Viyana Teknik Üniversitesi’nde başarılı olmak için neler yapılabilir?

Mezuniyete giden zorluklarla dolu engebeli yolda mümkün olduğunca zaman kaybetmemek ve başarılı olmak için herkesin kendince izlediği bir stratejisi vardır şüphesiz. Bu yazımda Avusturya‘nın başkenti Viyana’da bulunan Viyana Teknik Üniversitesi‘nde kazanmış olduğum şahsi tecrübelerimden ve de gözlemlerimden yola çıkarak bu konu hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Başarılı olmak tabirinden herkes farklı şeyler anlayabilir. Viyana’da okuyan Türk öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun mutlu sona ulaşamadığını göz önünde bulundurduğumuz takdirde, büyük başarılardan bahsetmeden önce ilk olarak bu konuya değinmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Viyana Teknik Üniversitesi’nde başarılı olmak

Başarılı olmak

Başarılı olmak – Viyana’da okuyan Türk öğrenciler. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Tam bir A’dan Z’ye bir rehber olma özelliği taşıyan Viyana Teknik Üniversitesi başlıklı yazımda mezunu olduğum bu üniversite hakkında sizlere bildiklerimi aktarmaya çalışmıştım.

Bu yazımda ise başarılı olmak için neler yapabileceğimiz üzerine bildiklerimi elimden geldiğince düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Viyana Teknik Üniversitesi ‘nde (VTÜ) eğitim almak isteyenlere bu konuda tecrübe sahibi kişilerle yaptığımız söyleşileri de okumalarını tavsiye ederim:


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana’da üniversite eğitimi üzerine;

Sıkça Sorulan SorularViyana’da üniversite


 

Viyana Teknik Üniversitesi’nde başarılı olmak için neler yapılabilir?

Viyana’da okumak isteyen bir şahsın öncelikle Viyana Teknik Üniversitesi eğitim sistemini iyi anlaması gerektiğinin altını çizmekte fayda var.


Bu da ilginizi çekebilir

blank

Avusturya vizesi için gerekli evraklar , Viyana Üniversitesi bölümleri, Viyana kalacak yer ve daha fazlası bu yazıda:

Viyana Üniversitesi


Bu sistemin getirdiği özgürlükler sonucunda okulun yanı sıra çalışmak isteyeceksiniz. Avusturya Öğrenci Çalışma İzni başlıklı yazıda bu konu hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Okulun ilk zamanları tanıştığınız ve anlaşabileceğinizi düşündüğünüz kişilerden kendinize 4-5 kişilik ufak bir grup kurmaya çalışın. Bu grubun enternasyonal olmasına özen göstermeniz sonucu hem farklı milletleri daha iyi tanıyacak hem de zorunlu olarak ortak dil olan Almanca’nızı geliştireceksiniz.

Ayrıca bu gruptaki arkadaşlarınız sayesinde kaçırdığınız derslerin notlarına ulaşabilir, sınavlara beraber çalışabilir ve boş zamanlarınızda bile beraber bir şeyler yapabilirsiniz. Bu konuda geç kalmamaya özen göstermeye çalışın, zaman ilerledikçe halihazırdaki gruplar kaynaşabilir ve dışarıdan yeni birini gruba dahil etmek istemeyebilirler.

Derslere gitmeyi ihmal etmeyin. VTÜ’de dersler sosyal bilimler fakültesine kıyasla sabahın erken saatlerinde gerçekleşir. Örneğin sabah saat 8:00-09:45 arası (Mukavemet dersinde sabah saat 07:30’da sınav yaptığımız dahi olmuştu). “Gündüz tesbih çevirmesi, gece koyun kavurması’ tarzından hayat süren bir şahsın sabahın erken saatlerinde yataktan çıkması zor bir iş olabilir.

Matematik I’in ilk dersinde hocamız Prof. Gruber‘in söylediği şey kulaklarımdan hiç gitmez:

Saat 10’a kadar uyuyan bir kişiden öğrenci olmaz, başarılı bir öğrenci ise hiç olmaz!

23.06.17: Bugün Viyana Teknik Üniversitesi web sitesini karıştırırken gözüme çarpan taziye yazısında hocamızın 7 Mart 2017 tarihinde vefat ettiğini öğrendim. Gerçekten çok üzüldüm, ailesine sabırlar dilerim. Sizi unutmayacağız güzel insan.

Bu konuda disiplinli olun, erken kalkmaya özen gösterin ve derslere mutlaka gidin. Hocalar derslerde sık sık sözlü sınavlar için faydalı tüyolar vererek derse gelen öğrencileri fazlasıyla mükafatlandırır. Ayrıca bol bol not tutmayı ihmal etmeyin, o gün anlamadığınız bir grafik sınava çalışırken çok işinize yarayacaktır.

Teknik üniversiteyi teknik üniversite yapan matematiktir. Dolayısıyla önce matematiğe yoğunlaşın. İlk hedefiniz matematiği en kısa sürede geçmek olsun. İlk sefer kalırsanız azminizin kırılmasına müsade etmeyin ve öğrendiklerinizi unutmadan hemen bir dahaki dönem tekrar sınava girin.

Eğer matematikte yardıma ihtiyaç duyarsanız www.peze.at sitesine bir göz atın. Peter isminde çok iyi bir matematik hocası size bu konuda yardım edecektir. Dönemi 350 € civarı bir fiyata 6-8 kişilik gruplarda ders veriyor (Hayır kendisinden reklam için para almıyorum, gerçekten iyi bir matematikçi ve faydasını göreceksiniz).

VTÜ’de dersleri belirli bir sıraya bağlı olmaksızın yapmanız teorik olarak mümkün. Bu demek oluyor ki, okula başladığınız dönem örneğin 5. ya da 6. dönemin dersine girip sınavını yapabilirsiniz. Bu olay kulağa hoş gelebilir ama burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Takdir edersiniz ki, ders planları ya da hangi dersin hangi dönem yapılması gerektiği belirli bir hedef doğrultusunda belirlenir.

İlk dönem görülen Matematik I dersine uğramadan Mekanik I’in sınavına girmeniz zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Önce matematik, sonra sırasıyla diğer dersler.

Lisansa yeni başlayan arkadaşların verdikleri bilgilere göre, artık ilk olarak 7-8 ECTS’lik STEOP denen baraj dersleri geçmeniz gerek. Aksi takdirde diğer dersleri yapamıyorsunuz. İnşaat mühendisliği öğrencileri için bu dersler hangileriymiş diyerekten biraz evvel göz attım. İçlerinde Almanca’yı yeni öğrenen bir şahsın zorlanacağı cinsten sözel bir ders de var. Bu dersler bölümden bölüme farklılık göstermekte. Bu konuyla ilgili fakültenizin sayfasına bir göz atın.

Viyana Teknik Üniversitesi’nde lise ya da ortaokulun tam tersine, her bir dönem için değil de geçtiğiniz ders başına karne alacaksınız. İlk 2-3 sene matematik, mekanik, statik, dinamik vs. gibi bölümünüzün en zor dersleriyle uğraşacağınızdan bir dönemde tek tük karne alacak ve böylece okul hiç bitmeyecek hissine kapılacaksınız. Buna aldanmayın, herhangi bir dersin kredi (ECTS) sayısına bakıp moralinizi bozmayın.

İlk başlarda zor derslerin kredileri az olur ama en büyük engelleri teşkil ederler. İlerleyen dönemlerde sınavları geçmeniz ivme kazanacaktır. Matematik I Übung için 3,0 ECTS almanız gözünüze az gözükebilir ama aslında üzerinizden çok ağır bir yükü atacağınıza emin olun. Gün gelecek Matematik I’e harcadığınız zamanla 10-15 ECTS’lik ders geçeceksiniz. 

Bir dersin Übung’unu geçtiğinizde vakit kaybetmeden hemen peşine Vorlesung sınavına girin. Vorlesung sınavını örneğin bir-iki dönem sonra yapmanız, bildiğiniz birçok şeyi unutmanız ve öğrenmeye neredeyse tekrar sıfırdan başlamanız anlamına gelir. Öğrenciler en çokta bu konuda hata yaparlar ve en fazla bu olay zamanlarından çalar. 

Übung sınavlarına çalışırken ara sıra asistanların yanına giderek kendinizi, daha doğrusu mantıklı sorular sorarak ders çalıştığınızı hocaya gösterin. Dönem sonu geçmek için ya da daha iyi bir not almak için tek tük puana ihtiyaç duymanız durumunda bu size yardımcı olacaktır. Bu olayı çok abartıp hocanın aklında uğraşmadan hazır bilgiye konmaya çalışan kötü öğrenci imajı çizmeyin.

Sözlü Vorlesung sınavları herkese açık yapılır, istediğiniz takdirde dinleyici olarak katılabilirsiniz. Sözlü sınavlara mutlaka gidin ve hocanın sorduğu soruları not edin. Size sınavda aynı sorular gelmese de benzer sorular gelecektir ve hocaya olayın mantığını anlamış olduğunuz hissiyatını vermeniz durumda ufak tefek yanlışlarınıza göz yumacaktır. 

Dönem başlarında amfiler tıka basa dolu olur. Derslere katılma zorunluluğu olmadığından, birkaç hafta sonra ise yavaşça boşalmaya başlar. Dönemin son dersi amfide bulunan öğrenci sayısı genelde iki elin parmaklarını geçmez. Amfilerin daimi misafirlerinden olmaya özen gösterin. Böylece simanız hocanın hafızasında kalacak ve arayı soğutmadan hemen dönem sonu sınavları yapmanız durumunda bu olay sözlü sınavda işinize yarayacaktır.

Her fakültede öğrencilerden oluşan ve dışarıya karşı yine kendi ilgi alanlarını temsil eden topluluğun bulunduğu yere genel olarak Fachschaft denir. Fachschaft’ı kendinize mesken belirleyin. Orada bol bol zaman geçirip ders çalışmaya özen gösterin. Böylece kendi bölümünüzden diğer arkadaşlarla kaynaşabileceksiniz. Yönetime girmeye çalışın. Bunun için zamanınızın bir kısmını bu işe ayırmanız gerekecektir ama değeceğine şüpheniz olmasın.

Öğrenci temsilcisi olduklarından Fachschaft yönetiminin hocalar üzerinde büyük etkisi vardır ve bu nedenle hocalar bu öğrencilerle ilişkileri iyi tutmaya özen gösterir. Burada kuracağınız bağlantılar özellikle de staj yeri ararken ya da üniversite sonrası iş hayatına atılırken çok işinize yarayacaktır. 

Çok iyi bir öğrenci olmasanız da bir konuda kararlı olun. Bir dönemde kaç ders geçtiğinizden çok, devamlılık gösterebilmeniz daha önemlidir. Viyana’da okuyan Türk öğrenciler ilk başta çok hızlı başlar ve sonradan pek bir varlık gösteremezler. Yavaş ilerleyebilirsiniz, bu o kadar önemli değil. Önemli olan hiç durmadan ilerleyebilmeniz. Bu durumda bir gün mutlak hedefe ulaşacaksınız, ki en önemlisi de bu.

Şayet Viyana Teknik Üniversitesi eğitim sistemi ne bir türlü alışamayıp istediğiniz başarıyı bir türlü yakalayamadıysanız, Fachhochschule’ye geçmeyi de düşünebilirsiniz. Okumak isterseniz buyrun: Fachhochschule nedir?

Yukarıda yazdıklarıma eklemek istedikleriniz ya da bu konu hakkında sorularınız varsa, e-posta yoluyla göndermek yerine lütfen yazının altına yorum olarak bırakınız. Böylece sonradan bu yazıları okuyacak arkadaşlar da bu cevaplardan faydalanabileceklerdir. Anlayışınız için teşekkürler.


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /homepages/10/d906772749/htdocs/muratcangumus/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

10 Yorum

  1. blank Volkan
  2. blank Su
  3. blank Gökçe
  4. blank Halil İbrahim Yüksek
  5. blank Enes Güneş

Yorum Yap