Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu 2017

SEYAHAT BURSU 2017

Üniversite öğrencisisin, seyahat etmek istiyorsun, enerjin ve zamanın var ama paran mı yok? İşte sana fırsat! SIRTÇANTALI GEZGİN SEYAHAT BURSU!

 >>> SIRTÇANTALI GEZGİN SEYAHAT BURSU 2018 BAŞVURULARI BAŞLADI <<< 

burs veren kurumlar - Seyahat Bursu

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu.

Sahip olduğu hayat şartları nedeniyle henüz Türkiye sınırları dışına çıkamamış -cinsiyet fark etmeksizin- bir üniversite öğrencisinin farklı memleketler görebilmesi, yeni şeyler öğrenebilmesi ve dolayısıyla da kişisel gelişimine katkı sağlayabilmek arzusuyla ve bu satırlar vasıtasıyla seyahat bursu fikrimizi resmen fiile dökmüş bulunmaktayız.

 

Seyahat bursu duyurusu

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu, 2017 yaz döneminde bir üniversite öğrencisinin faydalanması arzusuyla iki şahıs tarafından hayata geçirilmiş bir burstur. Söz konusu burs adını, bu fikri hayata geçiren kişilerden birinin üniversite döneminde yapmış olduğu düşük bütçeli sırtçantalı seyahatleri konu alan gezi blogundan almaktadır.

 


Bu da ilginizi çekebilir

Viyana Üniversitesi

Bir öğrenci hangi parayla 40 farklı ülke gezer? 

Sırtçantalı Gezgin


 

Burs verenler

Viyana’da devlet okullarında psikolog olarak görev yapan Zehra Gümüş ve şu anda okumuş olduğunuz kişisel blogun yazarı Muratcan Gümüş.

 

Seyahat Bursu Başvuru Formu

Başvuru yapmadan önce Sıkça Sorulan Sorular kısmından Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu Başvuru Formu

[si-contact-form form=’4′]

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lütfen sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazınız. E-posta yoluyla ya da iletişim formu üzerinden gelen sorular dikkate alınmayacaktır. Böylece aynı şeyleri defalarca cevaplamak zorunda kalmayacağız. Anlayışınız için teşekkürler.

Seyahat bursu miktarı

Seyahat bursu miktarı

Vereceğimiz seyahat bursunun miktarını 2017 senesi için 500 € (~2000 TL) olarak belirledik. Bu rakama şöyle ulaştık:

 • 10 yıllık pasaport*1) – Defter bedeli için 94 TL (25€).
 • Seyahat sağlık sigortası için 25 €
 • Bir adet sırt çantası bedeli olarak 50 € (çantanın içini doldurmak için gayret göstereceğiz).
 • 400 € cep harçlığı. Bu parayla zengin olmayacağınız malum ama bizler de öğrenci olarak düşük bütçeli seyahat ettik ve bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Nasıl mı? Buyrun okuyun.

Olur da seyahat bursunuzu Avrupa’yı gezerek değerlendirmek isterseniz -iş ve tatil gibi nedenlerden dolayı şehir dışında bulunmadığımız takdirde- Viyana’da ücretsiz konaklama, yeme içme ve şehir turunuz yine bize ait. 

Güncellemeler

25.05.17: 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursunu kazanan kişinin ismini öğrenmek için  için bkz. “Sonuçlar“. Kendisini tebrik eder, Avrupa’ya gerçekleştirmeyi planladığı yolculuğunda güzel vakit geçirmesini dileriz.

20.05.17: Finale kalan 5 arkadaşımızın ismi için bkz. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu Sonuçları.

18.05.17, 23:57 : Bugün finale kalan beş kişiyi açıklamamız gerekiyordu ama işlerimizin yoğunluğu nedeniyle yetiştiremedik. Bu nedenden dolayı herkesten özür dileriz. 20.05.17 günü saat 21:00’e kadar sonuçları buradan sizlerle paylaşacağız. Tekrar özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

11.05.17: Bir genç arkadaşımızın uyarısı üzerine dün yapmış olduğumuz hatayı düzeltmek isteriz; 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursuna son başvuru tarihi 11.05.17, Türkiye saatiyle 23:59‘dur. Özür dileriz. Teşekkürler.

10.05.17: 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursuna son başvuru tarihi 10.05.17, Türkiye saatiyle 23:59’dur.

05.05.17: Cevapları yazıda mevcut olan sorular yazının altında yorum olarak tekrar tekrar sorulmakta. Bunları yazan genç arkadaşlarımıza tek bir şey söylemek istiyoruz: Zamanımız boşa harcamaya değmeyecek kadar çok değerli. Sadece beş dakika vaktinizi ayırarak vereceğimiz seyahat bursu hakkında merak ettiklerinizi bu yazıdan okuyup öğrenmeye niyetiniz yok ise, lütfen bizi daha fazla yormayın. Bu tarz soruları artık cevaplamayacağız ve bu kişilerden gelen başvuruları da geçersiz sayacağız.

26.04.17: “Seyahat bursu bana bir çıksın da gerekli evrakları sonra gönderirim” diye sadece başvuru formunu doldurup gönderenler oldu. Şayet siz de böyle bir düşünceye sahipseniz boşa zaman kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Gerekli evraklar kısmında belirtilenleri göndermediğiniz sürece başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

17.03.17: En az dört yıllık bir bölümde okumanız kâfidir. Tıp fakültesi öğrencileri de bu burstan faydalanabilirler. Gelen e-postalar nedeniyle yüksek lisans öğrencilerinin de seyahat bursu başvurusunda bulunabilmeleri yönünde bir karar aldık.

Bu burs yalnız yapacağınız seyahatiniz için geçerlidir. Toplu olarak (örneğin bir grup seyahati için) başvuruda bulunmak mümkün değildir.

11.02.17: Yazının altında yazılan bir yorum nedeniyle bir konuya daha açıklık getirmek istiyoruz: Daha önce pasaportsuz, yani T. C. kimliğinizle Gürcistan’a kısa bir ziyaret gerçekleştirdiyseniz, seyahat bursu başvurusunda bulunabilirsiniz.

10.02.17: Yazının altında yazılan bir yorum nedeniyle bir konuya açıklık getirmek istiyoruz: Seyahat bursu, Güney Kıbrıs (AB) pasaportuna sahip olmayan KKTC vatandaşları için de geçerlidir.

Neden bir seyahat bursu veriyoruz?

Genç insanların ufuklarını geliştirme adına gezmeye, görmeye ve bu sayede yollarda yeni şeyler öğrenmeye en az su ve ekmek kadar ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. Amaç boş boş gezmek olmamalı, farklı memleketlerde yeni şeyler öğrenmenizi arzu etmekteyiz.

Kısıtlı imkânlara sahip gençleri destekleyen projelere sempati duyuyoruz. Hedefimiz kriterlerimize uyan bir gencin farklı dünyalar görebilmesi.

Bu parayı kendi yıllık tatilimiz için de kullanabilir miydik?

Elbette. Bizler “Hayat Paylaştıkça Güzel” sloganından yola çıkarak genç bir insana böyle bir imkân sunmayı tercih ettik.

Yine aynı şekilde gelecekte genç arkadaşları destekleyenlerin sayısının çoğalması ve daha çok gencimizin farklı işler yapabilmelerine vesile olarak toplumca bir adım daha ileri gidebilmemizde bizim de tuzumuz olursa ne mutlu bizlere.

Seyahat bursu hangi amaç için kullanılabilir?

Bursun adından da anlaşılacağı üzere sadece yapacağınız bir seyahat için kullanabilirsiniz. İsterseniz Avrupa’da Interrail yapın, isterseniz Türkiye’nin komşu ülkelerini gezin, isterseniz binin Tayland’a gidin, seçim sizin. Bu seyahati yapmak için herhangi bir amacınızın olması bizim için kâfidir.

Başvurma Koşulları

Seyahat bursu kim(ler)e verilmektedir? 

 • T.C. ya da KKTC vatandaşı olmak. (11.02.17: Güney Kıbrıs Rum Kesimi -AB- pasaportu sahibi Kuzey Kıbrıs vatandaşları bu burstan yararlanamaz)
 • T.C. ya da KKTC devlet üniversitelerinden birinde lisans ya da yüksek lisans öğrencisi olmak. Okuduğunuz bölümün önem arz etmediğini belirterek, üniversite mezunları ve açık öğretim öğrencilerinin başvurularının dikkate alınmayacağının altını çizmek isteriz.
 • 18 yaşından büyük olmak ve 24. yaşını doldurmamış olmak
 • Daha önce hiç yurt dışında bulunmamış olmak
 • Maddi imkânlar nedeniyle yurt dışı seyahati yapamayacak durumda olmak.
 • KYK bursu almanız bir engel teşkil etmemektedir

Not: Sadece yukarıda belirtilen koşullara sahip öğrenciler seyahat bursuna başvurabilirler. Aksi takdirde yapılan başvurular hiçbir bildiri yapılmaksızın dikkate alınmayacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

Seyahat bursuna nasıl başvurabilirim?

Seyahat bursu başvurusu

Tek yapmanız gereken, bir sonraki maddede belirtilen evrakları tek bir PDF dosyası olarak başvuru formunun ekinde bize göndermeniz.

Başvuru için gerekli evraklar

Başvuru için gerekli evraklar

Dolduracağınız başvuru formunun yanı sıra, iyi niyeti istismarı engellemek adına sizden bazı belgeleri istemek durumundayız:

 • T.C. ya da KKTC kimlik fotokopisi (önlü arkalı)
 • Güncel bir öğrenci belgesi
 • Öğrenci kimlik kartınızın fotokopisi
 • Fotoğraflı özgeçmişiniz (A4)
 • Bu bursu neden sizin hak ettiğinizi düşündüğünüze dair A4 kağıda kısa bir motivasyon yazısı (Times New Roman, 12 punto, 1.5 aralık)
 • Bir aylık seyahatinizi hangi amaç doğrultusunda gerçekleştirmek istediğinize ve rotanıza dair -teferruata girmeden- bir seyahat planı. Tavsiyemiz komşumuz İran gibi vize istemeyen ucuz ve köklü bir tarihe sahip ülkelerde seyahat etmeniz olsa da bu konuda tamamen özgürsünüz; gönlünüz nereye isterse oraya.
 • Ailenizin maddi durumunu bildiren belgeler (Anne-baba maaş bordrosu)

NOT: Herhangi bir şahsın özel bilgilerini herhangi bir kimseyle paylaşmak gibi bir art niyetimizin olamayacağını belirtmekte fayda görüyoruz.

Burs ödemesi nasıl yapılacak?

Burs ödemesi nasıl yapılacak?

Seyahat bursunu almaya hak kazanan arkadaşımız zaman kaybetmeden pasaport başvurusunda bulunacak. Şayet gezmek istediği ülke ya da ülkelere vize gerektiği takdirde, vizesini almasının hemen akabinde -en geç seyahatin başlamasından bir hafta önce- geri kalan diğer miktarı kendisine ulaştırmış olacağız.

Seyahat bursu için önemli tarihler

Son başvuru tarihi

11.05.17, Türkiye saatiyle 23:59’a kadar tüm gerekli evrakları sayfanın altında bulunan form üzerinden teslim etmiş olmanız gerekmekte. Bu tarihten sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Yarı finale kalan 5 kişinin açıklanacağı tarih

Seyahat bursuna başvuru yapanların arasından yarı finale kalan 5 arkadaşımızın isimlerini 18.05.17 tarihinde buradan duyuracağız.

Kazananın açıklanacağı tarih

İki yedek aday olmak üzere 1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu‘nu kazananın ismini 25.05.17 tarihinde buradan sizlerle paylaşacağız.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Bursiyerin dikkat etmesi ve yapması gerekenler

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Gerek finale kalanlar, gerekse seyahat bursunu kazanan kişi şu an okuduğunuz bu blog üzerinden yapılan paylaşımla bilgilendirilecektir. Kazananın bir hafta içerisinde bursu almak istediğine dair onay vermemesi durumunda hak yedek kazanan(lar)a geçecektir.
 • Seyahatiniz esnasında tüm yapacaklarınızdan yine bizzat siz kendiniz sorumlusunuz. Aksi bir durumda hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bu bursa başvurarak bu maddeyi kabul ettiğinizi teyit etmiş bulunmaktasınız.
 • Bu seyahat bursu bir aylık -ya da en az üç haftalık- bir seyahat için verilmektedir. “Bursu alıp Avrupa’da üç gün dolanıp geri gelirim” diye düşünüyorsanız, başvurmamanızı tercih ederiz.
 • Burs, yalnız yapacağınız bir seyahat için geçerlidir. Arkdaşlarınızla çıkacağınız bir yolculuk elbette güzel bir anı olarak hafızanızda kendisine yer edinecektir ama bu bursu vermemizin amacı kişisel gelişiminize bir parça katkıda bulunabilmek. Siz de takdir edersiniz ki, yalnız başınıza düştüğünüz yollarda diğer insanlarla daha fazla iletişim kurma ihtiyacı hissedeceğinizden daha çok şey öğrenebilirsiniz, ki isteğimiz de tam olarak bu.

Lütfen sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazınız. E-posta yoluyla gelen sorular dikkate alınmayacaktır. Böylece aynı şeyleri defalarca cevaplamak zorunda kalmayacağız. Anlayışınız için bir kez daha teşekkürler.

Bursiyerin yapması gerekenler

Burs başvurunuzun hemen akabinde yapmanız gerekenler

 • Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak
 • Online başvuru formu üzerinden yapacağınız burs başvurunuzun (bkz. 11 Seyahat Brsu Başvuru Formu) herhangi bir elektronik kazaya maruz kalmaması adına yazının altına burs başvurusunda bulunduğunuza dair kısa bir yorumda bulunmak.

Seyahatiniz esnasında yapmanız gerekenler

 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanarak seyahatinize dair paylaşımlarda bulunarak gördüklerinizi ve öğrendiklerinizi genç arkadaşlarınızla da paylaşmak
 • Yapacağınız seyahatle ilgili ziyaret ettiğiniz her bir şehir üzerine fotoğraflar eşliğinde düşük bütçeli seyahat eden sırtçantalı gezginlere yararlı olacağını düşündüğünüz pratik bilgiler içeren gezi yazılarınızı paylaşacağınız bir gezi blogu yazmak. Eğer şimdiden bir blog yazarıysanız bir adım öndesiniz demektir.

Seyahatiniz sonrasında yapmanız gerekenler

 • Bu seyahat bursu ile yapmış olduğunuz gezinin size kazandırdıklarını fotoğraflar eşliğinde 2000-3000 kelimelik bir yazıyla özetleyerek bize göndermek ve bu blog üzerinden paylaşılmasına müsaade etmek
 • Bir sunum eşliğinde tecrübelerinizi çevrenizdeki ya da üniversitenizdeki arkadaşlarınıza aktarmak
 • Bursun daha verimli olabilmesi adına bir dahaki sene neleri daha iyi yapılabileceğimize dair bizlerle fikir alışverişinde bulunmak.

Nasıl destek olabilirim?

Nasıl destek olabilirim?

Bir seyahat blogu yazarıysanız daha çok genç arkadaşa ulaşmamıza yardımcı olursanız seviniriz. Bir blog yazarı olmasanız da, sosyal medya hesaplarınız mutlaka vardır, oradan paylaşım(lar)da bulunarak destek olabilirsiniz.

İsterseniz ufak bir bağışta bulunarak, bursiyer genç arkadaşımıza bir kahve ısmarlayabilir ve böylece 3. maddede belirttiğimiz cep harçlığına katkıda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde yan tarafa şirketinizin logosunu ekleyerek web sitenize bağlantı verebiliriz. Bize yazın.

Bağış ya da destekte bulunanların isimlerini yine buradan paylaşacağız. Bir güzel insanın tabiriyle; tarih sizi hatırlasın! 

Destek olanlar

Maddi destekte bulunanlar:

Şu ana kadar kimse. 5-10 Euro demeyin, damlaya damlaya göl olacaktır. Bize yazın.

Paylaşımlarıyla destek verenler:

Gözümüzden kaçan paylaşımlar oldu ise şimdiden özür dileriz. Bizlere bildirmeniz durumunda hemen listeye ekleyeceğiz. Teşekkürler.

Seyahat bursu veren diğer şahıslar ve vakıflar

Seyahat bursu veren diğer şahıslar ve vakıflar

Genç Gezginler Seyahat Bursu – Şahısların da seyahat bursu verilebileceğini ilk defa Özlem Hanım’ın Özlem Pansiyon isimli güzel blogundan görüp okumuştuk. Bu burs sadece 2010 ve 2011 senelerinde verilmiş olsa da birçok kişi için bir ilham kaynağı oldu. Kendisine kocaman teşekkürler! Tarih O’nu hatırlıyor!

Arkitera Seyahat Bursu – Mimarlık kültürüne katkı sağlamak amacıyla mimarlık öğrencilerine veriliyor.

Yaşar Kemal Seyahat Bursu – Önder Cırık tarafından Türkiye sınırları içerisinde yapılan seyahatler için 2016 senesinde verildi. Devamı gelecek mi bilmiyoruz.

Schwarzkopf Foundation Seyahat Bursu.

Kamil Koç Seyahat Bursu.

 

1. Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursu Sonuçları

Öncelikle başvuran tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Kısaca özetleyecek olursak;

Toplamda 107 başvuru oldu. Daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilme adına sizlerden istemiş olduğumuz belgeleri eksiksiz olarak göndermeyenleri otomatik olarak eledik.

Geriye kalan arkadaşlarımız arasından bir seçim yaptık. Son değerlendirmeye kalan beş kişinin isimlerini -alfabetik olarak sırasıyla- aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Finale kalan beş aday

 1. Erhan Ünal
 2. Gizem Çördük
 3. Hasan Can Yağlı
 4. Nahide Kerim
 5. Tuğçe Çam

Sırtçantalı Gezgin Seyahat Bursunu almaya hak kazanan kişi

2017 senesi Sırtçantalı Gezgin Bursunu almaya hak kazanan kişi:

HASAN CAN YAĞLI – Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü.

Öncelikle kendisini tebrik etmek istiyoruz. Bizler de en az ilk defa yurt dışına çıkacak bu genç arkadaşımız kadar heyecanlıyız!

01.06.17 tarihine kadar bize ulaşıp bursu almak istediğini bildirmez ise, seyahat bursunu 1. yedek aday olan Nahide Kerim almaya hak kazanacaktır.

Bir genç insanın hayatına dokunabilmemiz ümidiyle…

Dipnotlar

*1) Yürürlüğe giren yeni kanunla artık öğrenciler harç bedeli ödemeden (sadece defter bedeli ödeyerek) pasaport alabiliyorlar. 

*2) Seyahat bursunuzla Avrupa’ya gitmek istemeniz durumunda Schengen Vizesi için herhangi bir AB ülkesinin Türkiye’de hizmet veren bir konsolosluğuna başvurunuzu yine kendiniz yapacaksınız. Vize alma işleminin tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğunu belirtmek isteriz. Bu konuda sosyal ağlarda Interrail Türkiye vb. gruplarda tecrübe sahibi genç arkadaşların bilgilerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

300 Yorum

 1. blank merve
 2. blank nur
 3. blank Hasan Can YAĞLI
  • blank Hülya
 4. blank Ayşenur
 5. blank Ayşenur
 6. blank Güldeniz
 7. blank Melahat Durğaç
 8. blank Murat
 9. blank Ömür
  • blank N. Selen KILIÇ
 10. blank Güldeniz
 11. blank Berk
 12. blank Nurşen
 13. blank Tuğba
 14. blank Muammer Can UYGUN
 15. blank Efraim Ölçer
 16. blank Berkan
 17. blank Tuğçe EL
 18. blank Abdullah Yücel
 19. blank funda
 20. blank Berkan
 21. blank Arzu
 22. blank Selahattin Şahin
   • blank Selahattin Şahin
 23. blank Oya C.
 24. blank Kaan Sertok
 25. blank güldeniz saltürk
 26. blank ENES TÜRKER
 27. blank güldeniz saltürk
 28. blank güldeniz saltürk
 29. blank güldeniz
 30. blank Zeynep
 31. blank SERAP YALÇIN
 32. blank ADEM ÇAKIR
  • blank Adem çakır
    • blank Adem çakır
 33. blank irem nur çalık
 34. blank SERAP YALÇIN
 35. blank Adem çakır
 36. blank yasin
 37. blank Ömer Faruk Dıraz
 38. blank Bir Devekuşu
   • blank Bir Devekuşu
 39. blank mehmet halil sunça
 40. blank Yaren
 41. blank TAHA K
 42. blank Nermin
 43. blank ADEM ÇAKIR
 44. blank Hakan Ekinci
 45. blank İrem Nur
 46. blank Talha
 47. blank Osman Can
 48. blank Onur Hasbay
 49. blank Can Berk Tosun
 50. blank Ebutalha UYAR
 51. blank Ezgi Temel
 52. blank Ilgaz Nazlı
  • blank Ilgaz Nazlı
 53. blank Rumeysa Gülen
 54. blank tuğba karaca
 55. blank fatma
 56. blank Aybike Uzunçelebi
 57. blank ALİ AZMİN AKBALIK
 58. blank Nudiye Selen KILIÇ
 59. blank Ekin
 60. blank Yunus İlker Andıç
 61. blank Abdullah YÜCEL
 62. blank elif çelik
 63. blank Enes
 64. blank gülin olgun
 65. blank merve sarıbaş
 66. blank Caner Sert
 67. blank Yaren Şimşek
 68. blank nuriye
 69. blank Melahat Durğaç
   • blank Melahat Durğaç
     • blank Melahat Durğaç
 70. blank Erkam Emer
 71. blank semanur
 72. blank Ömür
 73. blank ALİ AZMİN AKBALIK
 74. blank ömür
 75. blank erkam
 76. blank anonim
 77. blank Muammer Can UYGUN
 78. blank Fatma Nur
 79. blank Erhan Ünal
 80. blank Şener Öncel
 81. blank namık
 82. blank Mert Can Altınsır
   • blank Mert Can Altınsır
 83. blank Tuğçe Çam
 84. blank berçem açığ
 85. blank Ezgi
 86. blank İzel Andıç
 87. blank Fatih
   • blank Fatih
 88. blank GİZEM
 89. blank Abdulkadir
 90. blank elif
 91. blank Gamze Sevdik
 92. blank mert
 93. blank Onur Alp
  • blank Onur Alp
 94. blank Hatice
 95. blank Salih
 96. blank Salih
   • blank Salih
     • blank Salih savaş
 97. blank Hazal
 98. blank Selman
 99. blank Kaan
 100. blank Hilal
   • blank Hilal
 101. blank Bahattin
 102. blank Sinem İnci
 103. blank Beyza Bozbey
   • blank Beyza Bozbey
 104. blank Ömür
 105. blank Ömür
 106. blank Hülya
 107. blank Hülya
   • blank Hülya
   • blank Harun Cengiz
 108. blank Nilüfer
 109. blank Şevval
 110. blank Mahmut
 111. blank Nahide
 112. blank Asya
 113. blank Renas
 114. blank Hümeyra
 115. blank Yusuf islam demir
 116. blank İsmet Arslan
 117. blank Kübra
 118. blank Mehmet Emin ACAY
 119. blank İlknur
 120. blank ibrahim
 121. blank Dilara
 122. blank melis
 123. blank Şule
 124. blank Anıl
 125. blank hatice nur
 126. blank selma kaya
 127. blank İrem

Yorum Yap