Avusturya’da öğrencilerin çalışma izinleri ve iş bulma yolları

Avusturya öğrenci çalışma izni, Avusturyada üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler için hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedikleri konuların başında gelmekte. Kişisel tecrübelerimden yola çıkarak bu yazımda Avusturya’da üniversite okurken çalışmak üzerine bildiklerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yazıyı son güncelleme tarihi: 20.11.18

Avusturya öğrenci çalışma izni

Salzburg’ta Salzach Nehri üzerine yapılan santral şantiyesinde. Muratcan Gümüş.

Avusturya‘da öğrencilerin %70’i okulun yanı sıra çalışırlar. Az sayıda öğrenci sadece mesleki tecrübe edinmek için çalışsa da, çoğunluk maddi nedenlerden dolayı çalışmak zorunda olanlardan ibarettir [1].


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya öğrenci çalışma izni

Bilmediğiniz yönleriyle;

Avusturya


Olayın sadece maddiyat kısmına bakmak ne kadar doğru bu tartışılması gereken bir konu. Üniversitenin yanı sıra çalışmanın öğrenciye birçok farklı konuda getirileri olabilir. Burada göz ardı edilmemesi gereken önemli bir diğer nokta ise öğrencilik döneminizde kazanacağınız iş tecrübelerinizin eğitiminizi tamamladıktan sonra iş hayatına tam zamanlı adım atacağınız süreçte bir artı puan olarak size geri döneceğidir.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine;

Sıkça Sorulan SorularViyana’da üniversite


 

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni

Neden üniversitenin yanı sıra çalışmalı?

Çalışan bir insanın sürekli farklı çevrelere girmesi sonucu yeni insanlarla tanışması ve de işi gereği onlarla bağlantıda kalması akabinde ister istemez çevresi genişleyecektir. İş ortamında tanıştığınız her bir şahıs günü geldiğinde bir iş teklifi olarak size geri dönebilir. Bunu özellikle de okulun ilerleyen dönemlerinde kendi mesleğiniz üzerine çalışma şansına sahip olacağınız dönemlerde daha iyi idrak edebilirsiniz.

Özellikle de maddi bakımdan güvence altında olan öğrencilerin, çalışmanın derslerini olumsuz etkileyeceği yönünde bir görüş belirteceklerine şahit olabilirsiniz. Halbuki her öğrenci istemesi durumunda ufak tefek işler yapacak kadar yeterli zamana sahiptir. Aşırıya kaçınılmadığı sürece yanı sıra bir işle uğraşmanız okulda başarılı olmanıza bir engel olmayacaktır. Bu olay zamanı geldiğinde birçok anlamda size fazlasıyla geri dönüş yapabilir. En azından zamanınızı daha iyi değerlendirmeyi öğrenebilirsiniz.

Gönüllü yapacağınız bir iş bile günü geldiğinde bir iş görüşmesinde aynı vasıflara sahip olduğunuz rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize imkân tanıyabilir.


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya öğrenci çalışma izni

Avantaj ve dezavantajlarıyla; 

Viyana’da okumak


En kısa zamanda üniversiteyi çok iyi notlarla bitiren bir şahsın, daha uzun süre okumuş lâkin iş tecrübesi olan bir şahıs karşısında pek bir şansı olmayacağı konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum (en azından Avusturya‘da durum böyle). Adından da anlaşılacağı üzere “iş” dünyası “iş” yapmış şahısları tercih edecektir.

Mesleğiniz üzerine çalışmak istiyorsanız iş dünyasının kapısını bir staj yardımıyla aralamayı deneyin. İşverenin sizden memnun kalması durumunda aynı iş yerinde yolunuza devam etme şansınız doğabilir.


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya öğrenci çalışma izni

Psikolog Zehra Gümüş ile Avusturyalı Türk gençlerin eğitimde dünü, bugünü ve yarını üzerine söyleşi:

Türk Psikolog Viyana


Neden üniversitenin yanı sıra çalışmalı? Çalışmak için daha çok sebebiniz var

Çalışmak insanı zinde tutar; eskilerin tabiriyle işleyen demir pas tutmaz. Öğrenmenin yeri ayrıdır, çalışmanın ayrı. Çalışan öğrenciler çalışmayan yaşıtlarına kıyasla okul sonrası profesyonel meslek hayatına daha kolay ve hızlı ayak uyduracaklardır. Çünkü onlar için çalışmak zaten hayatın bir parçası olmuştur bile. Ayrıca bu sayede öğrencilik dönemlerinde zamanlarını daha iyi değerlendirmeyi öğrenirler ve hayatları ister istemez belirli bir düzene girer.

Çalışmayla gelen maddi rahatlık neticesinde kişinin boş zamanlarında sosyal faaliyetlere daha çok katılma imkânı doğabilir ve böylece sosyal becerilerininin gelişmesinin yolu açılabilir. İş hayatında sahip olduğunuz gelişmiş iletişim kabiliyetlerinizin faydalarını, en az aldığınız iyi bir eğitim kadar göreceksiniz.


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya öğrenci çalışma izni

Bir Viyana Teknik Üniversitesi öğrencisinin 40 farklı ülkeye yapmış olduğu geziler: 

Sırtçantalı Gezgin


Naçizane düşüncem özellikle de yüksek lisans öğrencilerinin üniversitenin yanısıra mutlaka kendi dallarında çalışması gerektiği yönündedir. Bu dönemi farklı şirketlerde çalışarak ilginizi çeken alan(lar)ı yakından tanımakla değerlendirebilirsiniz. Bu anlamda özellikle de yüksek lisans yaparken okulum uzayacak diye çalışmamazlık yapmak büyük bir yanılgıdan başka bir şey olmayabilir.

Yurtdışında üniversite okumak başlıklı yazımda üniversitenin yanı sıra mesleğim üzerine bazı işlerle uğraştığımdan bahsetmiştim. İyi ki de yapmışım; örneğin lisede ve üniversitede statik dersi çok ilgimi çekmesine rağmen bu alanda belirli bir süre çalışınca yapmak istediğimin bu olmadığı kanaatine ancak bu sayede varabilmiştim. Üniversite sonrası ne yapmak istemediğimi artık çok iyi biliyordum!

Avusturya öğrenci çalışma izni – Çalışma saatleri kısıtlaması

Avusturya öğrenci çalışma izni konusu ilk başlarda biraz karışık olabilir. Elimden geldiğince sizlere olayı basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Avusturya öğrenci çalışma izni yabancı öğrenciler için -serbest meslek olmamak üzere- haftalık 20 saat ile kısıtlandırılmıştır. Avusturya öğrenci çalışma izni işveren tarafından gerekli makamlardan alınır [2].

Gerekli çalışma iznini almak küçük şirketler tarafından zaman kaybı olarak görülebilmekte. Bu nedenle de tercihlerini hâlihazırda çalışma izni olan ya da Avusturyalı (yahut Avusturya vatandaşı) öğrencilerden yana kullanırlar.


Bu da ilginizi çekebilir
Avusturya öğrenci çalışma izni

Karşılaştıkları zorluklar ve başarısızlık sebepleri ile; 

Viyana’da okuyan Türk öğrenciler.


Avusturya öğrenci çalışma izni – Kazanç sınırlaması

Avusturya öğrenci çalışma izni kazanç sınırlamaları dahilinde ve yukarıda belirttiğimiz üzere bir lisans öğrencisi olarak haftada on saat çalışmanız durumda (bkz. Geringfügigkeitsgrenze) 2018 yılı için aylık en fazla €438,05  kazanmanıza müsade edilmekte [3].

Avusturya öğrenci çalışma izni kapsamında bir yüksek lisans öğrencisi olarak bir önceki senedeki yıllık toplam brüt kazancınızın belirli bir miktarı geçmesi durumunda üniversite harç parasından muaf tutulmaktasınız. Bunun için yapmanız gereken üniversitenizin Öğrenci İşleri’ne (Studienabteilung)’a başvurmak.

Bu demek oluyor ki, şayet -örneğin bir Viyana Teknik Üniversitesi öğrencisi olarak- 2017 senesindeki toplam brüt kazancınız € 5959,80 ve üzeri ise 2018 senesinde üniversite harç parasından muafsınız [5].


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya öğrenci çalışma izni

Oğuz Ege Saraoğlu ile Viyana Teknik Üniversitesi‘nde lisans eğitimi üzerine söyleşi: 

Avusturya’da üniversite okumak


Avusturya öğrenci çalışma izni – Mecburi sağlık sigortası

Kayıtlı olarak haftada en fazla on saat çalışmanız durumda (bkz. Geringfügigkeitsgrenze) kaza sigortanız (Unfallversicherung) işveren tarafından ödenir. Hastalık sigortanız (Krankenversicherung) içinse öğrencilere sunulan indirimli fiyattan aylık €58,39 (2018 yılı için) karşılığında yararlanabilirsiniz [4]. Hastalık sigortası mecburi olduğundan, bu ücreti çalışsanız da çalışmasanız da ödemeniz gerekecek.

Kayıtlı olarak haftada 20 saat çalışmanız durumunda kaza ve hastalık sigortanız işveren tarafından yatırılır. Bunun için ekstra bir şey yapmanız gerekmez.


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya öğrenci çalışma izni

Karar aşamasından mezuniyet konuşmama (video) Viyana Teknik Üniversitesi’nde yaşadıklarım, pişmanlıklarım: 

Yurtdışında üniversite okumak


Avusturya öğrenci çalışma izni – Öğrenci işleri

Yukarıda da belirttiğim üzere kanunen belirli şartlar doğrultusunda çalışma hakkına sahipsiniz ama gerçekler biraz farklı. Avusturya’ya henüz yeni gelmiş ve Almanca konusunda eksiği olan bir şahsın iş bulması kolay değildir. Bulduğu işler genelde Türk ortamında kayıtsız çalıştırıldığı işler olmakla beraber, bulunduğu ortam nedeniyle Almanca öğrenmesi zorlaşır.

Yüksek lisans dönemlerinde iş bulmanız daha kolay olabilir. Kendisiyle yaptığımız Avusturya yüksek lisans konulu söyleşide ODTÜ mezunu ve Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Emre Maden, staj sisteminin Türkiye’ye nazaran Avusturya‘da daha iyi çalıştığını söylemişti.  

İş dünyasına bir staj yardımıyla adım atmayı deneyin. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, staj sonlarına doğru işveren size haftada bir-iki gün çalışmanızı teklif edebilir, etmezse de çekinmeyin sorun. 

Avusturya öğrenci çalışma izni – Avusturya’da staj yeri bulmak

Dönem sonlarına doğru birçok hoca kendi branşlarını öğrencilere daha yakından tanıtmak ve sevdirmek için farklı şirketlere (ve şantiyelere) teknik geziler düzenlerler. Bunlara isteyen öğrenciler katılır ve herhangi bir zorunluluk yoktur. 

Birkaç defa bu geziler esnasında işverenlerin öğrencilere, stajyer aradıklarını ve isteyenlerin CV’lerini gönderebileceklerini ve başvurularında mutlaka bu geziye katıldıklarını belirtmelerini istemelerine şahit oldum. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere stajyerler burada bulunan öğrencilerin arasından seçildi. Bu nedenle teknik gezileri kaçırmayın.

Staj deyip geçmeyin. İşvereninizin staj döneminizde göstereceğiniz performanstan memnun kalması durumunda, size ilerleyen dönemde bir şans daha vereceği muhtemel bir olasılıktır. Stajların asıl amacı da zaten budur. Bu dönem mesleki anlamda işverenle flörtleştiğiniz bir süreçtir. İhtiyaç durumunda işverenler staj sonrası öğrencilere az da olsa okulun yanı sıra çalışma imkanı verirler.

Okul sonrası iş hayatlarına bir zamanlar stajyer olarak başladıkları şirketlerde iş hayatlarına devam eden birçok şahısla karşılaşabilirsiniz. İş verenler tanımadıkları birini işe almaktansa, (stajyer olarakta olsa) yanında belirli bir dönem çalışırken kendini ispatlamış ve beraber bir geçmişleri olan kişilerle yollarına devam etmeyi tercih ederler. Böylece zamandan ve dolayısıyla maddi olarak tasarruf ederler.

Konuyla alakalı bir anı

Konuyla alakası nedeniyle bir anımı sizlerle paylaşmak isterim:

Öğrencilik yıllarımda Zemin Mekaniği, baraj yapımı ve hidroelektrik santralleri konu alan derslere büyük ilgiyle katılmıştım. Hocamız Prof. Tschernutter‘nın düzenlediği, Salzburg’ta Salzach Nehri üzerinde adeta şehrin ortasına yapılan santral şantiyesine de uğradığımız ve iki gün süren teknik bir geziye katılmış ve yukarıda gördüğünüz fotoğrafı çekilmiştim.

Birkaç sene sonra yüksek lisans öğrencisiyken bir iş başvurusunda bulundum. Söyleşiye hazırlanırken yaptığım araştırmada öğrendim ki, bölüm şefi zamanında bu projenin teknik sorumluluğunu üstlenmiş. Söyleşide “neden bu işi almak istiyorsun?” tarzından sorular sorunca önce geçmişte yaptıklarımı anlattım ve ilgi alanlarımdan bahsettim.

Daha sonra bu fotoğrafı çıkarıp masanın üzerine koydum ve dedim ki, ben bu işi gerçekten ilgimi çektiği için yapmak istiyorum. Aksi takdirde hiçbir zorunluluğum olmadığı halde neden şantiyenizi görmeye gitmiş olabilirim ki?

Yine aynı şekilde şirketin Belgrad’da yaptığı Sava Köprüsü’nü de Sırbistan ziyaretimde fotoğraflamış ve o fotoğraflardan birini de göstererek, bu yapıyı da sadece ve sadece ilgimi çektiği için gidip gördüğümü söylemiştim. Sonuç? İşi aldım.

Kaynakça

[1] Arbeiten als Student – Alles, was du wissen musst. Erişim tarihi: 15.10.2016.

[2] Ausländische Studierende. Erişim tarihi: 20.11.2018.

[3] Geringfügig Beschäftigte. Erişim tarihi: 22.03.2018.

[4] Studieren in Österreich. Erişim tarihi: 22.03.2018.

[5] Erlass des Studienbeitrages: Erişim tarihi: 22.03.2018.


Avusturya öğrenci çalışma izni üzerine yukarıda yazdıklarıma eklemek istediklerinizi ya da bu konu hakkındaki sorularınızı, e-posta yoluyla göndermek yerine lütfen yazının altına yorum olarak yazınız. Böylece bu yazıları belirli bir zaman sonra okuyacak arkadaşlar da alacağınız cevaplardan istifade edebilirler. Anlayışınız için teşekkürler.

48 Yorum

 1. Uğur
 2. Candan
 3. Onur
   • Onur
     • Onur
     • Onur
     • Onur
 4. Onur
 5. Onur
 6. Samet KAYA
   • Samet KAYA
 7. Bedir
 8. Yiğit
 9. Yasin
 10. Asya
 11. Emre Levent
 12. Asya derya
 13. Haluk
 14. Alp
 15. Seyran
 16. Gönül
 17. Sadri ercan
 18. Enes Güneş

Yorum Yap