Graz Maratonu 2018

Graz Maratonu , Avusturya‘nın Steiermark eyaletinin başkenti Graz şehrinde 1993 senesinden bu yana geleneksel olarak her sene ekim ayında gerçekleştirilmekte. Bu yıl 25. kez düzenlenen Graz Maratonu, katılımcı sayısı bakımından Viyana Şehir Maratonu (Vienna City Marathon) ve Linz Maratonu‘ndan sonra Avusturya’nın en büyük 3. maraton organizasyonu olma özelliğine sahip.

 Graz Maratonu 2018 

9 Nisan 2019 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana‘da gerçekleşecek Viyana Şehir Maratonu (Vienna City Marathon) hazırlıkları kapsamında katıldığım Graz Maratonu‘nda yarı maraton (21,1 km) koşarak ilk uzun mesafeli mukavemet koşusu tecrübemi yaşayarak ilkler listeme eklemiş oldum.

Graz Maratonu

Katıldığım ilk maraton: Graz Maratonu 2018. Muratcan Gümüş, Graz, Ekim 2018.

Öncesinde hiçbir maraton tecrübem olmaması ve dolayısıyla nasıl hazırlanmam gerektiği konusunda bilgi sahibi olmamam nedeniyle konu hakkında farklı yazarların kitaplarını ve çeşitli uzmanların görüşlerini okuyarak ön bilgi toplamaya özen gösterdim ve öğrendiklerimi Graz Maratonu kapsamında uygulamaya çalışarak, gelecekte nelere dikkat etmem gerektiğini tecrübe etmeye gayret gösterdim.

Maraton ne demek, maraton tarihçesi, maraton hazırlık, maraton ekipmanları, laktat testi, Avusturya maraton takvimi gibi konuyla bağlantılı detaylar üzerine kapsamlıca bahsedeceğim bir yazıyı yakında buradan paylaşacağım.

 

Graz Maratonu rotası

Graz Opera Binası’nın hemen önünde başlayan maraton koşusunda katılımcılar, şehrin farklı bölgelerinden geçen parkurları takip ederek koşuyu yine aynı başladıkları noktada sonlandırdılar. Aşağıdaki videoada Graz Maratonu bünyesinde koştuğum yarı maraton rotasının kol saatimle kaydettiğim GPS kayıtlarının yardımıyla oluşturulan üç boyutlu virtüel bir videosunu görebilirsiniz.

 

Graz Maratonu performansı

Graz Maratonu, yukarıda da bahsettiğim üzere katıldığım ilk maraton olması sebebiyle biraz dikkatli olduğum ve mümkün olduğunca farklı konularda tecrübe toplamaya çalıştığım bir organizasyon oldu.

Graz Maratonu 2018 - Hız-zaman grafiği

Öğrendiklerimden yola çıkarak bu yarı maratonda mümkün olduğunca sabit bir tempo ile koşmaya özen gösterdim. Yukarıdaki görselden de anlaşılacağı üzere, su istasyonları dışında bunu başarabildiğimi söyleyebilirim. Katıldığım ilk yarı maratonda sakatlanma riskine meydan vermeme adına, antremanlarda belirlediğimin daha altında bir tempoyla, 6:00 dk/km ile 21,1 km’yi koşmaya karar verdim.

Sonuç olarak ortalama tempom/hızım 5,56 dk/km olarak kayıtlara geçti ve 02:05:12 zamanlama ile 21,1 km‘den oluşan yarı maratonu tamamlamış oldum.

Graz Maratonu

Katılım belgesi. Kaynak: ergebnisse.kleinezeitung.at

Viyana Şehir Maratonu (Vienna City Marathon) için kendime koyduğum hedefi ise 04:37 dk/km tempo ile 42,2 km’yi  üç saat on beş dakikada (03:15:00) tamamlamak olarak belirledim. Şimdi antreman zamanı, bakalım önümüzdeki aylar neler gösterecek.

Graz Maratonu 2018, Muratcan Gümüş

Graz Marathon

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Avusturya turunda kullandığım;

Bisiklet ekipmanları.


Başkent Viyana’dan ülkenin bir diğer ucu olan Vorarlberg eyaletine uzanan turun rotası: 

Avusturya bisiklet turu rotası.


 

Yorum Yap