Avusturya Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2016

Avusturya Cumhurbaşkanı Seçimi 2016

Avusturya Cumhurbaşkanı seçiminden galip çıkan kişi Yeşiller Partisi’nden Prof. Dr. Alexander Van der Bellen oldu.

Seçimler öncesinde yaşananları ve Avusturyalı Türklerin her iki cumhurbaşkanı adayına da bakış açılarını beraber analiz etmeye çalışalım.

avusturya cumhurbaşkanı kim

Avusturya Cumhurbaşkanı Seçimi, Aralık 2016

Avusturya Cumhurbaşkanı Seçimi 2016, şüphesiz Avusturya tarihinde büyük önem arz eden bir seçimdi. Bu makama en çok yakışacağını düşünüdüğümüz Avusturya Cumhurbaşkanı adayına oylarımızı vermek üzere ülke olarak sandık başındaydık. Bu seçim bir bakıma bir yol ayrımı teşkil etmesi nedeniyle büyük önem taşımaktaydı; ayrımcılık ve toplum olarak bir olmak arasında yapılan bir seçim.

Avusturya Cumhurbaşkanı Seçimi 2016 sadece Avusturya için değil, aynı zamanda Avusturyalı Türklerin de hayatlarında önem arz etmekteydi. İnanılır gibi değil ama ilk defa Avusturyalı Türkler‘in bu kadar iştahlı bir şekilde demokratik vatandaşlık haklarını kullanarak “Bu ülkede biz de varız!” mesajı vermelerine şahit olduk.

Kim bilir, belki de bu seçimler geç kalınmışlıkların farkına varmaya vesile olması nedeniyle de önemliydi aynı zamanda.

avusturya seçimleri 2016

Avusturya Cumhurbaşkanı Seçimi 2016. Alexander Van der Bellen destekçisi. Aralık 2016. Fotoğraf: © Muratcan Gümüş

22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen Avusturya Cumhurbaşkanı seçimi nde usulsüzlük yapıldığı iddiası ile Özgürlük Partisi Avusturya Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Başvurunun kabul edilmesi sonucu iptal edililen ve yılan hikayesine dönmesi nedeniyle Avusturya’nın imajına gölge düşüren Avusturya Cumhurbaşkanı seçimi bugün, 04.12.2016 tarihi itibarıyla nihayete erdi.

 

Avusturya Cumhurbaşkanı Adayları

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda iki farklı aday karşı karşıya geldi:

Her ne kadar her iki aday da bağımsız  ve toplumun her kesimini kucaklayacak bir cumhurbaşkanı olacaklarını dile getirseler de, tüm bunlar halk arasında gerçeklerle bağdaşmayan popüler söylemler algısı yaratmaktan öteye gidemedi.

 

Avusturyalı Türklerin Avusturya Cumhurbaşkanı adaylarına bakış açıları

Seçim öncesi sosyal medya ağlarında farklı vatandaşların profillerini takip ederken şöyle bir gözlemde bulunmak mümkündü:

Bu makamı en güzel temsil edeceklerini düşündükleri şahsı belirleme noktasında her iki partinin Avusturya Cumhurbaşkanı adayına da bakış açıları âdeta bir sakal-bıyık meselesinden ibaretti.

Mavilerden (FPÖ) Norbert Hofer her platformda İslamiyete ve Türkiye’ye karşı ırkçı ve sivri açıklamalarıyla ön plana çıkan bir şahsiyet. Bu nedenle de Avusturyalı Türkler’in Avusturya Cumhurbaşkanı makamına yakışmayacağını düşündükleri adaydı.

Yeşiller Partisi, Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen oluşumların siyasi kanatlarının sözcüsü ve destekçisi olmakla suçlanıyor. Bu nedenle de eleştiri yağmuruna tutulan Yeşiller adayı Prof.Dr. Alexander Van der Bellen‘e de bir o kadar kuşkuyla yaklaştılar. 

Her iki adayın da kendi seslerine tercüman olamayacağını düşünen Avusturyalı Türklerin sayısı gözlerden kaçmadı. Bu sebeple seçimleri protesto ederek oy kullanma haklarından feragat etmeyi tercih ettiklerini dile getirdiler.

Kanımca en üzücü olay ise, Türkiye’de aktif siyasetin içinde bulunan ve dünyanın yakından tanıdığı bir Türk politikacının ismini yazdıkları seçim pusulalarının fotoğraflarını sosyal medya ağlarındaki hesaplarından paylaşarak, bir nevi kendi elleriyle kendi ayaklarına kurşun sıkan kişilerin varlığından haberdar olmamız oldu.

Ne diyelim, umarız toplum olarak bizler de bir gün elmayla armudu ayırt edecek olgunluğa erişiriz.

 

Avusturya Cumhurbaşkanı Seçimi Sonuçları

Avusturya olarak popülist söylemlerle oy kazanmaya çalışan politikacıları bir anlamda sandığa gömdük. Bu olayda dışlamaya çalıştıkları bizlerin yardımlarımız göz ardı edilemez.

Yeşillerin adayı Van der Bellen seçimlerden galip çıkan kişi olarak Avusturya Cumhurbaşkanı seçildi.

Irkçı parti FPÖ bu seçimde istediği başarıyı sağlayamadı. Buna rağmen ırkçıların Avrupa’nın genelinde göz ardı edilemeyecek derecede bir yükselişe geçmeleri bizleri endişeye sevk etmiyor değil.

Kim bilir, belki de oylarımızla bazı konularda bir hayli kabarık olan Avusturya’nın siciline yeni bir insanlık suçu daha işlenmesinin yolunun açılmasına hep beraber engel olmuş olduk.

Millet olarak bu seçimde gösterdiğimiz duyarlılığı kaybetmemiz durumunda gelecekte bizleri daha çetin günlerin beklediği su götürmez bir gerçek.

Bu noktada önemli bir konunun altını çizmekte yarar var. Bu ülkede seçme ve seçilme kelimeleriyle kendilerini özdeşleştirmeyi bir türlü beceremeyen insanlarımız dahi bugün sandık başına giderek tüm siyasetçilere güzel bir mesaj vermeyi başardılar:

Avusturya’yı tahmin edebileceğinizden çok daha fazla seven ve burayı kendilerine vatan bellemiş ve ülkemizin daha ileri gitmesinde düşündüğünüzden -ya da düşünemediğinizden- çok daha büyük bir payı olan bizler, bugün Avusturya cumhurbaşkanı seçimlerinde ülkenin geleceğini tayin etmede hiç olmadığı kadar aktif rol alarak gelecekte daha da aktif olacağımızın sinyallerini verdik. Karanlıklardan geliyoruz, önümüz aydınlık!


Bu da ilginizi çekebilir

Avusturya’nın kısa tarihi;

İlber Ortaylı’dan Avusturya tarihi.


 

Yorum Yap