Doğum günün kutlu olsun Bilge Kral!

Alija İzetbegovic - Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç Kitapları: Tarihe Tanıklığım. Temmuz 2013, Muratcan Gümüş.

Aliya İzzetbegoviç 13. yıl önce bugün vefat etti. Yukarıdaki fotoğrafı 2013 yazında Bosna ziyaretim esnasında, mücadelesini ve geçirdiği zorlu yıllarını anlattığı ”Tarihe Tanıklığım” isimli kitabıyla mezarı başında çekilmiştim. Kitabı temin edip, okuyup bitirmemin üzerinden bir hayli zaman geçse de, günün anlam ve önemi adına birkaç satır eşliğinde bu fotoğrafımı sizlerle paylaşmak istedim.

Şayet okuduysanız, Nazım Hikmet Kendi Sesinden Şiirler kitabı üzerine yazdığım satırlarda bir konuya değinmeye çalışmıştım. Bizde insanlara sadece siyasi kimliği üzerinden değer verirler, becerileri ya da insanlık için yaptıkları pek önemli değildir.

Alija İzetbegovic - Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç Kitapları: Tarihe Tanıklığım ve Bosna Kahvesi

Aliya İzzetbegoviç deyince “bırak şu din savaşçısını” tarzından yorum yapanlara denk geldim birçok defa. Bir halkın mücadelesi ve liderlerinin geçirdikleri zor zamanlarda yaşadıklarının pek bir önemi yoktu bu insanların gözünde. Belki de ne uğruna mücadele ettiklerini bile bilmiyorlardı? Kim bilir belki de bu konuda unuttukları ya da hiç bilmedikleri bir nokta vardı? Konuya açıklık getirme adına sizinle hiç unutamadığım bir anımı paylaşmak isterim:

srebrenica aliya izzetbegovic

Potoçari Anıt Mezarlığı, Srebrenita Soykırım Anıtı, Bosna-Hersek. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda Srebrenitsa Katliamında hayatlarını kaybeden insanların mezarları arasında dolanırken, İsviçre’de yaşayan bir Boşnak beyfendiyle karşılaşmıştım. Yaptığımız kısa sohbet esnasında Türk olduğumu söyleyince bana aynen şöyle demişti:

Katiller insanları Boşnak oldukları için değil, Türk oldukları için öldürdüler.

Aliya İzzet begovic - Aliya İzzetbegoviç Mezarı

Aliya İzzetbegoviç Mezarı: Kovaci Mezarlığı, Saraybosna.

Bu nedenle Aliya İzzetbegoviç’e sıradan bir adam ve mücadelesine ise boşa çekilmiş kürek gözüyle bakmak ne kadar doğru, tartışmaya değer bir konu. Bir gerçek varsa o da Aliya İzzetbegoviç’in hayatı boyunca çizgisine sadık kalan ender şahsiyetlerden biri olduğudur.

Nazım Hikmet Bütün Şiirleri isimli kitap üzerine yazdıklarıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Alija İzetbegovic - Aliya İzzetbegoviç Mezarı

Aliya İzzetbegoviç Mezarı, Kovaci Mezarlığı, Saraybosna

Bunun yanısıra kitabında birkaç kez ismi geçen ve kendisinden “Viyana’da yaşayan bir siyasi mülteci” olarak bahsettiği dava arkadaşı Tevfik Velagic’le bundan yaklaşık 5-6 sene önce Viyana’da tesadüf eseri karşılaşıp tanışmış ve kendisiyle o dönem üzerine kısa bir sohbet etme imkanı da bulmuştum.

Doğum günün kutlu, ruhun şad olsun Bilge Kral.

Yorum Yap