Seegrotte – Avrupa’nın en büyük yer altı gölü

Seegrotte, Avusturya‘nın Aşağı Avusturya (Niederösterreich) eyaletine bağlı Hinterbrühl kasabasında bulunan Avrupa’nın en büyük yer altı gölüdür. İsmi; Almanca’da göl anlamına gelen “See” ve mağara anlamına gelen “Grotte” kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Viyana çevresinde gezilecek yerler listesinin demirbaşlarındandır.

 Seegrotte Yer Altı Gölü 

Seegrotte’nin keşif hikayesi

1848 senesinde kireç taşı çıkarmak için açılan madende 1912 yılında gerçekleştirilen bir patlatma işlemi sonucu yeraltındaki koridor ve galerilere dolan 20 milyon l su nedeniyle maden ocağı işlevini yitirir.

Suyun boşaltma işleminin yüksek maliyeti nedeniyle maden ocağının kapatılmasına karar verilir. 1930’ların başlarında bir grup araştırmacı tarafından bu müthiş doğa olayı keşfedilir. Bu keşif aynı zamanda Avrupa’nın en büyük yeraltı gölünün de keşfidir ve 1932 senesinden itibaren ziyarete açılır.

Seegrotte bölümleri – Gezilecek yerler

Seegrotte’nin giriş kısmının hemen sol tarafında bulunan ve aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz bilgilendirme levhasında Seegrotte’de gezebileceğiniz farklı bölümler renkli görseller eşliğinde ziyaretçiler için canlandırılmış.

Ufak bir hatırlatma: İçeride hava sıcaklığı mevsim fark etmeksizin 9 °C’dır. Yanınıza sıcak tutacak giysiler almanızda fayda var.

seegrotte

Seegrotte – Bilgilendirme tabelası. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Giriş ücretine dahil olan bir rehber size (30-40 kişilik) büyük gruplarda mağarayı sırasıyla kısım kısım anlatarak gezdirecektir.


Bu da ilginizi çekebilir

Bilmediğiniz yönleriyle;

Avusturya


Şimdi isterseniz bir sanal tur eşliğinde Avrupa’nın en büyük yer altı gölünü bir de beraber gezelim.

Giriş kısmı (Eingang)

seegrotte

Seegrotte. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Girişte sol tarafta hediyelik eşya satın alabileceğiniz küçük bir dükkan, hemen yanında bilet gişesi, ortada tünele giriş ve en sağ tarafta ise bir kafeterya bulunmakta.

seegrotte

Seegrotte, giriş. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Tünelin hemen girişinde üst tarafta madencilerin eski selamı olan Glück Auf yazmakta.

Galeri (Triebstollen)

seegrotte

Seegrotte, galeri. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

400 mt. uzunluğa sahip bu galeriden 1848 -1912 yılları arasında -gübre olarak tarımda kullanılan- alçı çıkarılmaktaydı.

Madenci (Alter Abbau)

seegrotte

Seegrotte, maden işçisi mumyası. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Bir zamanlar bu madende çalışan 80 madencinin o zamanlardaki çalışma şartlarını, hangi aletleri kullandıklarını bu madenci maketi vasıtasıyla görebilmek mümkün.

Dinlenme odası (Rastraum)

İşçiler madenin diğer kısımlarına kıyasla daha güvenli olan bu odada beslenme molası yapıyorlardı. Burası aynı zamanda 12 °C ile madenin en sıcak bölümü olma özelliğine sahip. Madenin diğer kısımları ise yaz kış fark etmeksizin 9 °C sıcaklığa sahip.

Deutscher Türstock

seegrotte

Seegrotte, göçüklere karşı koruma. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Galeriler ahşaptan yapılan bu tarz güvenlik önlemleri ile göçüklere karşı korunuyorlardı.

At ahırı (Pferdestall)

seegrotte

Seegrotte, at ahırı. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

O dönemlerde elektrik enerjisinden faydalanılmadığından aydınlatma için kısıtlı olarak gaz lambaları kullanılmaktaydı.

Madende alçı taşlarını gün yüzüne çıkarabilmek için güçlerinden faydalanılan ve 2o sene neredeyse zifiri karanlıkta yaşamaları sonucu kör olan atların ahırlarını da görebilirsiniz.

Mavi Göl (Blauer See)

seegrotte

Seegrotte, Mavi Göl. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Madenin üst kısmında yaklaşık 300 m² yüz ölçümü ve üç metre derinliğe sahip bir küçük göl bulunmakta.

Azize Barbara Kilisesi (Barbara Kapelle)

seegrotte

Seegrotte, Aziz Barbara Kilisesi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

1864 senesine gelindiğinde madenciler, vefat eden arkadaşlarının anısına bu kiliseyi yaptılar madencilerin koruyucusu olduğuna inandıkları Azize Barbara’nın adına kutsadılar. Üstte bulunan G ve A harfleri, Almanca’da madenci ve tünelcilerin selamı olan Glück Auf sözünün baş harfleridir.

Eski uçak fabrikası – Uçak modeli

seegrotte

Seegrotte, tünelde üretilen uçak modeli. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

II. Dünya Savaşı esnasında Nazi Almanyası Ordusuna ait Heinkel şirketi tarafından bombardımanlara karşı koruma sağlayacağı gerekçesiyle madene el konulur ve galerilerdeki sular dışarı pompalanarak boşaltılır, ısıtma sistemi kurulur ve bir yer altı uçak fabrikasına dönüştürülür.

O dönemde iki bine yakın insanın çalıştığı bu devasa yer altı fabrikasında dünyanın ilk jet uçaklarından biri olan Heinkel HE 162 “Salamender”ın gövde kısımları üretilir. Seegrotte turu esnasında bu uçağın bir maketini ve bazı orjinal parçalarını görebilirsiniz.

Bir sonraki işlem olarak ise Schwechat‘ta bulunan Viyana havaalanına yakın bir yerde uçağın diğer montaj işlemleri tamamlanır. 

1945 senesinde bir anlamda havaya uçurulan yer altı uçak fabrikası kullanılamaz hale getirilir. Üç sene süren bakım onarım çalışmaları sonucu maden tekrar ziyaretçilere kapılarını açar.

Müze (Museum)

seegrotte

Seegrotte, müze. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Burada bir zamanlar madencilerin kullandıkları araç ve gereçler sergilenmekte.

Azize Barbara Galerisi (Barbarastollen)

seegrotte

Seegrotte, Aziz Barbara Galerisi. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Burası madenin tören salonu olarak kullanılmakta. Her dört senede bir aralık ayının ilk pazar gününde madencilerin koruyucu patroniçesi Azize Barbara’nın anısına, aralarında yüksek rütbeli şahsiyetlerin de bulunduğu misafirlerin katılımıyla büyük bir ayin düzenlenmekte. Dünyaca ünlü çocuk korosu Wiener Sängerknaben Kardinalin de katıldığı bir ayin bünyesinde burada konser vermiştir.

Bu alan nadir de olsa düğün törenlerine de ev sahipliği yapmakta.

Förderberg

seegrotte

Seegrotte, Förderberg. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Merdivenlerin ortasında bulunan raylardan alçı taşı yüklü vagonlar aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz ve at gücüyle çalışan bir nevi asansör sistemi vasıtasıyla madenin üst kademesine çekiliyordu.

seegrotte

Seegrotte, vagonları yukarı çeken ve at gücüyle çalıştırılan ‘asansör’. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Tekne turu yapmak için 60 mt. derinde bulunan göle inmek için kullanılan merdivenlerin hemen başında madenin alt kısmından alçı taşları yüklenen vagonları halatlar yardımıyla üst kısma çekmek için kurulan mekanizmayı görebilirsiniz.

seegrotte

Seegrotte, ejderha başlı tekne. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için  sloganıyla da tanınan Üç Silahşörler (Musketiere) filmi burada başlar ve son bulur. Yine aynı şekilde filmde kullanılan ejdarha başlı tekneyi de yer altı gölünde görebilirsiniz. Mağaranın üst kısmında filmde bazı sahnelerin geçtiği bir de zindan bulunmakta. 

seegrotte

Seegrotte, tekne turu. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Göl suyunun yüzeyi 6200 m²’lik bir alana sahip. Suyun ortalama derinliği ise 1,20 metre olmakla beraber, yedi farklı kaynaktan beslenen ve hiçbir doğal boşaltma sistemine sahip olmayan yer altı gölünün su seviyesini koruma adına her gün yaklaşık 50.000 l su dışarı pompalanmaktadır. Su sıcaklığı ise tüm sene boyunca 8 °C’dir. 

Savaş döneminde bu galerilerin suyu sürekli olarak dışarı pompalanarak buranın kuru kalması sağlanmıştır.

Su çok berrak olmasına rağmen kireç oranının yüksek olması nedeniyle içilemiyor, içinde hiçbir canlı yaşamıyor ve başka bir amaç için kullanılamıyor.

Çıkarma kuyusu (Förderschacht)

seegrotte

Seegrotte, çıkarma kuyusu. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Burası maden ocağının 11 mt. çapa ve 25 metre derinliğe sahip çıkarma kuyusu. Bu ahşap kule bugün itibarıyla acil durumlarda çıkış amaçlı kullanılmakta.

Tören Salonu (Festsaal)

seegrotte

Seegrotte, tören salonu. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Maden ocağının varlıklı işletmecileri, 25 mt. derinlikte bulunan bu güzel salonu yaptırırlar ve senede bir defa, madencilerin koruyucu patroniçesi Azize Barbara’nın isim günü olan 4 Aralık’ta kutlamalar düzenleyerek daha sonra işçiler için yemek daveti gerçekleştirirler.

seegrotte

Seegrotte, kafeterya. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş, Ağustos 2017.

Turunuzu tamamladıktan sonra -özellikle de Türk ve Arap turistler tarafından çok ziyaret edilen- Seegrotte’nin girişinde bulunan kafeteryada Türk Kahvesi ve Türk Çayı içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya’nın kısa tarihi;

İlber Ortaylı’dan Avusturya tarihi.


Bu da ilginizi çekebilir

Kronolojik olarak;

Viyana tarihi.


 

Seegrotte nasıl gidilir?

Özel aracınızla gitmek için adres:

Grutschgasse 2a

2321 Hinterbrühl

Seegrotte’ye toplu taşımayla nasıl gidilir?

Öncelikle Meidling ya da Hauptbahnhof (Viyana Merkez Tren İstasyonu) istasyonlarından sık aralıklarla kalkan trenlerden biriyle 20-25 dakika uzaklıkta bulunan Mödling istasyonuna gitmeniz gerekmekte.

Trenden indikten sonra hemen istasyonun önünden kalkan 364 ve 365 numaralı otobüsün Hinterbrühl Seegrotte durağında inin.

Seegrotte giriş ücreti

Yaklaşık 45 dakika süren rehberli tur ve bir de kısa bir tekne turu dahil olmak üzere kişi başı ücret:

Yetişkinler (14 yaşından itibaren): € 11,-

Çocuklar (4-13,99 yaş arası): € 8,-

Aile (2 yetişkin + 2 çocuk): € 30,-

Niederösterreich Card sahipleri buraya bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz girebilmekteler.

En güncel giriş ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Bu yazıdaki bilgiler madenin resmi web sitesinden ve tur esnasında rehberin vermiş olduğu bilgilerden derlenmiştir.

Bir Yorum Var

  1. Deniz

Yorum Yap