi. Erişim tarihi: 23.05.17.

[3] Sommernachtskonzert (Yaz Gecesi Konseri). Erişim tarihi: 22.05.17.

[4 ] Gloriette. Erişim tarihi: 23.05.17

[5] Schloss Schönbrunn. Erişim tarihi: 23.05.17

[6] Viyana Filarmoni Orkestrası Resmi Web Sitesi. Erişim tarihi: 24.05.17 

Yorum Yap