Sabancı Üniversitesi mezunu Serhat Adilak’ın Münih Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans tecrübeleri

Münih Teknik Üniversitesi, Almanca adıyla Technische Universität München -kısaca TU München de denir- Almanyada üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler arasında Almanya üniversiteleri içerisinde en ilgi çekici olanlardan bir tanesi. Okulun İngilizce adı ise Technical University of Munich ya da Technical University of Munich olarak geçmekte.

Siz de Almanyada üniversite okumak ya da Almanyada yüksek lisans yapmak ve bu konuda tecrübe sahibi Münih Teknik Üniversitesi mezununun tecrübelerinden faydalanmak mı istiyorsunuz?

O halde Münih Teknik Üniversitesi‘nde yaşanmış gerçek bir hikayeyi okumaya hazır olun!

Söyleşi köşemizde Sabancı Ünivesitesi mezunu Serhat Adilak ile Almanyada yüksek lisans şartları, Almanyada üniversite fiyatları, Almanyanın en iyi universitesi Münih Teknik Üniversitesi yüksek lisans kabul şartları, yurtdışında çalışma imkanları ve Almanya öğrenci vizesi üzerine sohbet edeceğiz.

Avusturyada üniversite okumak hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz mezunu olduğum üniversite üzerine yazdığım ve A’dan Z’ye bir rehber olma özelliğini taşıyan Viyana Teknik Üniversitesi başlıklı yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim. Yine aynı şekilde ODTÜ mezunu ve Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi ve Emre Maden ile Avusturya yüksek lisans üzerine yaptığımız söyleşi ise Avusturya ve Türkiye’deki üniversite hayatı ve çalışma şartlarını kıyaslama adına ilginizi çekebilir. Yurtdışında üniversite okumak başlıklı yazımda ise Viyana’da yaşadığım üniversite tecrübelerimi özetlemeye çalıştım.

İsterseniz ilk olarak söyleşi köşemizde Münih Teknik Üniversitesi üzerine sohbet edeceğimiz konuğumuzu tanıyalım.

Almanya Yüksek Lisans - Münih Teknik Üniversitesi

Serhat Adilak. Cafe Schwarzenberg, Viyana, Ocak 2017. Fotoğraf: Muratcan Gümüş

Serhat Adilak kimdir?

Serhat Adilak, babasının mesleği nedeniyle ilköğretim hayatını Türkiye’nin farklı bölgelerinde tamamladı. Ankara Fen Lisesi mezunu. Sabancı Üniversitesi‘nde bir yıl İngilizce hazırlık okuduktan sonra burslu olarak İngilizce Mekatronik Mühendisliği üzerine 4 yıllık lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansını Münih Teknik Üniversitesi’nde yaptı. 5 yıldır Münih’te otomotiv sanayine hizmet veren firmalarda CAE Expert (Berechnungsingenieur) olarak çalışmakta. 

 

Münih Teknik Üniversitesi – Technische Universität München

Almanyada yüksek lisans – Karar aşaması

 #  Sabancı Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlayıp Almanyada yüksek lisans yapmak için Almanya üniversiteleri arasında ayrı bir yere sahip olan Münih Teknik Üniversitesi’ne gidiyorsun. Mühendislik denince dünyada akla gelen ilk ülke şüphesiz Almanya. Almanyada master yapmak konusunda seni en çok ikna eden şey neydi?

Lisansın 3. ile 4. sene arasında Amerika’da Carnegie Melon Üniversitesi‘nde iki ay yaz stajı yaptım. Orada edindiğim izlenimler doğrultusunda yüksek lisansı Amerika’da yapmak yerine Avrupa’da, Almanyada yüksek lisans okumak kararı aldım. Almanya üniversiteleri bu konuda daha cazip geldi.

Amerika’daki akademik ağırlıklı eğitimin geleceğe yönelik hedeflerimle pek örtüşmediğinden ve uygulamalı olarak sanayiye yönelik çalışmak isteğim nedeniyle farklı alternatif arayışları üzerine yoğunlaştım.

Lisansın son senesinde aldığım Computer Aided Engineering isimli ders beni bir hayli etkeledi ve FEM alanında kendimi geliştirmek istediğimi fark ederek bu alanda yüksek lisans yapmaya karar verdim.  

İlk başlarda her ne kadar yüksek lisansı Avrupa’da yapmak isteğine sahip olsam da, tam olarak nerede yapacağım konusunda fikir sahibi değildim.

İnternette nerelerde İngilizce olarak eğitim alabileceğim konusunda yaptığım araştırmalarım sonucunda Almanyada yüksek lisans üzerine yoğunlaşmaya başladım ve FEM alanında yüksek lisansı Almanyanın en iyi üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi, Stuttgart ve Aachen Teknik Üniversitesi’nde yapabileceğimi öğrendim. Şüphesiz bu üniversiteler Almanya nın en iyi üniversiteleri arasında.

Aachen Teknik Üniversitesi özel bir üniversiteydi ve maddi açıdan uygun gelmedi. Sonuç olarak Stuttgart ve Münih Teknik Üniversitesi arasında karar vermem gerekti.

Burada Münih Teknik Üniversitesi dünya sıralaması açısından da daha iyi bir pozisyona sahip olması nedeniyle tercihimi bu üniversiteden yana kullandım. Böylece Almanyada ingilizce yüksek lisans eğitimimi Münih Teknik Üniversitesi’nde Computational Mechanics Bölümü’nde (Bilgisayarlı Mekanik Mühendisliği) 2,5 senede tamamladım. 

Münih Teknik Üniversitesi yüksek lisans kabul şartları ve Almanya öğrenci vizesi

 #  Münih Teknik Üniversitesi’ne nasıl girilir? Yüksek lisans kabul konusunda nasıl bir süreç izlemek gerekir ve üniversiteye başvuru anından kabul alana kadar ne kadar zamana ihtiyaç duyulmakta? Almanyada yüksek lisans şartları nelerdir?

Not ortalaması (<3/4), TOEFL belgesi (>88 puan) ve iki hocadan refarans mektubu ile başvurdum (gerekenler için bkz. https://www.come.tum.de/index.php?id=22&L=1). İki ay içerisinde kabul edildiğime dair belge elime ulaştı. Onay verdim. Gerekli belgeler istendi ve gönderdim.

Vizeye başvurdum ve iki ay içinde aldım. Almanya öğrenci vizesi almak okula kabulden daha zordu :). Örneğin 7000€ Deutsche Bank‘tan kilitli hesap açtırmam gerekti. Temmuz gibi başvurdum ve eylül gibi vize aldım. Ekim ayında (Wintersemester) okula başladım.

İlk iki hafta Münih’te oturma izni alabilmek için adresini verdiğim çok yardımsever bir tanıdığımın yanında kaldım. Bu süre zarfında öğrenci yurtlarına başvurdum ve sıraya girdim, şansıma bir hafta sonra yer çıktı ve kalacak yer sorunu çabucak halloldu. 

Almanyada üniversite fiyatları (Üniversite harç ücretleri)

 #  Okul tercihinde göz ardı edilmeyen bir konu da şüphesiz harç parası. Münih Teknik Üniversitesi’nde ne kadar harç parası ödemen gerekti?

Dönem başı 500€ ödedim. Almanya’da yıl içerisinde kış ve yaz olmak üzere iki tane dönem var. Benden hemen sonra harç olayı kalktı ve artık bedava.

 #  Peki Münih’te okumak için aylık ne kadar bir bütçe gerekli? Konaklama, ulaşım, kırtasiye, iletişim, boş zaman, cep harçlığı vs.  Bir öğrenci sadece kendi kazandığı parayla hayatını devam ettirebilir mi?

Yurtlar aylık 200-400 arası, zorunlu sağlık sigortasına aylık 60-70 civarı gidecek.

Ulaşım için aylık 60 € gider ama bisikletle de ulaşım cok rahat Münih’te.

Yemek, internet, mobil iletişime aylik 300 civarı gider ve bir öğrencinin toplam aylık gideri 700-800 €‘yu bulur.

Hayat burada Türkiye’ye kıyasla daha pahalı ancak bu ülkede öğrenciler Nebenjob denilen haftada 20 saati geçmeyecek şekilde yan işlerde çalışabiliyorlar ve bu gayet de popüler bir durum.

Dediğim gibi öğrenciler boş zamanlarında para kazanma imkanına sahipler ve bu tarz işler bulmak için internette ufak bir araştırma yapmak yeterli.

Sabancı Üniversitesi vs. Münih Teknik Üniversitesi

 #  Senden kısaca Sabancı ve Münih Teknik Üniversitesi’ni kıyaslamanı istesek bizlere neler söyleyebilirsin?

Sabancı Üniversitesi: Almanca dili konuşulan ülkelerden tanıdığımız Fachhochschule sistemine benzer bir tarzda eğitim vermekte; derinlemesine teorik bilgiden ziyade sanayiye yönelik ve pratik uygulamaya dayalı bir eğitimden söz ediyoruz.

Burada öğrenci farklı alanlardan -her ne kadar derine inmese de- bilgi sahibi olarak özgüven kazanabilmekte. Amaç sanayiye kalifiye eleman yetiştirmek.

Bu konuda belirtmemiz gereken en önemli nokta ise Sabancı Üniversitesi’nin felsefesi olan disiplinler arası eğitim. İlk sene tüm mühendislik öğrencileri aynı dersleri almakta, ikinci seneden itibaren kişi istediği bir bölüm üzerine yoğunlaşarak bu alanda devam ediyor. Bu Türkiye’de o zamanlar için yenilikçi bir eğitim sistemiydi. 

Münih Teknik Üniversitesi: Klasik teknik üniversite; bir alana yönelik ağır bir teorik eğitim. Bu -benim gibi Sabancı’dan gelen- Türk öğrencilerin ilk sömestır hafifçe bocalamasına neden olmakta.

Almanyada master, lisansa oranla belirgin bir şekilde daha kolay olsa da, Türkiye’de lisans eğitimi alan ve Münih Teknik Üniversitesi eğitim sistemine yabancı olan biri için zor olabilmekte. 

Almanya’da öğrenciler için çalışma imkanları

 #  Şimdi biraz da Almanya’ya geldikten sonra yüksek lisansın yanı sıra kazandığın iş tecrübelerinden bahsedelim. Almanyada yüksek lisans gören T.C. vatandaşı öğrencilerin iş bulması kolay mıdır ve çalışma saatleri konusunda bir kısıtlama var mıdır? İş ortamı nasıl olur? Burada çalışmak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin nelerdir?

Yabancı öğrenciler için çalışma müsaadesi yılda 120 günü geçmeyecek şekildedir. Bu da ortalama haftada 20 saate tekabül eder. Avrupa Birliği ülkelerinden gelenler ise Alman öğrencilere uygulanan kurallara tabi tutulurlar, yani sömestır tatilinde sınırsız çalışabilme imkanına sahiplerdir. 

Nebenjob denilen ufak tefek işler bulmak her zaman için mümkün, bunu da belirtelim.

İngilizcenizle iş bulabilseniz de, Almanca bilmek çok büyük bir avantaj. İki ay Almanca kursu yaptım ben mesela. Bu tamamen benim kişisel tercihimdi, Münih gibi büyük bir şehirde İngilizce bilerek de bir cok işi halledersiniz.

Almanca kurslarına ayda ödeyeceğiniz miktar 200 €‘yu bulacaktır, bunu da hesaba katmanızda yarar var. Benim kanaatimse, eğer bir zorunluluk yoksa kendi çabanızla zaten Almancayı öğreneceksiniz, ekstra bir masrafa girmenize gerek olmayacak.


Bu da ilginizi çekebilir

Türk öğrenciler için: 

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni


Münih Teknik Üniversitesi’ndeki öğrenim hayatım boyunca yaptığım işler şunlardı:

  • Studentische Hilfskraft – Veri depolama, algoritmasını uygulama vs. gibi konularda üniversitede bir doktora öğrencisine öğrenci eleman olarak yardımcı oldum. 

  • Call Center Çağrı merkezi’nde 2 hafta. Türkçe bilen biri arıyorlardı ve ben Türkiye’deki avukatlara bir avukatlık yazılımı hakkında anket soruları sorarak bilgi depolamasında yardımcı oldum. 

  • 2 ay dergi dağıttım. Gayet rahat bir işti, sadece dergileri bir mahalledeki adreslerin posta kutularına koyuyorsun hepsi bu.

  • Bir organizasyon şirketinde garson olarak çalıştım. Farklı şirketlerin yemekli organizasyonlarında bulunarak hem eğlendim hem para kazandım.

  • İkinci senenin sonunda, masterın sonuna doğru, havacılık sektöründe hizmet veren bir mühendislik şirketinde yarı zamanlı (Werksstudent) olarak çalışmaya başladım. Bu şirket uluslararası olduğundan İngilizce ile işimi rahatça yapabildim. Zaten Master tezini de verdikten sonra tam zamanlı yani haftada 40 saat olan kendi işime başladım.

Yurt dışında çalışma imkanları

 #  Almanyada master sonrası yurt dışında çalışma imkanlarından faydalanarak ülkede kalmaya karar veriyorsun. Ülkede kalabilmek adına kanunen ne kadar bir zaman zarfında iş bulmak gerekli?

Münih Teknik Üniversitesi yüksek lisans sonrası otomotiv sektöründe tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. İş bulduktan sonra oturma iznim de süresize cevrildi. Mezun olduktan sonra 1.5 yıl içinde iş bulmak gerekli yoksa oturma izni iptal olma söz konusu.


Bu da ilginizi çekebilir

Türkiye-Avusturya-Almanya üçgeninde:

Bir Doktorun Anatomisi


 #  Yurt dışında çalışma imkanları üzerine konuşacak olursak, cazip yanları nelerdir?

Almanya’da mühendis maaşları Türkiye’deki gibi ülke standartlarının çok üzerinde değil. Maaşlar arasında öyle büyük uçurumlar yok. Ancak sosyal güvence olarak Almanya daha rahat bir ülke.

Almanya’da senede 30 iş günü tatil (6 hafta), çalışma saatleri haftalık 40 saat, günde 8 saati geçince biriken mesai saatlerini tatil olarak kullanabilme imkanı var. İşe başlama ve bitiş saatleri çok esnek.


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Özgür Güler’in Avusturya Alplerinin eteklerinden Washington, D.C.’ye uzanan: 

Başarı Hikayesi


Hiyerarşik sistemi çok hissetmiyorsunuz ve çalışma yerlerinde rahat bir atmosfer var. Giyiminize karışıp eden yok.

Boş zamanlarda beraber vakit geçirdiğimiz sosyal aktivitelerimiz var. Münih’te trafik sıkıntısı yok, çevre kirliliği yok. Bu gibi bir çok neden sayabilirim Almanya’daki iş hayatının olumlu yanları olarak.

 #  Anlaşılan Almanya’daki hayatından memnunsun. Burada geçirdiğin zamanın sana neler kattığını düşünüyorsun?

Toplamda 8 yıldır buradayım, birçok konuda tecrübe sahibi oldum. Akademik anlamda kendimi geliştirdim ve bunun dışında yabancı bir ülkede kendi ayaklarımın üzerinde durmayı başardım. Buradaki hayata alıştım ve hatta bir Alman ile nişanlıyım.

Belli bir süre sonra milletler arası farklılıklardan ziyade ortaklıkları görüyorsunuz, hatta kendi ülkenize dışarıdan bakabilme imkanına sahip olduğunuz için de daha akılcı olabiliyorsunuz.


Bu da ilginizi çekebilir

Bir doktorun anatomisi

Psikolog Zehra Gümüş ile Avusturyalı Türk gençlerin eğitimde dünü, bugünü ve yarını üzerine söyleşi:

Türk Psikolog Viyana


Her ülkenin kendine göre avantaj ve dezavantajları elbette var ama sonuç olarak buradaki hayatımdan memnunum. Yurt dışında üniversite okumak, özellikle de Almanyada mühendislik okumak genç arkadaşlara tavsiye edeceğim bir iş. İnsana bir çok değer katıyor, en azından kendi ülkenizin de birçok değerini farkediyorsunuz ve vizyon sahibi biri olarak geri dönme imkanına sahip oluyorsunuz. Dil öğreniyorsunuz, farklı kültürlerle tanışıyorsunuz.

 #  Bundan sonraki iş hayatında başarılar diliyoruz. Her şey gönlünce olsun.

 

Münih Teknik Üniversitesi resmi web sitesi.

Yorum Yap