Viyana’da okumak – Avantajları ve dezavantajları

Viyana’da okumak, Türkiye’de üniversite sınavına hazırlanan birçok genç arkadaşımızın hayallerini süslemekte ve bu, özellikle de yurtdışı eğitim forumlarını takip edenler tarafından bilinen bir gerçek.

Bazı arkadaşlar Viyana üniversitelerinden birinden kabul alıp Avusturya‘ya adım attıkları günden itibaren hayatlarında her şeyin değişeceğini, daha iyi olacağını düşünebilirler. Halbuki her işte olduğu gibi Viyana’da okumak konusunun da size getirileri kadar götürüleri de olabilir.

Peki, nedir bu avantaj ve dezavantajlar hiç merak ettiniz mi?

O halde bu konuda tecrübe sahibi olan bir Viyana Teknik Üniversitesi mezununun klavyesinden dökülen bilgileri okumaya hazır olun!

Hazırsanız başlayalım:

Viyana’da OkumakAvantajları ve Dezavantajları

Viyana'da okumak

Viyana’da okumak. Fotoğraf: ©Muratcan Gümüş

A’dan Z’ye bir rehber olma özelliği taşıyan Viyana Teknik Üniversitesi başlıklı yazımda bu üniversite hakkında bildiklerimi eksiksiz bir şekilde sizlere aktarmaya çalışmıştım.

Bu yazımda ise Viyana Teknik Üniversitesi‘nde geçirmiş olduğum lisans ve yüksek lisans dönemlerimde yaşamış olduğum tecrübelerimden yola çıkarak Viyana’da okumak isteyen arkadaşlara faydalı olabilmesi arzusuyla Avusturya’da eğitim konusunun muhtemel avantaj ve dezavantajları üzerine bir bilgilendirme çalışması yapmak istiyorum.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine;

Sıkça Sorulan SorularViyana’da üniversite


 

Viyana’da okumak – Avantaj ve dezavantajları üzerine bir analiz

 

   Viyana’da okumak – Avantaj

Bir dil bir insan. Viyana Üniversitesi eğitim dili olan Almanca‘yı öğrenmiş olacaksınız. Aksanlı ya da çok kaba konuşuyorum diye dert etmeyin. Rahmetli Oktay Sinanoğlu‘nun dediği gibi; şivenizden daha önemli olan şey kelime dağarcığınız. 

 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Almanca kurslarını geçene kadar akla karayı seçen ve okula başladıktan sonra doğru düzgün bir şey anlamayan arkadaşlarla da karşılaşacaksınızdır. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz. Bu biraz da dillere yatkın olup olmadığınızla alakalı bir olay. Bu konuda kendinizi iyi tartın. Sadece Almanca nedeniyle 1-2 sene kaybetmek mümkün ve bunun sayısız örnekleri var.

Bu demek oluyor ki, siz Almanca kursuna başladığınız gün Türkiye’de üniversiteye başlayan bir arkadaşınız siz kursu geçene kadar üniversiteyi yarılamış olabilir.

Bir zamanlar aynı evi paylaştığımız İranlı ev arkadaşım bir dönemde kursları tamamlayıp okula başlamıştı. Böyle pozitif örnekler de var elbette.

 

   Viyana’da okumak – Avantaj

Avusturya’da kalmanız durumunda örneğin Viyana Üniversitesi ya da Viyana Teknik Üniversitesi‘nden aldığınız diplomanız işveren tarafından değer görebilir. 

Birçok ülkede öğrencinin akademik başarısı (aldığı notlar) işveren için önemlidir. Avusturya’da ise okulu bitirmeyi başardıysan tamamdır derler, iş hayatında bazı istisnai durumlar dışında notlarınızı soran olmaz. Burada üniversite bitiren bir gencin iş bitirme kararlılığı konusunda belirli bir olgunluğa ulaştığından yola çıkar işverenler.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okumak

A’dan Z’ye Rehber: 

Viyana Teknik Üniversitesi


 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Türk sistemine nazaran Avusturya Eğitim Sistemi farklıdır ve bu sistemde eğitim zamana dayalı bir süreçten ibarettir. Birçok şey öğrenciden beklenir. Dersleri geçmek ağır ve zahmetli bir iştir ve haliyle okulunuz uzayacaktır. Bu konunun birçok farklı sebepleri olduğundan burada kısaca geçiyorum. Eğitim sisteminin farklılıklarını Viyana Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz. 

Yurt dışı eğitim danışmanlık şirketlerinin sanal alemdeki sayfalarına göz attığınızda sizleri iyimser bir hava karşılar. “Altı dönemde Viyana Teknik lisans diploması” tarzından gerçeklerle bağdaşmayan bilgiler bulabilirsiniz. Siz hayal kırıklığı yaşamamak için ‘2’ faktörünü göz ardı etmeyin. Lisans eğitimi için 11-12 dönemi gözden çıkarın. Uzun sürerse de şaşırmayın.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okumak

Karşılaştıkları zorluklar ve başarısızlık sebepleri ile: 

Viyana’da Okuyan Türk Öğrenciler


 

   Viyana’da okumak – Avantaj

Bir gün diplomanızı aldığınızda tüm bu zorlukların sadece güzel yanlarını hatırlayacaksınız. Size başka bir ülke ve başka bir eğitim sisteminde yaşanılan ve birçok kişinin sahip olmak istediği güzel anılar kalabilir. Karar aşamasından mezuniyet konuşmama (video) Viyana Teknik Üniversitesi‘nde yaşadıklarım, unutamadıklarım ve pişmanlıklarımı Yurtdışında Üniversite Okumak başlıklı yazımda anlatarak tecrübelerimi sizlere aktarmaya çalıştım. İlginizi çekebilir.

 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Türkiye’de üniversite daha kısa sürdüğünden, yakınlarınız neden hâlâ okuduğunuzu bir türlü anlamayacak -ya da anlamak istemeyecek- ve aile arası muhabbetlerde yüzünüze baka baka dalga geçecekler. Örneğin:

Evladım, Avusturya’da üniversiteye başladığı gün emeklilik fonlarına para yatırmaya başlasaydın şimdiye emekli olmuştun. Bütün bu dertlerinden kurtulmuştun vallahi. Ha-ha-ha.

Takıntı bir şahıssanız bu olay psikolojinizi etkileyebilir. Kendinizi Türkiye’de okuyan yaşıtlarınızla kıyaslayıp, onlardan çok daha kötü bir öğrenci olduğunuzu düşünebilirsiniz ama değilsiniz.

Şahsi tecrübelerimden yola çıkaraktan hazırladığım ve birçok genç arkadaşımızın başarısızlık sebeplerini analiz etmeye çalıştığım Viyana’da Okuyan Türk Öğrenciler başlıklı yazım, nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair işinize yarayacaktır.

Yine aynı şekilde Viyana’da okumak isteyen arkadaşların hedefe ulaşmak için nasıl bir strateji izleyebilecekleri ve dikkat etmeleri gereken konuları Başarılı Olmak başlıklı yazıdan okuyabilirler. Genç arkadaşların sanal alemde bir benzerini daha bulamayacakları bu yazıları kaçırmamalarını tavsiye ederim!


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okumak

A’dan Z’ye Rehber: 

Viyana Üniversitesi


 

   Viyana’da okumak – Avantaj

Üniversite okumak insanın kafasını kitaptan kaldırmadığı bir dönem olarak anlaşılmamalı. Bu dönem sosyal anlamda da kendinizi geliştirdiğiniz, çevre edindiğiniz, yeni ve güzel uğraşlar kazandığınız bir dönemdir.


Bu da ilginizi çekebilir:

Viyana'da okumak

Bir öğrenci hangi parayla 40 ülke gezer:

Sırtçantalı Gezgin


Viyana sosyal bir şehirdir, bir servet harcamadan her türlü zevke uygun sosyal aktivite bulabilirsiniz. Böyle güzel bir şehrin nimetlerinden faydalanarak havasını solumak ciğerlerinize kesinlikle iyi gelecektir. Aman dikkat! Viyana arka arkaya sekizinci kez “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” seçildi! başlıklı yazıyı okuduktan sonra Viyana yollarına düşmek isteyebilirsiniz, benden söylemesi.

 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Şüphesiz herkesin pahalılık anlayışı farklıdır. Türkiye’de orta halli bir aileden gelen bir öğrenci için Viyana pahalı bir şehir sayılabilir. Mütevazi bir hayat sürmek için aylık ortalama 700-1000 Avro’ya ihtiyaç duyacaksınız. Viyana Teknik Üniversitesi öğrencisi Oğuz Ege Saraoğlu ile yaptığımız Avusturya’da Üniversite Okumak konulu söyleşide, Viyanada üniversite okuma şartları, Viyanada üniversite fiyatları vs hakkında en güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Türkiye’den Viyana’ya üniversite okumaya gelen öğrenciler Avusturya devletinden burs alamamaktalar. Bu nedenle de okulun yanı sıra çalışmanız gerekebilir. Bir yazımda da bahsettiğim üzere Almanca bilmeyen bir insan genelde Türk ortamında çalışır ve bu ortamdan çıkamadıkça da Almanca öğrenemez. Almanca öğrenemedikçe de bu ortamdan çıkamaz hale gelir ve okulla arası gittikçe açılır. Türkçe’de buna kısır döngü diyoruz.

Türk öğrencilerin Avusturya’da çalışma şartları ve kazanç sınırlamaları ve yine aynı şekilde nasıl iş bulabilecekleri üzerine vermiş olduğum bilgilere Avusturya Öğrenci Çalışma İzni başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

 

      Avantaj & Dezavantaj

Türkiye’de okuyan bir öğrenci sizden daha önce okulu bitirip daha erken iş hayatına atılacak ve haliyle iş tecrübesi konusunda sizi sollayacaktır. Türkiye’ye dönmeniz durumunda ilk başlarda bu karşınıza eksi bir puan olarak çıkabilir ve büyük bir ihtimal çıkacaktır da.

Unutmayın; tecrübe bir kazanç değildir, sadece vakitle gelen bir şeydir. Zamanla tecrübe kazandıkça Viyana ÜniversitesiViyana Teknik Üniversitesi ya da diğer Viyana üniversitelerinden herhangi birinden almış olduğunuz, birçok rakibinizin sahip olmadığı altyapıyla onlara fark atmanız mümkün olacaktır. Avusturya’da kalmanız durumunda yüksek lisans yapmanız gerekecektir çünkü lisans mezunları (henüz) pek değer görmezler.

Seçtiğiniz bölüm de önemli; genç bir mimarın iş bulması kolay olmayabilir çünkü en çok mezunu bu bölümün vermesi yanı sıra Avusturya’da hâlihazırda yeterince mimar zaten vardır, size pek ihtiyaç duyulmayabilir. Buna karşılık genç bir elektrik ya da makine mühendisi çok daha rahat iş bulabilir.

Avusturya’nın kalifiye eleman sıkıntısı çektiği bölümlerin mezunlarının üniversite sonrası ülkede kalıp iş hayatına atılabilmekteler. Kırmızı-Beyaz-Kırmızı-Kart (Rot-Weiss-Rot-Karte) ile bu mümkün. Bu konu hakkında da ayrı bir yazı hazırlıyorum, yakında sizlerle paylaşacağım.

Akademik eğitim almış şahıslar için ülkedeki çalışma şartlarının örneğin İsviçre ya da İskandinav ülkelerine nazaran pek cazip sayılmadığını da belirtelim.

 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Avusturyalılar tutucu bir millettir, çoğunluk yabancılara karşı pek iyimser değildir. Günlük hayatta, üniversitede ve iş hayatında bunu hissedebilirsiniz. 


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okumak

Viyana’dan insan fotoğrafları:

İnsan Resimleri Viyana


 

   Viyana’da okumak – Avantaj

Başka bir ülkede okumak ufkunuzu genişletebilir ve farklı milletlerden arkadaşlarınız olabilir. Bugünün farklı milletlerden öğrencileri yarının dünyanın dört bir tarafına yayılmış akademisyenleri, iş dünyasının başarılı temsilcileri, politikacıları, yüksek pozisyonlara gelmiş kişileri olabilir. Dolayısıyla doğru ve sağlıklı bağlantılar kurmanız durumunda ileride uluslararası iyi bir iletişim ağına sahip olabilirsiniz. En çok da bu işinize yarayacaktır.

Düşünün, yarın bir gün iş yaptığınız sektörde örneğin Arnavutluk ve Bosna-Hersek’te işlerin iyi gittiğini öğreniyorsunuz ve iştahınız kabarıyor ama her iki ülke hakkında da hiçbir bilginiz yok . Arnavutluk’ta ise orada bir zamanlar Viyana’da beraber üniversite okuduğunuz bir arkadaşınız var. Bu durumda ilk etapta kiminle bağlantıya geçer ve tercihinizi -muhtemel olarak- hangi ülkeden yana kullanırdınız?

 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Ekonomideki kemer sıkma politikalarından üniversitelere ayrılan bütçeler de nasibini aldı. Bu nedenden Avusturya üniversitelerinde özellikle de son on senede öğrenci başına düşen hoca sayısı ve asistanların çalışma şartlarında bir gerileme gözlemlemek mümkün. Kısaca; Avusturya’da eğitim kalitesi her geçen gün kan kaybediyor, özellikle de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla. Gidişat onu gösteriyor ki durum gelecekte daha da vahim olabilir.  Seçim yaparken bu önemli konuyu da göz ardı etmeyin.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana'da okumak

Psikolog Zehra Gümüş ile Avusturyalı Türk gençlerin eğitimde dünü, bugünü ve yarını üzerine söyleşi:

Türk Psikolog Viyana


 

   Viyana’da okumak – Dezavantaj

Buradaki üniversitelerde Türkiye’dekilerin aksine kampüs hayatı yoktur, şehrin farklı bölgelerine dağıtılmış fakülte binaları vardır. Bir dersten diğerine gitmek için bir iki sokak ötedeki diğer binaya, bazı laboratuvar dersleri içinse şehrin bir ucuna gidebilirsiniz. Kampüs hayatı olmayan okulda haliyle sosyal faaliyetler de sınırlı olur. Öyle okulun kendine ait spor kompleksi, sadece öğrencilerin bulunduğu kafeteryası vs. yoktur.

Türkiye’de iyi bir öğrenci değilseniz ve bir devlet üniversitesine yerleşemediğinizden ötürü; “Türkiye’de özel üniversitede okumaktansa, basar parayı Viyana’da okurum” tarzından bir düşünceyle gereksiz bir maceraya kalkışacaksanız bu işe hiç başlamamanız yararınıza olabilir.

 

Burada üniversite okumak daha zahmetlidir ve uzun zaman gerektirebilir. Tüm bunları bilmeden Viyana’da okumak hevesi ile yollara düşen arkadaşlar burada geçirdikleri süreçte psikolojik olarak bir hayli yıpranırlar ve maalesef birçoğu hayallerini gerçekleştiremeden geri dönmek zorunda kalırlar.

 

Şayet bu saydıklarıma sizin de eklemek istedikleriniz var ise lütfen yazının altına yorum olarak yazınız. Teşekkürler.

Son bir not daha: Viyana’da okumak isteyenlerin, Viyana da okumak isteyen arkadaşlara yardımcı olunur diyen ve önceden Viyana’ya adımını bile atmamış ya da Viyana’daki kendi öğrencilik hayatlarında başarı sağlayamamış ve buraya öğrenci getiren şahıslara kulak asmamalarını şiddetle tavsiye ederim; kelin ilacı olsa kendi başına sürer…

28 Yorum

 1. Tuğçe
 2. Nazli Spahi
 3. Oğuzhan KÖSE
 4. Berat Yıldırım
 5. Yasin
 6. Sena
 7. Sevgi
 8. Cansu
 9. Dila
 10. Uğur Resul Can
 11. Seda
 12. Enes Güneş
   • Enes Güneş

Yorum Yap