Avusturya turunda kullandığım bisiklet için cep telefonu uygulamaları

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları , gerek günü birlik gerekse de uzun soluklu bisiklet turları yapmak isteyenler için ilgi çekici bir konu olabilir. Bunun nedeni ise yapmış olduğunuz turların rotalarını birazdan üzerine detaylıca bahsedeceğimiz bisiklet için cep telefonu uygulamaları yardımıyla kayıt altına alabilme, daha sonra bu rotalar üzerinde ufak tefek bazı gerekli düzenlemeleri yapabilme, görseller eşliğinde performansınızı detaylıca analiz edebilme, rotanızın üç boyutlu virtüel videolarını oluşturabilme ve cep telefonunuzu navigasyon cihazı olarak kullanabilme gibi farklı imkânlar sunuyor olmalarıdır.

Önceki yazılarımda Avusturya‘nın başkenti Viyana‘dan başlayarak ülkenin bir diğer ucu olan Vorarlberg eyaletine yapmış olduğum Avusturya bisiklet turu bünyesinde gittiğim rota ve kullandığım bisiklet ekipmanları üzerine detaylıca bahsetmiştim. Bu yazımda ise bu yolculukta kullandığım bisiklet için cep telefonu uygulamaları üzerine son birkaç haftada sahip olduğum tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları

Strava

Strava nedir ve nasıl çalışır?

Strava, cep telefonunuzu güçlü bir bisiklet bilgisayarına çeviren bir uygulamadır.

Avusturya bisiklet turu hazırlık döneminde birkaç hafta içerisinde birçok cep telefonu uygulamasını test ederek içlerinde Strava’nın en iyisi olduğu yönünde karar kıldım ve Avusturya bisiklet turu rotası nı bu uygulama ile kayıt altına aldım. 

Tur bitiminde aktivitenizi cihazınıza kayıt ederek, bir taraftan gittiğinizi rotanın tamamını harita üzerinde görebilir, diğer taraftan ise katettiğiniz yolu, kaç metre tırmandığınızı, ne kadar süreye ihtiyaç duyduğunuzu ve toplamda ne kadar süre pedal çevirdiğinizi öğrenebilirsiniz. İstek durumunda tüm bu bilgileri yukarıdaki örnekte (Avusturya bisiklet turu 8. gün: Landeck- Götzis) görüldüğü üzere web sitenize eklemeniz mümkün. 

Yine aynı şekilde önceden eklentinin web sayfasında rotalar oluşturarak cep telefonunuza yükleyebilir ve uygulama sayesinde telefonunuzu navigasyon cihazı olarak da kullanabilirsiniz.

Uygulamanın sevdiğim bir özelliği ise örneğin mola yapmak için durduğunuz andan kısa bir süre sonra başlamak üzere tekrar harekete geçtiğiniz ana kadar otomatik olarak bekleme moduna (stand by) geçerek kayıp yapmayı durdurması. Böylece her defasında uygulamayı açıp kapatmamanıza ihtiyaç kalmıyor. Yine aynı şekilde istek doğması durumunda uygulamayı kendiniz de durdurabilir, bisiklet sürdüğünüz esnada bile kayıt yapmasına engel olabilirsiniz.

Pro sürümünde mevcut olan özelliklerinden biri olan ‘Bacon’ sayesinde ise istediğiniz kişilerin cep telefonlarına mesaj yoluyla gönderebileceğiniz bir bağlantı sayesinde ulaşılabilecekleri harita üzerinde anbean bulunduğunuz mevkiyi canlı olarak görmelerini sağlayabilirsiniz.

Strava ile yaşaması muhtemel sorunlar

Uygulama bir hayli başarılı çalışmakta ve 8 gün süren tur boyunca ufak tefek aksaklıklar dışında genel olarak ufak tefek birkaç istisna dışında herhangi bir sorunla karşılaştığımı söyleyemem. Peki neydi bu sorun? Hemen açıklayayım:

Avusturya bisiklet turu 6. gününde bir süreliğine kayıt yapmadığını tecrübe etmek durumunda kaldım. Bu demek oluyor ki, uygulama ne kadar iyi çalışıyor olsa da, ara sıra göz atmakta fayda var.

Strava ile bisiklet turlarınızın rotasını kayıt altına alırken benim de başıma geldiği üzere bazı sorunlar yaşamanız mümkün olabilir. Bu nedenle de rota üzerinde sonradan oynama yapmanıza kısıtlı ölçülerde (sadece başlangıç ve bitiriş noktaları olmak üzere)  imkân sağlanmakta.

Örneğin ilk gün kaldığım otele vardığımda uygulamayı kapatmayı unutunca, otomatik mola özelliğine sahip olmasına rağmen sabaha kadar kayıt yaptığını idrak etmek zorunda kaldım. Böylece ilk gün yaklaşık 16 saat bisiklet sürmüşüm gibi gösterilmişti. Daha sonra bitirme noktası üzerinde ufak bir dokunuşla bu süreyi 4,5 saate kadar geri çekebildim ve böylece gerçekte pedal çevirdiğim süreyi artık biliyordum.

 

Strava to GPX

Strava to GPX nedir ve nasıl çalışır?

Strava to GPX, biraz evvel bahsettiğimiz Strava isimli cep telefonu için bisiklet uygulaması ile kayıt altına aldığınız bisiklet rotalarınızı .gpx dosyası olarak bilgisayarınıza indirmenize imkân sağlayan bir uygulamadır.

Böylece bu dosyaları örneğin Google My Maps’e aktararak birçok farklı turlara ait kayıtları tek bir harita üzerinde görebilirsiniz.

Yukarıdaki harita, sekiz gün süren Avusturya bisiklet turu bünyesinde her bir güne ait sekiz farklı .gpx dosyasının bir araya getirilmesi sonucunda oluşturulmuştur.

 

Strava multi ride mapper

Örneğin Strava ile kaydettğiniz birden çok bisiklet turunuzun kayıtları elinizde bulunmakta ve bunların hepsini hızlı ve basit bir şekilde bir harita üzerinde göstermek mi istiyorsunuz? Strava multi ride mapper ile bunu yapmanız mümkün.

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları: Strava multi ride mapper

Peki bu işi Google Maps de yapmıyor mu diye sorabilirsiniz, ki bunun mümkün olduğundan bir örnek eşliğinde yukarıda bahsetmiştik. Strava Multiple Ride Mapper ile çok daha zahmetsiz bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Tek sorun her bir güne (tura) ait başlangıç ve bitiş noktalarını harita üzerinde belirtme imkanınızın olmaması.

 

Relive

Relive nedir ve nasıl kullanabilirim?

Relive cep telefonunuza indirdiğiniz ve Strava ile kaydettiğinizi rotaların 3 boyutlu virtüel videolarını oluşturabilme özelliğine sahip bir uygulamadır. Aktiviteleriniz esnasında çektiğiniz fotoğraflarınızı videolarınıza eklemeniz de aynı şekilde mümkün. Bunun için her iki uygulamayı (Strava & Relive) birbiriyle bağlamanız gerekmekte.

Aşağıda gördüğünüz video Avusturya bisiklet turu bünyesinde sekizinci ve son gün STRAVA ile kaydedilen rotanın Relive ile oluşturulan 3 boyutlu virtüel bir videosudur.

Uygulamayı kullanırken dikkatimi çeken bazı noktalar:

  • Standart sürümde eski aktivitelerinizin 3 boyutlu videolarını oluşturabilmeniz ve hâlihazırdaki videolar üzerinde değiştirme yapmanız mümkün değil (Sadece PRO sürümüyle mümkün)
  • 1 km’den uzun bisiklet turlarının videolarını oluşturabilirsiniz
  • Web sitesinden oluşturduğunuz videoları indirmek mümkün değil ama cep telefonunuza indirebilirsiniz
  • Web sitesinden aldığınız html bağlantısını blogunuza eklemek mümkün değil.

 

Velowiever

Veloviewer, örneğin STRAVA ile kaydettiğiniz rotaları daha sonra detaylı bir şekilde çeşitli görseller yardımıyla analiz edebileceğiniz bir uygulamadır.

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları: Veloviewer ile oluşturulan 2018 yılı değerlendirmesi

Veloviewer ile rotalarınızın yükseklik profillerini, hangi kasaba ve köylerden geçtiğinizi ve mesafeleri .jpeg dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yukarıdaki görselde veloviewer ile oluşturulan Avusturya bisiklet turu rotasının 8. gününe ait farklı değerlendirmeleri görmektesiniz.

 

Değerlendirme

Yukarıda Strava, Strava to GPX, Strava multi ride mapper, Relive, Veloviewer gibi farklı bisiklet için cep telefonu uygulamaları ndan bahsetmeye çalıştım.

Kısaca özet geçecek olursak:

Şayet cep telefonunuzu, rotalarınızı kayıt altına alabileceğiniz güçlü bir bisiklet bilgisayarına çeviren bir uygulamaya ihtiyacınız varsa, “Strava“dan çok memnun kalacaksınız. Avusturya bisiklet turu bünyesinde rotamı Strava ile kayıt altına almış ve sonuçtan bir hayli memnun kalmıştım.

Strava ile kaydettiğiniz farklı aktivitelere ait farklı rotaları daha sonra örn. Google Maps gibi uygulamalar vasıtasıyla tek bir harita üzerinde göstermek isterseniz, “Strava to GPX” işinize çok yarayacaktır. Böylece Strava kayıtlarınızı .gpx dosyası olarak bilgisayarınıza kaydederek harita uygulamalarına aktarabilirsiniz. 

Şayet Google Maps ile uğraşmak istemiyorum derseniz, farklı Strava kayıtlarınızı “Strava multi ride mapper” isimli uygulama yardımıyla birkaç tıklama sonucunda tek bir haritaya aktarabilirsiniz. Bu uygulamanın Google Maps’e tek farkı ise, tek bir harita üzerinde gösterebileceğiniz -peş peşe seyreden- farklı rotaları görseller eşliğinde birbirinden ayırt etme imkânınızın olmayışı.

Tüm bu uygulamaların içerisinde en ilginç olanlarından bir tanesi ise elbette “Relive“. Bu uygulama sayesinde Strava ile kaydettiğinizi rotaların 3 boyutlu virtüel videolarını oluşturabilir ve aynı zamanda aktiviteleriniz esnasında çektiğiniz fotoğraflarınızı videolarınıza ekleyebilirsiniz.

Performansınızı detaylı bir şekilde analiz etmek istemeniz durumunda ise Velowiever‘in bağımlısı olabilirsiniz. Bir mühendisin en çok ilgisini çekebilecek uygulama kesinlikle bu. 🙂

 

Bisiklet için cep telefonu uygulamaları

Yorum Yap