Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu – 2017

SEYAHAT BURSU 2017

Üniversite öğrencisisin, seyahat etmek istiyorsun, enerjin ve zamanın var ama paran mı yok? İşte sana fırsat!  SIRTÇANTALI GEZGİN SEYAHAT BURSU! 

burs veren kurumlar - Seyahat Bursu

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu.

1 Seyahat bursu duyurusu

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu, 2017 yaz döneminde bir üniversite öğrencisinin faydalanması arzusuyla iki şahıs tarafından hayata geçirilmiş bir burstur. Söz konusu burs adını, bu fikri hayata geçiren kişilerden birinin üniversite döneminde yapmış olduğu düşük bütçeli sırtçantalı seyahatleri konu alan gezi blogundan almaktadır.

İmkânlar dahilinde 2017 senesinden itibaren her sene geleneksel olarak bir üniversite öğrencisine seyahat bursu vermek planlanmaktadır.

1.1 Güncellemeler

Lütfen sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazınız. E-posta yoluyla gelen sorular dikkate alınmayacaktır. Böylece aynı şeyleri defalarca cevaplamak zorunda kalmayacağız. Anlayışınız için teşekkürler.

25.05.17: 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursunu kazanan arkadaşımızın ismi için bkz. 12. madde. Kendisini tebrik eder, Avrupa’ya gerçekleştirmeyi planladığı yolculuğunda güzel vakit geçirmesini dileriz.

20.05.17: Finale kalan 5 arkadaşımızın ismi için bkz. 12. madde.

18.05.17, 23:57 : Bugün finale kalan beş kişiyi açıklamamız gerekiyordu ama işlerimizin yoğunluğu nedeniyle yetiştiremedik. Bu nedenden dolayı herkesten özür dileriz. 20.05.17 günü saat 21:00’e kadar sonuçları buradan sizlerle paylaşacağız. Tekrar özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

11.05.17: Bir genç arkadaşımızın uyarısı üzerine dün yapmış olduğumuz hatayı düzeltmek isteriz; 7. maddede de belirttiğimiz üzere 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursuna son başvuru tarihi 11.05.17, Türkiye saatiyle 23:59‘dur. Özür dileriz. Teşekkürler.

10.05.17: 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursuna son başvuru tarihi 10.05.17, Türkiye saatiyle 23:59’dur.

05.05.17: Cevapları yazıda mevcut olan sorular yazının altında yorum olarak tekrar tekrar sorulmakta. Bunları yazan genç arkadaşlarımıza tek bir şey söylemek istiyoruz: Zamanımız boşa harcamaya değmeyecek kadar çok değerli. Sadece beş dakika vaktinizi ayırarak vereceğimiz seyahat bursu hakkında merak ettiklerinizi bu yazıdan okuyup öğrenmeye niyetiniz yok ise, lütfen bizi daha fazla yormayın. Bu tarz soruları artık cevaplamayacağız ve bu kişilerden gelen başvuruları da geçersiz sayacağız.

26.04.17: “Seyahat bursu bana bir çıksın da gerekli evrakları sonra gönderirim” diye sadece başvuru formunu doldurup gönderenler oldu. Şayet siz de böyle bir düşünceye sahipseniz boşa zaman kaybetmemenizi tavsiye ederiz. 5.2 Gerekli evraklar‘da belirtilenleri göndermediğiniz sürece başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

17.03.17: En az dört yıllık bir bölümde okumanız kâfidir. Tıp fakültesi öğrencileri de bu burstan faydalanabilirler. Gelen e-postalar nedeniyle yüksek lisans öğrencilerinin de seyahat bursu başvurusunda bulunabilmeleri yönünde bir karar aldık.

Bu burs yalnız yapacağınız seyahatiniz için geçerlidir. Toplu olarak (örneğin bir grup seyahati için) başvuruda bulunmak mümkün değildir.

11.02.17: Yazının altında yazılan bir yorum nedeniyle bir konuya daha açıklık getirmek istiyoruz: Daha önce pasaportsuz, yani T. C. kimliğinizle Gürcistan’a kısa bir ziyaret gerçekleştirdiyseniz, seyahat bursu başvurusunda bulunabilirsiniz.

10.02.17: Yazının altında yazılan bir yorum nedeniyle bir konuya açıklık getirmek istiyoruz: Seyahat bursu, Güney Kıbrıs (AB) pasaportuna sahip olmayan KKTC vatandaşları için de geçerlidir.

2 Burs verenler

Viyana’da devlet okullarında psikolog olarak görev yapan Zehra Gümüş ve şu anda okumuş olduğunuz kişisel blogun yazarı Muratcan Gümüş

Şayet siz de burs fikrimize destek olmak istiyorsanız bkz. 9 Nasıl destek olabilirim?.

2.1 Sebep ve hedef

Kısıtlı imkânlara sahip gençleri destekleyen projelere sempati duyuyoruz.

Sahip olduğu hayat şartları nedeniyle henüz Türkiye sınırları dışına çıkamamış -cinsiyet farketmeksizin- bir üniversite öğrencisinin farklı memleketler görebilmesi, yeni şeyler öğrenebilmesi ve dolayısıyla da kişisel gelişimine katkı sağlayabilmek arzusuyla ve bu satırlar vasıtasıyla seyahat bursu fikrimizi resmen fiile dökmüş bulunmaktayız.

Neden bir seyahat bursu?

Genç insanların ufuklarını geliştirme adına gezmeye, görmeye ve bu sayede yollarda yeni şeyler öğrenmeye en az su ve ekmek kadar ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. Amaç boş boş gezmek olmamalı, farklı memleketlerde yeni şeyler öğrenmenizi arzu etmekteyiz.

Bu parayı kendi yıllık tatilimiz için de kullanabilir miydik?

Elbette. Bizler “Hayat Paylaştıkça Güzel” sloganından yola çıkarak genç bir insana böyle bir imkân sunmayı tercih ettik.

Yine aynı şekilde gelecekte genç arkadaşları destekleyenlerin sayısının çoğalması ve daha çok gencimizin farklı işler yapabilmelerine vesile olarak toplumca bir adım daha ileri gidebilmemizde bizim de tuzumuz olursa ne mutlu bizlere.

Seyahat bursu hangi amaç için kullanılabilir?

Bursun adından da anlaşılacağı üzere sadece yapacağınız bir seyahat için kullanabilirsiniz. İsterseniz Avrupa’da Interrail yapın, isterseniz Türkiye’nin komşu ülkelerini gezin, isterseniz binin Tayland’a gidin, seçim sizin. Bu seyahati yapmak için herhangi bir amacınızın olması bizim için kâfidir.

3 Seyahat bursu miktarı

Vereceğimiz seyahat bursunun miktarını 2017 senesi için 500 € (~2000 TL) olarak belirledik. Bu rakama şöyle ulaştık:

 • 10 yıllık pasaport*1) – Defter bedeli için 94 TL (25€).
 • Seyahat sağlık sigortası için 25 €
 • Bir adet sırt çantası bedeli olarak 50 € (çantanın içini doldurmak için gayret göstereceğiz).
 • 400 € cep harçlığı. Bu parayla zengin olmayacağınız malum ama bizler de öğrenci olarak düşük bütçeli seyahat ettik ve bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Nasıl mı? Buyrun okuyun.

Olur da seyahat bursunuzu Avrupa’yı gezerek değerlendirmek isterseniz -iş ve tatil gibi nedenlerden dolayı şehir dışında bulunmadığımız takdirde- Viyana’da ücretsiz konaklama, yeme içme ve şehir turunuz yine bize ait. 

4 Seyahat bursu kim(ler)e verilmektedir? 

Maddi imkânları kısıtlı bir üniversite öğrencisi bu seyahat bursunu almaya hak kazanacaktır. Detaylar için bkz. 4.1 Başvurma Koşulları.

4.1 Başvurma koşulları

 • T.C. ya da KKTC vatandaşı olmak. (11.02.17: Güney Kıbrıs Rum Kesimi -AB- pasaportu sahibi Kuzey Kıbrıs vatandaşları bu burstan yararlanamaz)
 • T.C. ya da KKTC devlet üniversitelerinden birinde lisans ya da yüksek lisans öğrencisi olmak. Okuduğunuz bölümün önem arz etmediğini belirterek, üniversite mezunları ve açık öğretim öğrencilerinin başvurularının dikkate alınmayacağının altını çizmek isteriz.
 • 18 yaşından büyük olmak ve 24. yaşını doldurmamış olmak
 • Daha önce hiç yurt dışında bulunmamış olmak
 • Maddi imkânlar nedeniyle yurt dışı seyahati yapamayacak durumda olmak.
 • KYK bursu almanız bir engel teşkil etmemektedir

Not: Sadece yukarıda belirtilen koşullara sahip öğrenciler seyahat bursuna başvurabilirler. Aksi takdirde yapılan başvurular hiçbir bildiri yapılmaksızın dikkate alınmayacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

5 Seyahat bursu başvurusu

5.1 Seyahat bursuna nasıl başvurabilirim?

Tek yapmanız gereken, gerekli evrakları tek bir PDF dosyası olarak, dolduracağınız başvuru formunun (bkz. 11 Seyahat Bursu Başvuru Formu) ekinde bize göndermeniz.

5.2 Gerekli evraklar

Dolduracağınız başvuru formunun yanı sıra, iyi niyeti istismarı engellemek adına sizden bazı belgeleri istemek durumundayız:

 • T.C. ya da KKTC kimlik fotokopisi (önlü arkalı)
 • Güncel bir öğrenci belgesi
 • Öğrenci kimlik kartınızın fotokopisi
 • Fotoğraflı özgeçmişiniz (A4)
 • Bu bursu neden sizin hak ettiğinizi düşündüğünüze dair A4 kağıda kısa bir motivasyon yazısı (Times New Roman, 12 punto, 1.5 aralık)
 • Bir aylık seyahatinizi hangi amaç doğrultusunda gerçekleştirmek istediğinize ve rotanıza dair -teferruata girmeden- bir seyahat planı. Tavsiyemiz komşumuz İran gibi vize istemeyen ucuz ve köklü bir tarihe sahip ülkelerde seyahat etmeniz olsa da bu konuda tamamen özgürsünüz; gönlünüz nereye isterse oraya.
 • Ailenizin maddi durumunu bildiren belgeler (Anne-baba maaş bordrosu)

NOT: Herhangi bir şahsın özel bilgilerini herhangi bir kimseyle paylaşmak gibi bir art niyetimizin olamayacağını belirtmekte fayda görüyoruz.

6 Burs ödemesi nasıl yapılacak?

Seyahat bursunu almaya hak kazanan arkadaşımız zaman kaybetmeden pasaport başvurusunda bulunacak. Şayet gezmek istediği ülke ya da ülkelere vize gerektiği takdirde, vizesini almasının hemen akabinde -en geç seyahatin başlamasından bir hafta önce- geri kalan diğer miktarı kendisine ulaştırmış olacağız.

7 Seyahat bursu için önemli tarihler

7.1 Son başvuru tarihi

11.05.17, Türkiye saatiyle 23:59’a kadar tüm gerekli evrakları sayfanın altında bulunan form üzerinden teslim etmiş olmanız gerekmekte. Bu tarihten sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

7.2 Yarı finale kalan 5 kişinin açıklanacağı tarih

Seyahat bursuna başvuru yapanların arasından yarı finale kalan 5 arkadaşımızın isimlerini 18.05.17 tarihinde buradan duyuracağız.

7.3 Kazananın açıklanacağı tarih

İki yedek aday olmak üzere 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu‘nu kazananın ismini 25.05.17 tarihinde buradan sizlerle paylaşacağız.

8 Bursiyerin dikkat etmesi ve yapması gerekenler

8.1 Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Gerek finale kalanlar, gerekse seyahat bursunu kazanan kişi şu an okuduğunuz bu blog üzerinden yapılan paylaşımla bilgilendirilecektir. Kazananın bir hafta içerisinde bursu almak istediğine dair onay vermemesi durumunda hak yedek kazanan(lar)a geçecektir.
 • Seyahatiniz esnasında tüm yapacaklarınızdan yine bizzat siz kendiniz sorumlusunuz. Aksi bir durumda hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bu bursa başvurarak bu maddeyi kabul ettiğinizi teyit etmiş bulunmaktasınız.
 • Bu seyahat bursu bir aylık -ya da en az üç haftalık- bir seyahat için verilmektedir. “Bursu alıp Avrupa’da üç gün dolanıp geri gelirim” diye düşünüyorsanız, başvurmamanızı tercih ederiz.
 • Burs, yalnız yapacağınız bir seyahat için geçerlidir. Arkdaşlarınızla çıkacağınız bir yolculuk elbette güzel bir anı olarak hafızanızda kendisine yer edinecektir ama bu bursu vermemizin amacı kişisel gelişiminize bir parça katkıda bulunabilmek. Siz de takdir edersiniz ki, yalnız başınıza düştüğünüz yollarda diğer insanlarla daha fazla iletişim kurma ihtiyacı hissedeceğinizden daha çok şey öğrenebilirsiniz, ki isteğimiz de tam olarak bu.

Lütfen sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazınız. E-posta yoluyla gelen sorular dikkate alınmayacaktır. Böylece aynı şeyleri defalarca cevaplamak zorunda kalmayacağız. Anlayışınız için bir kez daha teşekkürler.

8.2 Burs başvurunuzun hemen akabinde yapmanız gerekenler

 • Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak
 • Online başvuru formu üzerinden yapacağınız burs başvurunuzun (bkz. 11 Seyahat Brsu Başvuru Formu) herhangi bir elektronik kazaya maruz kalmaması adına yazının altına burs başvurusunda bulunduğunuza dair kısa bir yorumda bulunmak.

8.3 Seyahatiniz esnasında yapmanız gerekenler

 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanarak seyahatinize dair paylaşımlarda bulunarak gördüklerinizi ve öğrendiklerinizi genç arkadaşlarınızla da paylaşmak
 • Yapacağınız seyahatle ilgili ziyaret ettiğiniz her bir şehir üzerine fotoğraflar eşliğinde düşük bütçeli seyahat eden sırtçantalı gezginlere yararlı olacağını düşündüğünüz pratik bilgiler içeren gezi yazılarınızı paylaşacağınız bir gezi blogu yazmak. Eğer şimdiden bir blog yazarıysanız bir adım öndesiniz demektir.

8.4 Seyahatiniz sonrasında yapmanız gerekenler

 • Bu seyahat bursu ile yapmış olduğunuz gezinin size kazandırdıklarını fotoğraflar eşliğinde 2000-3000 kelimelik bir yazıyla özetleyerek bize göndermek ve bu blog üzerinden paylaşılmasına müsaade etmek
 • Bir sunum eşliğinde tecrübelerinizi çevrenizdeki ya da üniversitenizdeki arkadaşlarınıza aktarmak
 • Bursun daha verimli olabilmesi adına bir dahaki sene neleri daha iyi yapılabileceğimize dair bizlerle fikir alışverişinde bulunmak.

9 Nasıl destek olabilirim?

Bir seyahat blogu yazarıysanız daha çok genç arkadaşa ulaşmamıza yardımcı olursanız seviniriz. Bir blog yazarı olmasanız da, sosyal medya hesaplarınız mutlaka vardır, oradan paylaşım(lar)da bulunarak destek olabilirsiniz.

İsterseniz ufak bir bağışta bulunarak, bursiyer genç arkadaşımıza bir kahve ısmarlayabilir ve böylece 3. maddede belirttiğimiz cep harçlığına katkıda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde yan tarafa şirketinizin logosunu ekleyerek web sitenize bağlantı verebiliriz. Bize yazın.

Bağış ya da destekte bulunanların isimlerini yine buradan paylaşacağız. Bir güzel insanın tabiriyle; tarih sizi hatırlasın! 

9.1 Destek olanlar

Maddi destekte bulunanlar:

Şu ana kadar kimse. 5-10 Euro demeyin, damlaya damlaya göl olacaktır. Bize yazın.

Paylaşımlarıyla destek verenler:

Gözümüzden kaçan paylaşımlar oldu ise şimdiden özür dileriz. Bizlere bildirmeniz durumunda hemen listeye ekleyeceğiz. Teşekkürler.

10 Seyahat bursu veren diğer şahıslar ve vakıflar

Genç Gezginler Seyahat Bursu – Şahısların da seyahat bursu verilebileceğini ilk defa Özlem Hanım’ın Özlem Pansiyon isimli güzel blogundan görüp okumuştuk. Bu burs sadece 2010 ve 2011 senelerinde verilmiş olsa da birçok kişi için bir ilham kaynağı oldu. Kendisine kocaman teşekkürler! Tarih O’nu hatırlıyor!

Arkitera Seyahat Bursu – Mimarlık kültürüne katkı sağlamak amacıyla mimarlık öğrencilerine veriliyor.

Yaşar Kemal Seyahat Bursu – Önder Cırık tarafından Türkiye sınırları içerisinde yapılan seyahatler için 2016 senesinde verildi. Devamı gelecek mi bilmiyoruz.

Schwarzkopf Foundation Seyahat Bursu.

11 Seyahat Bursu Başvuru Formu

Lütfen belirtilen alanları doldurunuz.

* zorunlu alanı gösterir
df
5MB
Formu göndermek için lütfen ekranda gördüğünüz spam koruma kodunu girin ve yıldıza (*) tıklayın

 

12 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu Sonuçları

Öncelikle başvuran tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Kısaca özetleyecek olursak;

Toplamda 107 başvuru oldu. Daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilme adına sizlerden istemiş olduğumuz belgeleri eksiksiz olarak göndermeyenleri otomatik olarak eledik.

Geriye kalan arkadaşlarımız arasından bir seçim yaptık. Son değerlendirmeye kalan beş kişinin isimlerini -alfabetik olarak sırasıyla- aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

12.1 Finale kalan beş aday

 1. Erhan Ünal
 2. Gizem Çördük
 3. Hasan Can Yağlı
 4. Nahide Kerim
 5. Tuğçe Çam

12.1 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursunu almaya hak kazanan kişi

2017 senesi Sırtçantalı Gezgin Bursunu almaya hak kazanan kişi:

HASAN CAN YAĞLI – Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü.

Öncelikle kendisini tebrik etmek istiyoruz. Bizler de en az ilk defa yurt dışına çıkacak bu genç arkadaşımız kadar heyecanlıyız!

01.06.17 tarihine kadar bize ulaşıp bursu almak istediğini bildirmez ise, seyahat bursunu 1. yedek aday olan Nahide Kerim almaya hak kazanacaktır.

Bir genç insanın hayatına dokunabilmemiz ümidiyle…


Dipnotlar:

*1) Yürürlüğe giren yeni kanunla artık öğrenciler harç bedeli ödemeden (sadece defter bedeli ödeyerek) pasaport alabiliyorlar. 

*2) Seyahat bursunuzla Avrupa’ya gitmek istemeniz durumunda Schengen Vizesi için herhangi bir AB ülkesinin Türkiye’de hizmet veren bir konsolosluğuna başvurunuzu yine kendiniz yapacaksınız. Vize alma işleminin tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğunu belirtmek isteriz. Bu konuda sosyal ağlarda Interrail Türkiye vb. gruplarda tecrübe sahibi genç arkadaşların bilgilerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

300 Yorum

 1. İrem
 2. selma kaya
 3. hatice nur
 4. Anıl
 5. Şule
 6. melis
 7. Dilara
 8. ibrahim
 9. İlknur
 10. Mehmet Emin ACAY
 11. Kübra
 12. İsmet Arslan
 13. Yusuf islam demir
 14. Hümeyra
 15. Renas
 16. Asya
 17. Nahide
 18. Mahmut
 19. Şevval
 20. Nilüfer
 21. Hülya
   • Hülya
   • Harun Cengiz
 22. Hülya
 23. Ömür
 24. Ömür
 25. Beyza Bozbey
   • Beyza Bozbey
 26. Sinem İnci
 27. Bahattin
 28. Hilal
   • Hilal
 29. Kaan
 30. Selman
 31. Hazal
 32. Salih
   • Salih
     • Salih savaş
 33. Salih
 34. Hatice
 35. Onur Alp
  • Onur Alp
 36. mert
 37. Gamze Sevdik
 38. elif
 39. Abdulkadir
 40. GİZEM
 41. Fatih
   • Fatih
 42. İzel Andıç
 43. Ezgi
 44. berçem açığ
 45. Tuğçe Çam
 46. Mert Can Altınsır
   • Mert Can Altınsır
 47. namık
 48. Şener Öncel
 49. Erhan Ünal
 50. Fatma Nur
 51. Muammer Can UYGUN
 52. anonim
 53. erkam
 54. ömür
 55. ALİ AZMİN AKBALIK
 56. Ömür
 57. semanur
 58. Erkam Emer
 59. Melahat Durğaç
   • Melahat Durğaç
     • Melahat Durğaç
 60. nuriye
 61. Yaren Şimşek
 62. Caner Sert
 63. merve sarıbaş
 64. gülin olgun
 65. Enes
 66. elif çelik
 67. Abdullah YÜCEL
 68. Yunus İlker Andıç
 69. Ekin
 70. Nudiye Selen KILIÇ
 71. ALİ AZMİN AKBALIK
 72. Aybike Uzunçelebi
 73. fatma
 74. tuğba karaca
 75. Rumeysa Gülen
 76. Ilgaz Nazlı
  • Ilgaz Nazlı
 77. Ezgi Temel
 78. Ebutalha UYAR
 79. Can Berk Tosun
 80. Onur Hasbay
 81. Osman Can
 82. Talha
 83. İrem Nur
 84. Hakan Ekinci
 85. ADEM ÇAKIR
 86. Nermin
 87. TAHA K
 88. Yaren
 89. mehmet halil sunça
 90. Bir Devekuşu
   • Bir Devekuşu
 91. Ömer Faruk Dıraz
 92. yasin
 93. Adem çakır
 94. SERAP YALÇIN
 95. irem nur çalık
 96. ADEM ÇAKIR
  • Adem çakır
    • Adem çakır
 97. SERAP YALÇIN
 98. Zeynep
 99. güldeniz
 100. güldeniz saltürk
 101. güldeniz saltürk
 102. ENES TÜRKER
 103. güldeniz saltürk
 104. Kaan Sertok
 105. Oya C.
 106. Selahattin Şahin
   • Selahattin Şahin
 107. Arzu
 108. Berkan
 109. funda
 110. Abdullah Yücel
 111. Tuğçe EL
 112. Berkan
 113. Efraim Ölçer
 114. Muammer Can UYGUN
 115. Tuğba
 116. Nurşen
 117. Berk
 118. Güldeniz
 119. Ömür
  • N. Selen KILIÇ
 120. Murat
 121. Melahat Durğaç
 122. Güldeniz
 123. Ayşenur
 124. Ayşenur
 125. Hasan Can YAĞLI
  • Hülya
 126. nur
 127. merve

Yorum Yap