Karar aşamasından mezuniyet konuşmama yurtdışında üniversite tecrübelerim

Yurtdışında üniversite okumak isteyen gençler için Avusturyada üniversite okumak birçok konuda cazip olabilmekte.

Bu yazımda, Avusturya‘nın en büyük ve de en tanınmış teknik üniversitesi olan  Viyana Teknik Üniversitesi‘nde geçirdiğim lisans ve yüksek lisans dönemlerimde kazanmış olduğum tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yurtdışında Üniversite Okumak

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Yurtdışında üniversite fiyatları birçok kişi için cep yakar nitelikte olduğundan, düşük harç ücretleri nedeniyle Avusturya’da üniversite okumak yurtdışı üniversite eğitimi için yollara düşmeyi kafaya koyanlar için bir tercih sebebi sayılabilir. Bu nedenle de işinize yarayacağını düşündüğüm A’dan Z’ye bir rehber olma özelliği taşıyan Viyana Teknik Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi üzerine kapsamlı yazılar hazırladım. Göz atmayı ihmal etmeyin.

 

1 Viyana’da Üniversite: Karar aşaması

Meslek lisesi (HTL-Tiefbau) son sınıf, iş hayatına atılma ve üniversite okuma fikirleri arasında gidip geldiğim bir dönem oldu. “Nasıl bir okuldur bu HTL?” diye diye soracak olursanız Avusturya Eğitim Sistemi başlıklı yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim.


Bu da ilginizi çekebilir

Daha önceden hiç duymadığınız yönleriyle:

Avusturya


Lisenin akabinde başlayan askerlik sürecinde geleceğim hakkında daha fazla düşünme şansına sahip oldum ve  üniversite okumak istediğim yönündeki kesin kararı tam olarak bu dönemde verdim.

Muhtemelen yaşımın verdiği Leylalıktan olacak ki, sadece Nikola Tesla mezunu olduğundan Graz Teknik Üniversitesi‘nde okumak istiyordum. 

Askerliğimin bitmesine iki-üç hafta kala lise arkadaşım Muaz’la beraber bir hafta sonu sadece meraktan ötürü Viyana Teknik Üniversitesi’ni gezmeye gitmeye karar verdik ve trene atladığımız gibi ver elini Viyana.

Not: Aradan yıllar geçmesine rağmen kararımı Viyana’dan yana kullandığıma hiç pişman olmadım. Viyana’da yaşamak gerçekten bir ayrıcalık. Bu güzel şehrin 2017 senesine kadar geçen son sekiz senede arka arkaya “Dünyanın En Yaşanabilir Şehri” seçilmiş olması, bunun bir kanıtı mahiyetinde.

Viyana Teknik Üniversitesi‘ni gezerken bir iş ilanı dikkatimi çekti: “Geoteknik büromuza yardımcı öğrenci eleman aranıyor. Acil!”. Hemen aradım, demesinler mi yarın sabah gel konuşalım, ertesi sabah soluğu ilanda belirtilen adreste aldık.

Haftada 20 saat üzerinden anlaştık. Bir defa teknik ofiste, üç defa da şantiyede staj dışında sıfır iş tecrübesi olan bir şahıs olarak teklif edilen maaş az olsa da kabul etmek zorunda kaldım çünkü bu paraya ihtiyacım vardı. Olayın tek dezavantajı; 9 Ocak’ta askerlik bitiyor, 10 Ocak’ta işe başlamam lazım.  

Artık bir işim de olduğuna göre kararımı vermiştim: Graz’ta değil, Viyana’da okumak istiyordum. Viyana Teknik Üniversitesi öğrencisi olacaktım.


Bu da ilginizi çekebilir

A’dan Z’ye Rehber: 

Viyana Üniversitesi


2 Viyana’da ilk zamanlar

Derken 09.01.2007 tarihinde askerlik bitti, akşam saat 17:30 civarı eve döndüm. Yemek yiyip, ailemle vedalaşıp aceleyle çıktım evden.

Sabah saat 01:00 gibi Viyana’da trenden indim. Eve git, arkadaşlarla tanış derken saati üç ettik. Bir iki saat uyuduktan sonra kalkıp iş yerinin yolunu tuttum. Viyana’da geçirdiğim ilk 20 günde gitmeden internetten bulduğum bir öğrenci evinde kaldım. 

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Öğrencilik yıllarımda ilk iş tecrübem – Teknik ofis.

Bu yirmi günlük sürede Muaz’ın kaldığı Gasometer’deki öğrenci yurdunda boşalan bir odayı bana verdiler.

Yurt için 900€ civarı depozito, ilk ayın kirasını (300 €) , ilk dönem için 350 € harç parası, 100 € civarı toplu taşıma kartı vs derken baktım işin içinden çıkamayacağım.

Arkadaşım Muaz’dan 1500€ borç aldım. Kendisi üniversite öncesi son altı ay kesintisiz tam zamanlı çalıştığından iyi kötü bir birikimi vardı.

Nihayetinde üç ay sonra hiç borcum kalmamış, kenarda biraz da param olmuş ve kısa zamanda işler rayına oturmuştu. Anlatılmaz yaşanır cinsinden bir tecrübeydi.

“Sen bildiğin doğruların peşinden git, hayırlıysa Allah yardım eder” derler ya büyükler, aynen öyle de oldu diye düşünüyorum.

 

3 Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi Lisans

Viyana’ya yerleşip işe başladıktan yaklaşık iki buçuk-üç ay sonra Mart 2007’de artık resmen Viyana Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün bir öğrencisi olmuştum. Bir üniversite öğrencisi olduğumu bilmek harika bir duyguydu.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine;

Sıkça Sorulan SorularViyana’da üniversite


İlk dönem (2007 yaz dönemi) ufak tefek bir iki dersi yapmakla, e biraz da gezip tozmayla boşa geçti desem yeridir. Gerçi hepsinden çok çalışmıştım ama güzeldi. Viyana Teknik Üniversitesi‘nin özgürlükçü ama bir o kadar da tutucu eğitim sistemiyle tanışmıştım artık. 

Merak edenler için Viyana Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi başlıklı yazımda üniversitenin farklılıklarını detaylı bir şekilde ele almaya çalıştım.

Şu an düşünüyorum da, tekrar en başa dönme imkânım olsa, kış dönemi okula başlamaya gayret gösterirdim.

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi, Matematik I, ilk ders. Ekim 2007. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

İkinci dönem ilk işim Matematik I’in dersine koşmak oldu. İlk ders için Viyana Teknik Üniversitesi‘nin bir numaralı amfisine (Hörsaal 1) girdiğim o anı hiç unutamıyorum; gördüğüm manzara nedeniyle ne kadar da aciz olduğum gelmişti aklıma. Lisedeki 14 kişilik sınıfımızın aksine ortalık âdeta mahşer yerini andırıyordu.

Sonradan öğrendim ki, makine, endüstri, inşaat, elektroteknik vs gibi farklı teknik bölümlerin öğrencileri Matematik I’de aynı hocadan ders görür ve aynı eğitimden geçerlermiş. 

Daha sonra amfiye Prof. Gruber girdi. Kendisi matematikte yaşayan efsanelerden biridir desek abartmış olmayız. Söylediği şu söz hiç gitmedi kulaklarımdan: ‘Saat ona kadar uyuyan bir şahıstan öğrenci olmaz, iyi bir öğrenci ise hiç olmaz’. Gerçi saat onlara kadar uyuyan öğrencilerden değildim. Her gün 07:30-08:00 arası iş yerinde olur, dört saat çalışır ve daha sonra okula giderdim.

Matematik II’de ise öğrenciler fakültelerine göre gruplara ayrıldılar. Bu ders okulda eleme dersi olarak kullanıldığından biraz da bilinçli olarak zorlaştırılıyor hocalar tarafından. Matematikten gözü korkan Viyana’da okuyan Türk öğrencilerden bazıları sadece bu sebepten okulu bıraktılar.

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi – Ders çalışırken. Muratcan Gümüş

Kısaca özetlemek gerekirse, lisans döneminin öğrenciyi yoran bir dönem olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar 180 sayısı kulağa öyle çok büyük bir rakammış gibi gelmese de, o 180 ECTS’i bir araya toplaması biraz uğraştırdı. Bunda, tutucu Viyana Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi‘nin payı büyüktü şüphesiz.

Yurtdışında üniversite nasıl okunur, yurtdışında üniversite okumak için hangi sınav önemlidir, yurtdışı üniversite taban puanları ya da yurt dışında üniversite okumak için gerekenler nelerdir gibi farklı soruların cevaplarını hiç merak ettiniz mi? Bir Viyana Teknik Üniversitesi lisans öğrencisi ile yapmış olduğumuz ve bu konular hakkında altın değerinde olan en güncel bilgileri bulacağınız Avusturyada üniversite okumak konulu söyleşiyi kaçırmayın!

3.1 Yurtdışında üniversite okumak: Glasgow Üniversitesi – Erasmus

yurtdışında üniversite okumak Glasgow Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Glasgow Üniversitesi – Erasmus, Haziran 2011. Muratcan Gümüş

Yurtdışında üniversite okumak sadece bir ülkede sıkışıp kalmak olmamalı diyerekten, lisans öğrencisiyken Erasmus programıyla bir dönem İskoçya’da, Glasgow Üniversitesi‘nde misafir öğrenci olarak bulundum. Birçok farklı milletten insanlarla bir araya geldim güzel bir süreç oldu Erasmus.

Viyana Teknik Üniversitesi‘ne kıyasla çok uluslu bir üniversite olmasını çok sevdim Glasgow Üniversitesi’nin. Neredeyse dünyanın her yerinden öğrenci vardı. Burada farklı bir eğitim sistemini tanıma şansına da sahip oldum.

Yine bu sayede Glasgow’dan Ramallah’a birçok farklı memleket görmüş, gittiğim yerlerden ve oralarda yaşadığım tecrübelerden Sırtçantalı Gezgin başlıklı yazımda kısaca bahsetmiştim. 

3.2 Yurtdışında üniversite okumak – Viyana Teknik Üniversitesi lisans mezuniyet

Nihayetinde lisans bitti. Avusturya üniversiteleri lisans öğrencileri için öyle ahamlı şahamlı mezuniyet törenleri düzenlenen üniversiteler arasında değildir, hatta hiç tören yapılmaz. Burada üniversite mezunu yüksek lisans mezunları için kullanılan bir tabirdir. Bu nedenle gidip dekanlıktan kuru bir karne (diploma) aldık hepsi bu. 

Türkiye’deki gençlerin o muhteşem kep atma törenlerine bakıp bakıp imrenmişimdir hep. 🙂

 

4 Yurtdışında üniversite okumak – Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans

Yüksek lisansta uzmanlık alanlarımı Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği’nin yanı sıra Tasarım Mühendisliği (Konstruktiver Ingenieurbau) olarak seçtim.

Yüksek lisans tezimi Prof. Adam‘ın başında bulunduğu Zemin Mekaniği ve Geoteknik kürsüsünde yazdım. Prof. Adam, Prof. Brandl‘ın öğrencilerinden.

Her güzel şey gibi bu dönem de çabucak geçti ve gitti. Sadece ve sadece ilgimi çeken dersleri yapma imkânına sahip olmamın bunda rolü büyüktü elbet.

Danube-European Conference on Geotechnical Engineering

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi – Prof. Brandl ve Muratcan Gümüş. Eylül 2014.

Yüksek lisans tezimi yazdığım dönemde, Eylül 2014’de gerçekleşen 50. “Danube-European Conference on Geotechnical Engineeringde gönüllü olarak çalışmıştım. Bu konferansın özelliği 50. yaşını kutluyor olmasıydı ve ayrıca ilk defa Türkiye’den üniversite hocaları misafir sıfatının dışında bu konferansa aktif olarak katılmışlardı.

Geoteknik alanında dünyanın 100’den fazla ülkesinde eserlerini bırakmış ve dünyaca tanınan hocamız Prof. Brandl o gün güzel bir jest yaparak ‘bu genç adamı korumam altına alıyorum‘ diyerekten elini omzuma attı ve benimle de bir hatıra fotoğrafı çekildi. Kendisinden böyle bir cümle duymak güzeldi. Okulun başından bu yana Zemin Mekaniği’ne ilgi duyan ve lisans döneminde temel dersi (Grundvorlesung) Prof. Brandl’dan duyan son nesil öğrencilerden biri olarak gururlanmıştım bu olayla. Bu arada tek bir dersini dahi kaçırmadığımı da belirtmek isterim. 

Bunun yanı sıra konferansta görevli biz öğrencilerine; “bundan yıllar sonra bir gün ben de 50. yılında gerçekleşen bu özel konferansa katılmıştım diye anlatıp gururlanacaksınız” demişti.

Tavsiye makale: Bir ODTÜ mezunu ve Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi ile yaptığımız Avusturya Yüksek Lisans konulu söyleşi, Avusturya ve Türkiye’deki üniversite eğitimlerini kıyaslama adına ilginizi çekecektir. 

4.1 Büyük gün: Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans mezuniyet töreni

Yurtdışında üniversite okumak denince birçok kişinin aklına gösterişli mezuniyet törenleri gelir. Avusturya’da ise öyle kep atmalı ve şaşaalı mezuniyet törenleri yapılmaz. Bizler Viyana Teknik Üniversitesi‘nin en güzel ikinci salonu olarak kabul edilen Kuppelsaal’de yapılan törene katıldık. Öğrenciler olarak bir kat aşağıda sıraya dizilerek daha sonra hep beraber alkışlar eşliğinde salona girdik.

Her bir öğrencinin sadece 5 yakınının törene katılmasına müsaade edilmişti. Yoksa o salonu bizim gençlerle doldurup davul çaldırmayı bilirdim ya neyse.  🙂 

Mezuniyet konuşmam için kürsüye çağrıldığımda heyecanlanmadım desem yalan olur, ki bu konuşmamdan da belli oldu. Sonuç olarak kısa, öz ve sonunda bir de espiri yaptığım bir konuşma oldu. Buyrun aşağıdaki videodan izleyin:

Törenden sonra bir beyfendi çalışmak istediğim takdirde kendisini arayabileceğimi söyleyerek kartvizitini verdi. Hâlihazırda bir işim olduğundan bir düşüneyim diyerekten bu teklifi nazikçe geri çevirerek kartı cebime attım.

21.07.18: Haziran 2018’de yüksek lisans tezim bir ödüle layık görüldü. Sayfanın en altından okuyabilirsiniz.

Bu tören vasıtasıyla yurtdışında üniversite okumak maceram sonra ermiş, okuluma ve hayatımın en önemli dönemlerinden birine artık resmen veda etmiştim. Bir taraftan okul bitti diye sevinsem de, diğer taraftan duygulanmadım da değil hani. Dile kolay gençliğimin önemli bir bölümü burada geçmişti.

Bu dönemde birçok farklı alanda yeni şeyler öğrenmiş, 40 farklı ülkenin farklı şehirlerinde dolanmış, dünyanın dört bir köşesinden insanlarla tanışmış, bazılarıyla ev arkadaşlığı yapmış ve farklı iş tecrübeleri edinmiştim. Farklı ülkelerden insan fotoğrafları başlıklı yazımda bu seyahatlerde objektifime takılan bazı fotoğrafları sizlerle paylaştım.

En güzeli de Viyana Teknik Üniversitesi‘nde geçirdiğim süre zarfında “Neden?” sorusunu daha fazla sormam gerektiğini öğrenmiş ve araştırmacı bir ruha ilk adımı atmanın doyumsuzluğunu tatmıştım.

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans

Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans diploma töreni sonrası aile fotoğrafı.

Bu günlere gelmemizde ailelerimizin payı elbette çok büyük. İyi ve kötü günlerimde her zaman yanımda olan anneme, kardeşlerime ve bir zamanların kız arkadaşı, şimdi ise hayatımı paylaştığım güzel insana da kocaman teşekkürler.

Tavsiye makale: Viyana Teknik Üniversitesi’nde başarılı olmak için nasıl bir strateji izlenebilir?

Yurtdışında üniversite okumak

Yurtdışında üniversite okumak: Viyana Teknik Üniversitesi mezuniyet balosu 2015, Hofburg Sarayı.

 

5 Viyana Teknik Üniversitesi öğrencilik döneminde iş tecrübeleri

Okulun ilk başından beri yanı sıra bir işlerle uğraştım, maddi olarak bir sıkıntım yoktu. İyiydi, güzeldi, hoştu ama okula yeni başlayan bir lisans öğrencisinin hafta içi 20 saat çalışması mantıklı mıydı peki?

Bu sorunun cevabını ancak birkaç ay sonra verebildim kendime. Okulda işlerin yolunda gitmediğini anlayarak, iş saatlerimi düşürmek zorunda kaldım. Pek hoşuna gitmese de, patronum sağ olsun kabullendi durumu. 

yurtdışında üniversite okumak Viyana Teknik Üniversitesi

Yurtdışında üniversite okumak: Öğrencilik işleri. Şantiye hatırası. Soldan sağa: Muratcan Gümüş, Remzi Avunduk, Andreas Teufl.

Üniversite yıllarımda mesleğim üzerine çalışma şansım olmuştu. Viyana Ekonomi Üniversitesi (WU Wien) şantiyesinde çekildiğimiz bu fotoğrafta ortada bulunan kişi bir dönem yanında çalıştığım iyi ve anlayışlı bir şef olarak hafızamda yer alan Remzi Bey. Benim için yaptığı her şey için kendisine buradan bir kez daha çok teşekkürler.

Tavsiye: Farklı başarı hikayeleri okumak isterseniz meslek hayatlarının zirvesinde olan Avusturyalı Türkler ile yapmış olduğumuz söyleşiler de ilginizi çekecektir.

 

5.1 Yurtdışında üniversite okumak – Avusturya öğrenci çalışma izni

Yurtdışında üniversite okumak isteyen arkadaşlar için en önemli konulardan biri de sözkonusu ülkedeki çalışma izinleri şüphesiz.

Avusturya öğrenci çalışma izni başlıklı yazımda Avusturya’da öğrencilerin çalışma izinleri ve iş bulma konuları üzerine bildiklerimi anlatmaya çalıştım. Öğrencilerin haftada kaç saat çalışmalarına müsaade edildiği, ne kadar kazandıkları vb. soruların cevaplarını bu yazımda bulacaksınız.


Umarım bu yazdıklarım genç arkadaşlarımın hayallerini gerçekleştirecekleri yolda verecekleri kararlarda etkili olur ve de en önemlisi tüm her şeye rağmen bildikleri doğruların peşinden giderler. İşte bu nedenden bu blogu yazarak tecrübelerimi onlarla paylaşmaya çalışıyorum. Hayallerine giden yolda bir sebep olabilirsem ne mutlu bana.


21.07.18: Üniversiteyi (y. l.) bitirdikten iki yıldan fazla bir süre sonra yazmış olduğum yüksek lisans tezi le bir yarışmaya katıldım ve 9 yüksek lisans ve doktora tezleri arasından birinci seçildim.

yurtdışında üniversite okumak

Yüksek lisans tezi ödül töreninden hatıra fotoğrafı. Soldan sağa: Thomas Kasper, Muratcan Gümüş, Prof. Dietmar Adam. Haziran 2018. Fotoğraf: Baustoff-Recyling Verband (BRV).

Yüksek lisans tezimi yazdığım, Prof. Adamın başında bulunduğu Zemin Mekaniği Kürsüsü’nün internet sayfasında konuyla alakalı paylaşılan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. gülsüm
  2. Enes Güneş

Yorum Yap