Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu 2018

SEYAHAT BURSU 2018

Üniversite öğrencisisin, seyahat etmek istiyorsun, enerjin ve zamanın var ama paran mı yok? İşte sana fırsat! SIRTÇANTALI GEZGİN SEYAHAT BURSU 2018!

22.07.2018: Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu 2018 kazananı belli oldu. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

Seyahat Bursu 2018

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu 2018.

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu, herhangi bir karşılık beklemeden bir üniversite öğrencisinin faydalanması arzusuyla 2017 yılında iki şahıs tarafından hayata geçirilmiş ve bu sene ikincisi verilen bir burstur.

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu 2018; sahip olduğu hayat şartları nedeniyle henüz Türkiye sınırları dışına çık(a)mamış bir üniversite öğrencisinin farklı memleketler görebilmesi, buralarda öğreneceklerini geri döndüğünde çevresinde uygulayabilmesi fikrinden yola çıkan ve adını, bu fikri hayata geçiren kişilerden birinin üniversite döneminde yapmış olduğu düşük bütçeli sırtçantalı seyahatleri konu alan seyahat blogundan alan bir burstur.


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana Üniversitesi

Bir öğrenci hangi parayla 40 farklı ülke gezer? 

Sırtçantalı Gezgin


 

Seyahat bursu 2018 – Burs verenler

Viyana’da devlet okullarında psikolog olarak görev yapan Zehra Gümüş ve şu anda okumuş olduğunuz kişisel blogun yazarı Muratcan Gümüş.

 

Seyahat bursu 2018 – Sıkça Sorulan Sorular

Lütfen sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazınız. E-posta yoluyla ya da iletişim formu üzerinden gelen sorular dikkate alınmayacaktır. Böylece defalarca aynı soruları cevaplamak zorunda kalmayacağız. Anlayışınız için teşekkürler.

Aşağıda, 2017 yılında verdiğimiz sehayat bursu bünyesinde bizlere birçok defa yöneltilen soruları cevapları eşliğinde bulacaksınız.

Seyahat bursu 2018 – Burs miktarı

Vereceğimiz seyahat bursunun miktarını 2018 senesi için 500 € (~2350 TL) olarak belirledik. Bu rakama şöyle ulaştık:

 • 10 yıllık pasaport*1) – Defter bedeli için 108 TL (~25€).
 • 475 € cep harçlığı. Bu parayla zengin olmayacağınız malum ama bizler de öğrenci olarak düşük bütçeli seyahat ettik ve bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Nasıl mı? Buyrun okuyun.

Olur da seyahat bursunuzu Avrupa’yı gezerek değerlendirmek isterseniz -iş ve tatil gibi nedenlerden dolayı şehir dışında bulunmadığımız takdirde- Viyana’da ücretsiz konaklama, yeme içme ve şehir turunuz yine bize ait. 

Neden bir seyahat bursu veriyoruz?

Kısıtlı imkânlara sahip gençleri destekleyen projelere sempati duyuyoruz. Yine aynı şekilde gençlerin ufuklarını geliştirme adına gezmeye, görmeye ve bu sayede yollarda yeni şeyler öğrenmeye en az su ve ekmek kadar ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de bir seyahat bursu vermeyi kararlaştırdık. Amaç boş boş gezmek olmamalı, farklı memleketlerde yeni şeyler öğrenmenizi arzu etmekteyiz.

Bu parayı kendi yıllık tatilimiz için de kullanabilir miydik?

Elbette. Bizler “Hayat Paylaştıkça Güzel” sloganından yola çıkarak 2017 senesinden sonra 2018’de de genç bir insana böyle bir imkân sunmayı tercih ettik.

Yine aynı şekilde gelecekte gençleri destekleyenlerin sayısının çoğalması ve daha çok genç insanın farklı işler yapabilmelerine vesile olabilirsek ne mutlu bizlere.

Seyahat bursu hangi amaç için kullanılabilir?

Bursun adından da anlaşılacağı üzere sadece yapacağınız bir seyahat için kullanabilirsiniz. İsterseniz Avrupa’da Interrail yapın, isterseniz Türkiye’nin komşu ülkelerini gezin, isterseniz bitirme tezinizi farklı bir ülkede yazmak için kullanın; seçim sizin. Bu seyahati yapmak için herhangi bir amacınızın olması bizim için kâfidir.

Başvurma Koşulları

Seyahat bursu 2018 – Kim(ler)e verilmektedir? 

 • T.C. ya da KKTC vatandaşı olmak (11.02.17: Güney Kıbrıs Rum Kesimi -AB- pasaportu sahibi Kuzey Kıbrıs vatandaşları bu burstan yararlanamaz)
 • T.C. ya da KKTC devlet üniversitelerinden birinde lisans ya da yüksek lisans öğrencisi olmak. 100 % burslu okuyan özel üniversite öğrencileri için de geçerlidir. Okuduğunuz bölümün önem arz etmediğini belirterek, üniversite mezunları ve açık öğretim öğrencilerinin başvurularının dikkate alınmayacağının altını çizmek isteriz
 • 18 yaşından gün almış olmak ve 24. yaşını doldurmamış olmak 01.04.2018: İstek üzerine bu şartı kaldırdık
 • Daha önce hiç yurt dışında bulunmamış olmak
 • Maddi imkânlar nedeniyle yurt dışı seyahati yapamayacak durumda olmak
 • KYK bursu almanız bir engel teşkil etmemektedir
 • Gerekli Evraklar” kısmında belirtilen evraklara sahip olmak.

Not: Sadece yukarıda belirtilen koşullara sahip öğrenciler seyahat bursuna başvurabilirler. Aksi takdirde yapılan başvurular hiçbir bildiri yapılmaksızın dikkate alınmayacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

Seyahat bursuna nasıl başvurabilirim?

Tek yapmanız gereken, bir sonraki maddede belirtilen evrakları tek bir PDF dosyası olarak başvuru formunun ekinde bize göndermeniz.

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Dolduracağınız başvuru formunun yanı sıra, iyi niyeti istismarı engellemek adına sizden bazı belgeleri istemek durumundayız:

 • Güncel bir öğrenci belgesi
 • Öğrenci kimlik kartınızın fotokopisi
 • Fotoğraflı özgeçmişiniz (A4)
 • Bu bursu neden sizin hak ettiğinizi düşündüğünüze dair A4 kağıda kısa bir motivasyon yazısı (Times New Roman, 12 punto, 1.5 aralık)
 • Bir aylık seyahatinizi hangi amaç doğrultusunda gerçekleştirmek istediğinize ve rotanıza dair -teferruata girmeden- bir seyahat planı. Tavsiyemiz komşumuz İran gibi vize istemeyen ucuz ve köklü bir tarihe sahip ülkelerde seyahat etmeniz olsa da bu konuda tamamen özgürsünüz; gönlünüz nereye isterse oraya.
 • Ailenizin maddi durumunu bildiren belgeler (Anne-baba maaş bordrosu)

NOT: Herhangi bir şahsın özel bilgilerini herhangi bir kimseyle paylaşmak gibi bir art niyetimizin olamayacağını belirtmekte fayda görüyoruz.

Seyahat bursu 2018 – Burs ödemesi nasıl yapılacak?

Seyahat bursunu almaya hak kazanan kişi zaman kaybetmeden pasaport başvurusunda bulunacak. Şayet gezmek istediği ülke ya da ülkelere vize gerektiği takdirde, vizesini almasının hemen akabinde -en geç seyahatin başlamasından bir hafta önce- geri kalan diğer miktarı kendisine ulaştırmış olacağız.

2018 seyahat bursuna ne zaman kadar başvurabilirim?

Seyahat bursu 2018 – Son başvuru tarihi

24.06.18. Türkiye saatiyle 23:59’a kadar tüm gerekli evrakları sayfanın altında bulunan form üzerinden teslim etmiş olmanız gerekmekte. Geç yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Seyahat bursu 2018 – Yarı finale kalan 5 kişinin açıklanacağı tarih

Seyahat bursuna başvuru yapanların arasından yarı finale kalan 5 kişinin isimlerini 01.07.18 tarihinde buradan duyuracağız.

Seyahat bursu 2018 – Kazananın açıklanacağı tarih

22.07.2018: Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu 2018 kazananı belli oldu. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Gerek finale kalanlar, gerekse seyahat bursunu kazanan kişi şu an okuduğunuz bu blog üzerinden yapılan paylaşımla bilgilendirilecektir. Kazananın bir hafta içerisinde bursu almak istediğine dair onay vermemesi durumunda hak yedek kazanan(lar)a geçecektir.
 • Seyahatiniz esnasında tüm yapacaklarınızdan yine bizzat siz kendiniz sorumlusunuz. Aksi bir durumda hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bu bursa başvurarak bu maddeyi kabul ettiğinizi teyit etmiş bulunmaktasınız.
 • Bu seyahat bursu bir aylık -ya da en az üç haftalık- bir seyahat için verilmektedir. “Bursu alıp Avrupa’da üç gün dolanıp geri gelirim” diye düşünüyorsanız, başvurmamanızı tercih ederiz.
 • Burs, yalnız yapacağınız bir seyahat için geçerlidir. Arkdaşlarınızla çıkacağınız bir yolculuk elbette güzel bir anı olarak hafızanızda kendisine yer edinecektir ama bu bursu vermemizin amacı kişisel gelişiminize bir parça katkıda bulunabilmek. Siz de takdir edersiniz ki, yalnız başınıza düştüğünüz yollarda diğer insanlarla daha fazla iletişim kurma ihtiyacı hissedeceğinizden daha çok şey öğrenebilirsiniz.

Lütfen sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazınız. E-posta yoluyla gelen sorular dikkate alınmayacaktır. Böylece defalarca aynı soruları cevaplamak zorunda kalmayacağız. Anlayışınız için bir kez daha teşekkürler.

Bursiyer olarak yapmam gerekenler nelerdir?

Burs başvurunuzun hemen akabinde yapmanız gerekenler

 • Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak
 • Online başvuru formu üzerinden yapacağınız burs başvurunuzun (bkz. Seyahat Bursu Başvuru Formu) herhangi bir elektronik kazaya maruz kalmaması adına yazının altına burs başvurusunda bulunduğunuza dair kısa bir yorumda bulunmak.

Seyahatiniz esnasında yapmanız gerekenler

 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanarak seyahatinize dair paylaşımlarda bulunarak gördüklerinizi ve öğrendiklerinizi genç arkadaşlarınızla da paylaşmak
 • Yapacağınız seyahatle ilgili ziyaret ettiğiniz her bir şehir üzerine fotoğraflar eşliğinde düşük bütçeli seyahat eden sırtçantalı gezginlere yararlı olacağını düşündüğünüz pratik bilgiler içeren gezi yazılarınızı paylaşacağınız bir gezi blogu yazmak. Eğer şimdiden bir blog yazarıysanız bir adım öndesiniz demektir.

Seyahatiniz sonrasında yapmanız gerekenler

 • Bu seyahat bursu ile yapmış olduğunuz gezinin size kazandırdıklarını fotoğraflar eşliğinde 2000-3000 kelimelik bir yazıyla özetleyerek bize göndermek ve bu blog üzerinden paylaşılmasına müsaade etmek
 • Bir sunum eşliğinde tecrübelerinizi çevrenizdeki ya da üniversitenizdeki arkadaşlarınıza aktarmak
 • Bursun daha verimli olabilmesi adına bir dahaki sene neleri daha iyi yapılabileceğimize dair bizlerle fikir alışverişinde bulunmak.

Nasıl destek olabilirim?

Bir seyahat blogu yazarıysanız daha çok gene ulaşmamıza yardımcı olursanız seviniriz. Bir blog yazarı olmasanız da, sosyal medya hesaplarınız mutlaka vardır, oradan paylaşım(lar)da bulunarak destek olabilirsiniz.

İsterseniz ufak bir bağışta bulunarak, bursiyere bir kahve ısmarlayabilir ve böylece yukarıda belirttiğimiz cep harçlığına katkıda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde yan tarafa şirketinizin logosunu ekleyerek web sitenize bağlantı verebiliriz. Bize yazın.

Bağış ya da destekte bulunanların isimlerini yine buradan paylaşacağız. Bir güzel insanın tabiriyle; tarih sizi hatırlasın! 

Destek olanlar

2017 Seyahat Bursuna paylaşımlarıyla destek verenlerin tam listesi için lütfen tıklayınız.

2018 Seyahat Bursuna paylaşımlarıyla destek verenler:

Gözümüzden kaçan paylaşımlar oldu ise şimdiden özür dileriz. Bizlere bildirmeniz durumunda hemen listeye ekleyeceğiz. Teşekkürler.

Seyahat bursu veren diğer şahıs ya da vakıflar var mıdır?

Genç Gezginler Seyahat Bursu – Şahısların da seyahat bursu verilebileceğini ilk defa Özlem Hanım’ın Özlem Pansiyon isimli güzel blogundan görüp okumuştuk. Bu burs sadece 2010 ve 2011 senelerinde verilmiş olsa da birçok kişi için bir ilham kaynağı oldu. Kendisine kocaman teşekkürler! Tarih O’nu hatırlıyor!

Arkitera Seyahat Bursu – Mimarlık kültürüne katkı sağlamak amacıyla mimarlık öğrencilerine veriliyor.

Yaşar Kemal Seyahat Bursu – Önder Cırık tarafından Türkiye sınırları içerisinde yapılan seyahatler için 2016 senesinde verildi. Devamı gelecek mi bilmiyoruz.

 

Güncellemeler

Özel üniversitelerde 100% burslu okuyanlar da bu burstan faydalabilirler.

24 yaş sınırını kaldırmış bulunuyoruz.

27.05.18: 2018 Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu başvuru süresi 24.06.2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

01.07.18: Başvurular arasından finale kalanlar belirlendi.

22.07.18: Kazanan belirlendi.

 

Seyahat Bursu 2018 – Başvuru Formu

Başvuru yapmadan önce yazının üst kısmında bulunan Sıkça Sorulan Sorular‘a göz atarak Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu Başvuru Formu

[si-contact-form form=’4′]

 

Seyahat Bursu 2018 – Finale kalanlar

Finale kalan beş aday (İsminin ilk harfine göre alfabetik sıralandırma):

Ali Gevher Akcan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Bayram Atmaca, Giresun Üniversitesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği

Büşra Elif Kutlu, Yıldız Teknik Üniversitesi, İletişim Tasarımı

Caner Sert, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Muhammet Şahin, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi

 

Seyahat Bursu 2018 – Kazanan kişi

Ali Gevher Akcan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Kendisi 29.07.18 tarihine kadar bir geri dönüş yapmaması durumunda hakkı 1. yedek adaya geçecektir.

 

Seyahat Bursu 2018 – 1. yedek aday

Caner Sert, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Tıp Fakültesi

 

Dipnotlar

*1) Yürürlüğe giren yeni kanunla artık öğrenciler harç bedeli ödemeden (sadece defter bedeli ödeyerek) pasaport alabiliyorlar. 

*2) Seyahat bursunuzla Avrupa’ya gitmek istemeniz durumunda Schengen Vizesi için herhangi bir AB ülkesinin Türkiye’de hizmet veren bir konsolosluğuna başvurunuzu yine kendiniz yapacaksınız. Vize alma işleminin tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğunu belirtmek isteriz. Bu konuda sosyal ağlarda Interrail Türkiye vb. gruplarda tecrübe sahibi genç arkadaşların bilgilerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

123 Yorum

 1. blank Şeyma
 2. blank İSMAİL KADİR KORKMAZ
 3. blank Zeynep Değirmenci
 4. blank Kenar Yazarı
 5. blank Caner
 6. blank ali
 7. blank ali
 8. blank Caner Sert
 9. blank Bayram
 10. blank ali
 11. blank Ali
 12. blank Kadriye
   • blank Kadriye
     • blank Kadriye
     • blank Kadriye
     • blank Kadriye
 13. blank Kadriye
 14. blank Ahsen Sevnur Yıldırım
 15. blank ali
   • blank ali
     • blank ali
 16. blank MUHAMMMET ŞAHİN
 17. blank Elif
 18. blank Elif
 19. blank Alipasa
 20. blank Selçuk
 21. blank semanur
   • blank semanur
 22. blank Merve
 23. blank Ensar A.
 24. blank mujde
 25. blank Bayram Atmaca
   • blank Bayram Atmaca
     • blank Kadriye
     • blank Kadriye
     • blank Kadriye
     • blank Kadriye
   • blank Bayram Atmaca
     • blank Bayram
     • blank Bayram
 26. blank Kadriye
   • blank Kadriye
 27. blank Aycan
 28. blank Öznur
 29. blank Özgün Özgür
 30. blank Selcan
 31. blank Özge
 32. blank Mert
 33. blank Nurhan
 34. blank Ceren
 35. blank Ferhathan ÇELİK
 36. blank ALİCAN
   • blank ALİCAN
 37. blank durdu
 38. blank Tolgahan
 39. blank Tolgahan
 40. blank arzu

Yorum Yap